De Westerhoeve; hier boerde rond 1800 Harman )eP Doeleman, met wiens dochter Pieternella Knoote in 1808 in het huwelijk trad. In 1925 is de boerderij eta afgebroken en vervangen door nieuwe gebouwen zij (foto collectie Leo Klompe) -lijk iep werd Jacobus Frederik geboren. Toen dit zoontje 3 is gedoopt werd, traden weer broer Jacob en rtje schoonzus Esther als getuigen op. De beide De grootvaders werden in een keer vernoemd, ant Jacoba overleed eind juni 1807. In het begraaf- de boek staat een aantekening 'laat geen kinderen iter na', waaruit blijkt dat ook de baby inmiddels rle- was gestorven. Zo was Knoote op zijn achten- am- dertigste al voor de derde keer weduwnaar, sen Toch wist hij nog een heel goede partij te vin- 9 al den. Op 1 juni 1808 trouwde hij met de jonge Pieternella Doeleman, dochter van de welge stelde boer Harman Doeleman en zijn tweede en, vrouw Maria Schietekatte. Doeleman was boer nei op de Westerhoeve onder Dreischor. nan Nadat Ambrozius en Pieternella getrouwd eth waren, respectievelijk 39 en 23 jaar oud, woon- 12 den ze de eerste jaren in Noordgouwe. Elf eze maanden na de trouwdag beviel Pieternella van ïth. een zoontje, Harman. Het jongetje stierf op 7 en: juni 1811. Met het volgende kind, dochter Maria, sed liep het gelukkig beter af. Het gezin verhuisde in van 1812 naar Ouwerkerk, omdat Knoote daar als onderwijzer was aangesteld. Daar bevond het schoollokaal zich in de noordelijke zijbeuk van de kerk. in 1816 werd een dochtertje geboren, nad die de namen Martina Jacoba droeg. Ze leefde aar slechts zes weken. Maar het volgende kind was ■on- wel sterk. Op 22 januari 1818 zag Pieternella 805 Harmina het levenslicht. Zij moest echter zon- du- der haar moeder opgroeien, want op 3 maart - uit zes weken na de bevalling - overleed deze. Niet bus bekend is waaraan. 806 Misschien heeft de oudste dochter Elisabeth, die inmiddels 20 jaar was en nog thuis woonde, de huishoudelijke en zorgtaken vervuld. Het gezin Knoote woonde aan de Ring van het dorp, op het adres A 49. Dat is nu Ring 4. Volgens het Bevolkingsregister van Ouwerkerk over de peri ode 1819-1823 woonden er op A 49 de volgen de personen: Ambrozius, Elisabeth, Zoetje en Maria Knoote en Pieternella Harmina Doeleman. Hij had dus slechts vier kinderen overgehouden van de tien uit al zijn huwelijken. Er stond nog een naam vermeld in het register, die van Sara Koors, geboren in Zierikzee. In hun huwelijks akte staat dat op 17 november 1819 om 4 uur 's middags in Ouwerkerk zijn getrouwd: Ambrozius Knoote 50 jaar, geboren te Poortvliet en Sara Koors, oud 44 jaar, geboren te Zierikzee. Sara was voor haar huwelijk dienstbode in Stavenisse. Mogelijk kwam ze aanvankelijk in het gezin Knoote werken en mondde dit uit in een huwelijk. Uit dit huwelijk werden geen kin deren geboren. Enkele weken voor zijn huwelijk met Sara bracht Knoote een bezoek aan de notaris van Ouwerkerk, Maarten Berman. Hij liet een boe delbeschrijving opmaken, waarschijnlijk om de erfenis voor zijn dochters veilig te stellen, nu hij weer wilde trouwen. Dit gebeurde op 27 october 1819, in aanwezig heid van Jan Doeleman, als vertegenwoordiger van de familieraad. Jan was een halfbroer van Pieternella, de zoon uit het eerste huwelijk van zijn vader met Elisabeth Vis. Hij was toeziend voogd van de beide meisjes Maria en Harmina Pieternella, 9 jaar en 1 jaar en 9 maanden oud op dat moment. Deze boedelbeschrijving bevat: 'een nauwkeurige beschrijving van meubilair, huisraad, contante penningen, rechten, papie ren, enz.' Het bleek, dat onze 'onderwijzer der jeugd' er helemaal niet zo slecht bij zat. Het huis was goed gemeubileerd. In het salet (de ont vangkamer, meestal naast de voordeur gesitu eerd) waren een barometer, een kabinet en een kostbare spiegel aanwezig. Op de zolder bevon den zich een ledikantje en een 'blikkedoos'. In het 'agterhuisje' bevonden zich aardewerk en ijzeren latten en de keuken was gemeubileerd met tien stoelen, een hoekkastje en een letter- doek. De mooiste dingen waren echter in de 'spinne' te vinden: een kabinet, dat vijftig gulden waard was, een zilveren schaar, drie gouden rin- 25

Stad en lande | 2015 | | pagina 31