Het huis Ring 4 in Ouwerkerk werd omstreeks 1820 bewoond door Ambrozius Knoote en zijn gezin. (Foto Peter Noordermeer) gen, samen twintig gulden waard, een klok van twintig gulden, drie snoeren koralen van vijftig gulden samen en een tafel met zes stoelen; in drie hoeken bevond zich een kastje. Op de 'voorvloer' was een beugeltas, die zestien gul den waard was. In het geheel hingen er vijftien schilderijen in het huis en waren er vier bijbels aanwezig, waaronder een met zilver beslagen exemplaar. Samen met enkele andere hier niet opgenoemde artikelen was de waarde 3513,65 gulden. De notariële akte werd ondertekend door A. Knoote, J. Doeleman, en de in Ouwer kerk wonende getuigen Abraham van den Hamer (winkelier), Jeremias van Splunder (wagen maker) en Cornelis Bal (gareelmaker). Bijverdienste Een schoolmeester had vrijwel altijd nevenin komsten nodig om voldoende inkomsten te hebben. Vaak waren dit kerkelijke functies zoals voorlezer, voorzanger, koster en klokluider. Knoote verdiende als onderwijzer in 1820 hon derd gulden. Het kwam hem vast goed uit dat hij op 1 augustus 1828 aangesteld werd als ontvan ger van het Plaatselijk Armbestuur. Hij is echter nooit in dienst getreden. De notulen van Burgemeester en Wethouders van Ouwerkerk meldden dat de benoeming van Ambrozius Knoote geen gevolg heeft kunnen hebben uit hoofde van diens overlijden in de maand sep tember voorgaande. Ambrozius Knoote over leed op vier september 1828, 59 jaar oud. Bronnen: GASD: Doop- Trouw- en Begraafboeken van Noordgouwe en Ouwerkerk. Bevolkingsregister Ouwerkerk, Notulen van de Gemeen teraad Ouwerkerk vanaf 1810. RAZ Middelburg: Archief notaris Berman Kadastrale Atlas van Zeeland, 1832. Duiveland. Tine Visser, Vernieuwing van het lager onderwijs in Zeeland in de negentiende eeuw. Vlissingen, 1995. 26

Stad en lande | 2015 | | pagina 32