m ii ai: ur: m Najaarsexcursie gaat naar Dordrecht -sv 1 Peter Vleugel In september gaat de Vereniging Stad en Lande op excursie naar Dordrecht. Op weg daarheen stoppen we eerst in Willemstad, een oude ster vormige vesting op de meest westelijke punt van Brabant, gebouwd door stadhouder prins Maurits ter verdediging van het Hollands Diep en Zeeland. Maurits liet in renaissancestijl het Prinsenhof bouwen, dat nu het stadhuis is. Vanaf 'Het Wapen van Willemstad', waar we kof fiedrinken met wat lekkers erbij, heb je een fraai zicht op de havens en het stadhuis. Van oudsher is Dordrecht een belangrijke han delsstad, doorsneden door vele havens als de Voorstraathaven, Wolwevershaven, de Wijnhaven, Leuvehaven Kalkhaven en Spuihaven. De stad ligt tussen de rivieren de Oude Maas, Beneden- Merwede, Dordtse Kil en de Biesbosch. Aan deze ligging aan wateren dankt Dordrecht zijn bloei. Het zicht op Dordrecht vanaf het water is wereldberoemd. Daarbij valt direct de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk op, een grote kerk in Brabantse gotiek met een markante toren van 72 meter. Evenals de Sint-Lievensmonstertoren in Zierikzee zijn deze kerk en toren gebouwd door de familie Keldermans uit Mechelen. Ook deze toren is niet klaar. De stad heeft een zeer boeiende historie. Ze is gesticht aan een doorwaadbare plaats in de rivieren, waar de Hollandse graven tol hieven. De nederzetting werd met de toekenning van stadsrechten in 1220 de oudste stad van Holland, op een kruising van handelsroutes van noord naar zuid en oost naar west. Het was ook een overslagpunt van de internationale zeehan del naar de rivierhandel. Reeds in 1232 waren er kranen in Dordrecht; de stad kreeg een zeer bevoorrechte positie, toen ze in 1299 stapelmarkt werd, zodat dat alle pro ducten die langskwamen, uitgeladen moesten worden en ter verkoop werden aangeboden. Tussen 1250 en 1600 zijn de Nederlanden door tientallen overstromingen geteisterd. Zo werden Dordrecht en omgeving in 1421 zwaar getroffen door de Sint-Elisabethsvloed, waardoor de v* Stadhuis Willemstad, voormalig Prinsenhof aan de Voorstraat (Foto auteur) 27

Stad en lande | 2015 | | pagina 33