De onafgebouwde toren van de Onze Lieve Vrouwe Kerk in Dordrecht (Wikipedia) Nieuwe Merwede en de Biesbosch ontstonden en waardoor de stad Geertruidenberg ten zui den van de rivier kwam te liggen. Dordrecht zelf vormde een eilandje. In deze stad werd de eerste vrije Statenverga dering gehouden in 1572, het begin van onaf hankelijkheid van de Noordelijke Nederlanden. Deze revolutionaire vergadering, niet op uitnodi ging van graaf Philips II maar door de Staten van Holland en Zeeland zelf uitgeschreven, werd gehouden in het tegenwoordige museum 'Hof van Nederland'. Tijdens het Twaalfjarig Bestand werd in de Kloveniersdoelen de Dordtse Synode gehouden. De openingsvergadering en slotvergadering vonden plaats in de Onze Lieve Vrouwekerk. De besluiten leidden tot de Statenvertaling van de Bijbel, die aan het begin van onze standaard taal staat. De kerk is volledig overwelfd, heeft twee grote pijporgels, vele grafmonumenten en een fraaie preekstoel. De gebroeders De Witt kwamen ook uit Dor drecht; in de beide musea die we bezoeken is het een en ander te zien over hun leven en het drama van 1672. in de achttiende eeuw zien we Dordrecht economisch achteruitgaan, ten gun ste van Rotterdam. Toch bleef het ook in die tijd een belangrijke handelsstad. Een stadsgids van Dordrecht verzorgt een zeer boeiende rondleiding voor ons, waarbij we ken nis kunnen maken met de historie in de stad en veel bijzondere gebouwen in Dordrecht, waaronder gebouwen met Dordtse gevels. (In 1939 werd Stad en Lande opgericht vanwege het instorten van de enige Dordtse gevel in Zierikzee!) Er zijn twee musea waar we een bezoek aan kunnen brengen: Het museum 'Hof van Nederland' of het Museum 'Mr. Simon van Gijn'. In het eerste museum kunnen we bovenge noemde delen uit de geschiedenis beleven en een fototentoonstelling zien over het konings huis in de afgelopen veertig jaar. Het Museum Van Gijn is een grote, achttiende eeuwse patriciƫrswoning, gebouwd voor de Dordtse burgemeester Johan van Neurenberg. De laatste bewoner was de bankier en verzame laar simon van Gijn; deze liet na zijn dood dit huis na aan de Vereniging Oud-Dordrecht als museum. Er zijn diverse ingerichte stijlkamers uit de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw en een leuk speelgoedmuseum met fraaie poppenhuizen; ook scheepsmodellen hoorden bij de rijke erfenis. 28

Stad en lande | 2015 | | pagina 34