Kronieken van het land van de zeemeermin 1997 2005 2008 2013 1999 2005)* 2009 2014 2002 2006 2011 2004 2007 2012 (en 3 uur televisiekijkt)? Dat leesgemiddelde gaat u zeker overschrijden als u alle artikelen uit Stad en Lande tot u neemt, wat de redactie u ten zeerste aanbeveelt. Wim Kesteloo haalt herinneringen op aan een markante man, Pieter Johannes Smallegange, alias 'Piet Muus': bakker in Ellemeet, bokhouder (geen typefout!) en eerste PvdA'er in Nieuwer- kerk. Het is een roerend portret van een kleine man, van wie geen foto te vinden is, maar die nu toch vereeuwigd is in dit artikel. Mocht iemand een foto van Piet hebben, meld het ons. André Flikweert heeft de lotgevallen geboek staafd van de familie Wessels, de enige joodse familie die gedurende langere tijd in Nieuwer- kerk heeft gewoond. De vroegere naam van de Rehobothstraat, het Jodenslop, is direct verbon den met deze familie. Uit dit artikel blijkt weer eens dat de geschiedenis naast verandering ook continuïteit kent: het pand aan de Ring waarin Jacob en Klara Wessels zich in de negentiende eeuw vestigden, is na de herbouw nog steeds een slagerij. Het is helaas een verhaal met een treurig einde. Rinus van Langeraad verdiepte zich in de geschiedenis van 'Meester Kosten', een vrijzinnig democraat die gedurende 28 jaar onderwijzer was in Oosterland. Zijn werkkracht was onge looflijk, zijn ontspanning vond hij in pijp of sigaar, en in zijn Chevrolet. Zijn ideaal was 'onverdeeld' onderwijs, maar in Oosterland lie pen de zaken niet zoals Kosten zich wenste. Betty Blikman schrijft over een schoolmeester in Ouwerkerk met een opmerkelijke naam en een al even opmerkelijk levensverhaal: vijf huwelijken en elf begrafenissen. Het gaat om Ambrozius Knoote, in 1791 benoemd als school meester in Noordgouwe. Geen seriemoorde naar, maar gewoon een hardwerkende man met opvallend veel tegenslag in zijn leven. Redacteur Jeroen Padmos maakt ons in de vaste rubriek 'Uut de Pepieren' deelgenoot van een aantal achttiende-eeuwse recepten tegen de veepest, 'het schrikkelijk kwaad onder 't vee'. Deze recepten tegen de gevreesde vee ziekte trof hij aan in het archief van de Zierikzeese familie Steengracht. Of het werkelijk hielp om de tong van de beesten in te wrijven met Solpher en Buspoeder, van etck evenveel, gemengelt met Zout vertelt dit verhaal jammer genoeg niet. Kortom, een nummer dat u weer veel leesple zier zal bieden, overdag, of gedurende de lange zomeravonden van juni. Er zijn nog verschillende jaargangen van de Kroniek beschikbaar. Alle Kronieken van voor 2014 kosten 1,00; jaargang 2014 kost 5,00. U kunt de Kronieken bestellen via wijrenden@zeelandnet.nl of telefonisch: 0111-671997. "(Speciale uitgave over de geschiedenis van de Nutsspaarbank) 2

Stad en lande | 2015 | | pagina 8