gezocht kan worden. Volgens Izak kon het slachtoffer - gezien geslacht en zijn leeftijd - maar één persoon zijn. Leonardus van Nederpelt die in Zierikzee is overleden op 14 januari 1847 om acht uur 's avonds. Hij was, toen hij op 84- jarige leeftijd overleed, weduwnaar van Johanna Harinkx met wie hij in de periode 1831-1842 enige tijd een winkel had op de Appelmarkt te Zierikzee. Maar terug naar onze arme jodin. Het eigen 'bevolkingsregister van de stad Zierikzee' met betrekking tot de joodse inwoners leverde vol gens Izak twee mogelijkheden op. Rozie Levie en Sara Mozes. Rozie woonde in die periode op het adres Nieuwe Bogertstraat D 213, nu nummer 55. Sara woonde Breedstraat C309, nu bekend als nummer 7. Om met de laatste te beginnen; Sara Mozes woonde in een huisje dat eigendom was van bakker Nicolaas Priester. De woning naast haar was ook eigendom van deze bakker. 'Omdat er volgens het relaas een buurman bakker was die met zijn knecht de "brand" met een paar emmers water blusten, denk je onwillekeurig; kat in 't bakkie,' aldus Izak. Maar helaas. Bakker Priester 'resideerde in twee panden die in de Schuttershofstraat waren gelegen' (C 460 en C 461). Te ver weg om die 'even' te roepen, aldus Izak. Rozie Levi dan? Tegenover haar huis woonde bakker Adriaan Comou. En hij had een inwo nende knecht: Gerardus van Meurs. Volgens het bevolkingsregister (1842-1850) was hij op 3 november 1846 bij Comou ingeschreven. Comou woonde op het adres Nieuwe Bogert straat C 197; nu nummer 60. De huizen aan de oostzijde van de Nieuwe Bogertstraat hadden zogenoemde D nummers. Die aan de westzijde hadden C nummers. Het is dus wel even zoeken naar de buurman-bakker, vooral voor diegenen die niet goed op de hoogte zijn met de oude Zierikzeese huisnummering. Maar de conclusie is: de naam van de 'arme jodin' is Rozie Levie. PUF Ipi ■111 Hier woonde Rozie Levie: Nieuwe Boogerdstraat 55, destijds D 213. Tegenover haar woonde bakker Comou 9

Stad en lande | 2015 | | pagina 11