'Beschrijving der menslievende bedrijven van Jan van Meerendonk' 10 Uit het bevolkingsregister van de stad Zierikzee blijkt dat Rozie Levie op 26 juni 1847 vanuit Tilburg in Zierikzee aankomt. Maar niet alleen. Samen met Rozetta van Os, een jongedame die op 23 oktober 1823 in Zierikzee is geboren. 'Blijft voor mij de vraag: wiens weduwe was Rozie Levi, en wat is haar betrekking tot Rozetta van Os?' merkt izak op. Nu, dat was door mij wel te beantwoorden. Rozie Levi is geboren in Rotterdam op 4 januari 1768. Ze kwam in mei 1790 voor het eerst in Zierikzee wonen. Het adres? Oude Haven 36. Hetzelfde adres als dat van de eerste joodse Zierikzeese poorter Zadok Levi van Oss (Oss, 6 april 1766). Rozie is de weduwe van Zadok die op 30 januari 1832 was overleden. En Rozette - die ook wel Roosje werd genoemd? Zij is de dochter van Simon Levy van Oss (Rotterdam, 1790, Zierikzee 1843) de enige zoon van het echtpaar van Oss-Levi. Rozetta is dus de kleindochter van Rozie Levi. We kunnen het krantenberichtje dus her schrijven: Zierikzee, 15 januari 1847. In de nacht van dins dag op woensdag is er in het huis van mw. R. van Oss-Levie brand uitgebroken. Door de buurman A. Comou en zijn knechten is de brand snel geblust. De heer L. van Nederpelt, onderverhuur der van mw. R. van Oss-Levie, bij wie de brand is ontstaan, is tijdelijk in het Liefdadig Armen- gesticht opgevangen. Op 14 januari 1847 is de heer L. van Nederpelt overleden. Het verhaal is compleet, maar een stuk saaier dan het origineel. En er blijft nog één vraag over. Wat is de naam van de vader van het Liefdadig Armen-gesticht? En zo had ik het bovenstaande stukje willen afsluiten. Maar ik had buiten Izak gerekend. Nadat ik de tekst naar hem had ge stuurd kwam hij een dag later al met het ant woord. De naam van de vader van het Hervormd Liefdadig Armhuis is Pieter Wiltenburg. Zijn vrouw Klazina Jacomina Machielse is de moeder. En daar mee is ook mijn laatste vraag beantwoord. (met dank aan Izak van der Male) Betty Blikman-Ruiterkamp Zo heet de brochure die in 1876 bij drukkerij De Zeeuw in Middelburg verscheen. De schrijver was Nicolaas Bal Snijders (1820-1876), ambte naar op de gemeentesecretarie van onze pro vinciehoofdstad. De uitgave is geschreven in de uitgebreide, een beetje langdradige stijl van die tijd, maar geeft veel informatie. Wie was Jan van Meerendonk en waaruit bestonden zijn 'menslievende bedrij ven'? Verstrekte hij mensen onderdak of voed sel, of was hij soms een mannelijke Florence Nightingale? Nee, Jan van Meerendonk verricht te zijn goede daden op een ander gebied. Hij haalde mensen uit het water, als ze erin waren gevallen en zichzelf niet konden redden. En dat gebeurde nogal eens in het waterrijke Zierkzee. In de negentiende eeuw kon bijna niemand zwemmen. Wie dat wel kon, had een enorme voorsprong. Was je dan ook nog dapper van aard en sterk van lichaam, groeide je uit tot een mensenredder van formaat, een echte held op dit gebied. Jan van Meerendonk werd geboren in Zierikzee in 1799, in de Hoofdpoortstraat, op nr. 6. Zijn ouders waren Roelof van Meerendonk en Tanna Slegt. Het gezin bestond uit de ouders en acht kinderen, waarvan Jan de vijfde was. Jan was al jong vertrouwd met het water, want zijn vader was havenmeester. Hij moest al vroeg aan de arbeid, als negenjarige jongen ging hij bij een beurtschipper werken. Enkele jaren later mon sterde hij aan als matroos op een koopvaardij schip, zodat zijn wereld heel wat groter werd dan Schouwen-Duiveland. Jan maakte vrij snel carrière, want in 1816 werd hij benoemd als matroos op het Zierikzeesche recherchevaar tuig van 's Rijksbelastingen. In mei 1820 kreeg

Stad en lande | 2015 | | pagina 12