Had Nieuwerkerk een kasteeltje? Wim Kesteloo In september 2014 gaat de archeoloog drs. J. Jongepier na een vondstmelding van de heer P. J. Flikweert naar diens land bij de Stolpweg in Nieuwerkerk. Tijdens drainagewerkzaamheden zijn veel baksteenresten naar boven gekomen. Drs. Jongepier bepaalt met een prikker de gren zen, legt de coördinaten vast, boort een paar gaten en graaft een paar proefputjes. De rode vloerstenen, die ca. 35 tot 55 cm. diep liggen, beslaan maar liefst een oppervlakte van ca. 35 bij 45 meter, met aan de zuidoostkant een soort uitbouw, mogelijk van een torentje. Er zijn stuk ken rode vloertegel en stenen gevonden en een paar stukjes aardewerk. De vondsten dateren uit ca.1300, en omdat het zo groot is wordt er gedacht aan een kasteeltje of iets dergelijks. Reden genoeg om eens te kijken of er nog wat meer over de geschiedenis van deze plek te vin den is. in een kaart uit 1832 hebben we de tegenwoordige Stolpweg en een paar boerderij en getekend. Het rechthoekje gelegen op 'het ööge blokje' aan de vroegere Frankeweg (in het midden), geeft de plek aan waar er gezocht is. De grijze lijn is de Stolpweg. Rechts boven het cijfer 18 ligt de boerderij van Flikweert, aan de Stolpweg, bijna boven op de vroegere Rasekeure- of Potterweg (rechts). Die wegen zijn, volgens de vele boringen die er gedaan zijn, ontstaan op plaatsen waar vroeger geulen liepen die zich later met zand gevuld hebben, een bekend proces. Fragmenten gevonden tijdens restauratiewerkzaam heden op Capelle hofstede (foto collectie auteur) Zonder precies te weten wat er gestaan heeft, kunnen we wel vaststellen dat de bouwplek aan twee voorwaarden voldeed: Het land, 'ut ööge blokje', lag wat hoger, en het was dicht bij een bevaarbare geul. De heer Flikweert weet er nog iets heel interes sants aan toe te voegen. Tijdens het bouwen van de tegenwoordige boerderij omstreeks 1957 wer den bij het graven van de funderingen oude palis- sadepalen gevonden die een soort kring vorm den: ook op die plek was sprake van namen zoals: 'de ööge- en de lange zandpit', en "t ööge stik'. Dat was op de grens van de 16e (Botland) en 18e mate. Mogelijk was hier eerst een toevluchtsoord voor herders en werd er later een mottekasteel ge bouwd van aarde en hout, met een gracht en palissade. Zo ziet het gebied op het ingetekende kaartje er nu uit; rechts de Stolpweg, in de verte achter de bomenrij de toenmalige 'Noorddijk', nu Oude Polderdijk (foto Peter Noordermeer) 14

Stad en lande | 2015 | | pagina 16