Haamstede, den 27 januari 1785 Wel Edel Gestrenge Heer! Ter gedienstige beantwoording van UwelEd: Gestrs. zeer aangename van den 14 en 21 deser, (van welke mij de laaste zoo aanstonds is ter hand gekomen). Betuigen wij UwelEd: Gestr: onse hartgrondige dankbaarheid voor deszelfs allerverpligtenste zegenwenschen aan ons, bij de vernieuwing des jaars gedaan. Over de schikking in het hangen der wapenborden in de kerk alhier, hebbe ingevolge UwelEd: Gestrs: aangename ordres, met d'heer schout Vis en domine Pieterman gesproken en hun Edns. mijne gedagten deswegens gecommuniceerd. Zij beiden deden mij gisteren namiddag het plaisier, van met mij in de kerk te gaan, en alles nauwkeurig in oogenschijn te nemen, wanneer de goedheid hadden, mijn gemaakt Plan met hun Edns. goedkeuring te verderen in diervoegen als bij desen de eer heb aan Uweled: Gestr: voor te dragen. De vier wapenborden boven de ambachtsheeren zitting zoude ik wegnemen, en aan de noordzijde van de kerk hangen, tusschen de pilaren, aan de ijsers daar de wapenborden van mevrouw Van Kretschmar, den heere Willem Ferdinand Mogge, van Haamstede, en mevrouw De Buvrij van Westenschouwen hangen, weik laaste alsdan een weinig na het westen zoude moeten schuijven. En dan zoude de volgende wapenborden aan het planke schutsel boven de heeren zitting hangen: die van den heere leman Mogge en wijle onse dierbare mevrouw in het midden, dat van den Heere Willem Ferdinand Mogge op de rechterhand, naast het wapenbord van zijn weled: gestrs: heer vader, en dat van mevrouw Van Kretschmar aan de linkerhand, nevens het wapenbord van haar hoog ed: gebrs: vrouw moeder. De ijsers aan welke de drie nieuwste wapenborden hangen, kunnen weder dienen aan drie van de vier oude wapenborden die van de planke schutting komen, dat 'er maar een paar ijsers moeten gemaakt worden voor het a costi zijnde wapenbord zoude moeten schieden. Alleen is jam mer, dat de wapenkas van wijlen d'heer leman Mogge een oud fatsioen, en niet eaegaal met die van wijle onse altijd veel geëerbiedigde mevrouw zal zijn. Wanneer ik met UwelEd: Gestrs: veelgeërde ordres deswegens moge verëerd zijn, zal ik bij het ophangen en verschikken der wapenborden zelve in persoon assisteren, en zorgen dat alles in de juiste ordre, en met de alleruitterste nauwkeurigheid geschiede, Hier nevens eene missive van thesauriers en armmeesters ter beantwoording van UwEd. Gestrs. geëerde aanbieding aan dezelve, aan welke mij referere. Ik heb de oudste rekening van de Plaats die in de secretarij alhier te vinden is, zijnde van 1733, nopens de schuld van de Plaats aan den boedel nagezien; in dezelve word gemelde schuld ook opgegeven en den interëst voor memorie gebragt, doch van de schulds' oorzaak vinde niets. Om de hoeren van Haamstede te weren, zie ik geen kans, zoo lang het officie ons niet beter believd te assisteren; intusschen is Prijntje Dag wederom van hier vertrokken, apparent om haren ouden gang te gaan, en dan ons met de vrugt harer Hoererij weder te komen chagrineren. Het provenue der onderscheide verkoopingen van hout voor den boedel, is als volgd; alles onzuiver: De Maire, in dato 15 december 1784 £28:6:- De Plantagie, in Dato 4 januari 1785 245:16:2 De 4 Gem, in dat 18 Januari 1785, salvo Errore 61:-:10 En is dus te samen 335:3:- Volgens Klaas zijn zeggen, te dage der verkooping, bedroeg het provenue van de verkooping in de Plantagie 78 Vis: meer dan hij gegist had. Het hout bij Priemus is schrikkelijk duur, en de musterd zal daar wel f 10 de honderd kosten, volgens zeggen van de koopers.

Stad en lande | 2015 | | pagina 21