Elk dorp of stad had een of meerdere kolenhandelaren. Op de foto: Marinus van den Hoek, met een kolenwagen van de kolenhandel C. Boogerd te Zierikzee, bij het kolenpakhuis (GASD ZZE 0246) Op 15 maart 1937 neemt oud-burgemeester Bouman - hij is in 1934 al als burgemeester afgetreden - na 35 jaar afscheid als voorzitter. 149 aanwezige leden kiezen Hubrecht Cornelis van de Zande (bekend als H.C.) tot nieuw bestuurslid; hij wordt ook de nieuwe voorzitter. Van de Zande is landbouwer op de Hooge Hoeve en is een bekwaam bestuurder. Zo is hij ook voorzitter van de boerenorganisatie ZLM op Schouwen-Duiveland en lid van Provinciale Staten. Op initiatief van de nieuwe voorzitter wordt op 19 mei 1937 in een bijzondere leden vergadering besloten te komen tot een officiële coöperatie met rechtspersoonlijkheid. Als reden wordt aangevoerd dat de verenigingsstructuur te belemmerend is. Er wordt een Raad van Toezicht gevormd, bestaande uit PZEM-electri- ciën J. de Blaeij, landbouwer Johannis Flikweert Pzn (van de Eerste Heul) en onderwijzer K.B. bij de Vaate. in dezelfde ledenvergadering wordt stil gestaan bij het 45-jarig bestaan van de Kolen- bond, die per 1 januari 1938 305 leden heeft. Helaas ontbreken de notulen na 18 mei 1938, zodat de gangen van de Kolenbond vanaf die datum niet meer exact zijn na te gaan. Blijkens een verslag in de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt op 8 mei 1942 een ledenvergadering gehouden van de coöperatieve kolenbond 'Gemeentebelang' in de herberg van De Later aan de Ring. In deze ledenvergadering wordt het 50-jarig bestaan gevierd. Op dat moment zijn nog zeven van de eerste leden in leven. Waarschijnlijk is kort na de viering van het 50- jarig jubileum de Kolenbond als een nachtkaars uitgegaan, omdat de distributie van kolen 'op de bon ging'. De formele vereffening heeft nog geruime tijd op zich laten wachten. Op 12 maart 1964 ontvangt het bestuur van het Groene Kruis, afdeling Nieuwerkerk, het batig saldo dat is overgebleven na liquidatie van het Kolen- fonds, zoals het dan weer genoemd wordt. Dit bedrag is f 1.130,22. Niet toevallig is de secretaris penningmeester van het Kolenfonds, J.L. van der Have, ook penningmeester van het Groene Kruis. Het bestuur van het Groene Kruis zegt in het bijzonder H.C. van de Zande dank. Dit duidt erop dat hij met Van der Have nog lang na 1942 de verantwoordelijkheid heeft gedragen voor het Kolenfonds in liquidatie, een fonds dat een halve eeuw van grote betekenis is geweest voor de bevolking van Nieuwerkerk. 4

Stad en lande | 2015 | | pagina 6