'Het lyceum, de school uit duizend' Rinus van Langeraad KAzn. Zo luidde de eerste regel van het Lyceumlied, dat in de jaren vijftig van de vorige eeuw bij vele gelegenheden luidkeels door de leerlingen van het markante schoolgebouw in de Manhuis straat werd gezongen op de wijze van 'It's a long way to Tipperary'. Eerst was het Zierikzees Lyceum, maar in 1955 werd de naam veranderd in Professor Zeemanlyceum. De vernoeming naar de domineeszoon uit Zonnemaire Pieter Zeeman was een gevolg van het feit dat deze oud-leerling in 1902 de Nobelprijs voor Natuur kunde kreeg. Er kwam een groot portret van hem in de centrale hal te hangen. Onder leiding van rector dr. J.J. Westendorp Boerma, bijgenaamd 'd'n baes', werd in die tijd op een ouderwetse, gedegen manier lesge geven aan circa 160 leerlingen. Deze waren verdeeld over HBS-A, HBS-B, Gymnasium-A en Gymnasium-B. Strenge overgangsnormen leid den tot goede eindexamenresultaten en een goede naam van de school. Er was een vaste kern van doorgewinterde leraren en leraressen, van wie sommigen meer dan veertig jaar aan de school verbonden waren. In willekeurige volgorde kunnen ge noemd worden mej. A.C.G. 'Kee' Oudemans, voor Franse taal en letterkunde, dr. J.C. Röhner voor Scheikunde en Biologie, dr. W.J. Klein Wassink, bijgenaamd 'Neuze', voor Wiskunde, Mechanica en Kosmografie, mej. dr. H. van den Berg voor Oude Talen, mej. M.J.A. Fermin voor Flandelsrekenen, Boekhouden en Wiskunde, P. Minderhout voor Nederlandse taal en letter kunde, ir. J.M. Knaap voor Natuurkunde en L.J. Korstanje voor Gymnastiek. Deze harde kern werd omringd door een wisselende groep van komers en gaanders. Vooral bij de vakken Duits, Engels, Geschiedenis en Aardrijkskunde hadden in de jaren vijftig veel wisselingen plaats met alle gevolgen van dien voor de kwaliteit van de lessen. De leerlingen hadden een hechte onderlinge band. De jolige boel in de school in combinatie Een deel van het lerarencorps In 1956 in de lerarenkamer van de school; zittend v.l.n.r.: dr. Röhner, Laagland, mej. H. van den Berg, mej. Oudemans, dr. Westendorp Boerma en Loman; staande v.l.n.r.: Van Lindt van Erk, Faber, mej. Tünnissen en P. Minderhout (foto uit: Honderd jaar blokken,) 5

Stad en lande | 2015 | | pagina 7