U' i met het strenge overgangsregime had tot gevolg dat er elk jaar een relatief hoog aantal zittenblijvers was. Daardoor vermengden de klassen zich behoorlijk. Een klassengrenzen overschrijdend saamhorigheidsgevoel was het gevolg. De kleine schoolgemeenschap, waar een strenge scheiding bestond tussen leraren en leerlingen, versterkte dit gevoel nog. Dansschool Janvier uit Goes speelde slim in op deze eensgezindheid van de lyceïsten en organi seerde, exclusief voor deze categorie, dansles sen in de grote zaal van Concordia, hetgeen op zijn beurt weer bijdroeg aan de saamhorigheid. Verbroederend waren ook de dagelijkse, geza menlijke, fietstochten naar de Manhuisstraat vanuit de Westhoek, vanuit Duiveland 'door de slik en door de regen', zoals een regel uit het bovengenoemde Lyceumlied luidde. Deelname aan hand- en voetbaltoernooien voor Zeeuwse middelbare scholen, meestal in Goes, bracht niet alleen de spelers in het geweer. Een grote schare supporters vergezelde zo'n deel nemend team en gezamenlijk zaten ze dan een uur heen en een uur terug op de 'spoorboot', die voer vanaf het Luitje in Zierikzee naar Katseveer. Ook dat schiep banden, in diverse gevallen voor het leven. Omdat het Schouwen-Duiveland uit die tijd voor opgroeiende jeugd, naast de strandgenoegens in de zomer, weinig recreatiemogelijkheden bood, waren de leerlingen voor ontspanning hoofdzakelijk aangewezen op de school. Naast de vele activiteiten van de leerlingenvereniging Contact waren er ook de culturele schoolvoor stellingen. Een optreden van de toen wereldbe roemde violisten Herman Krebbers en Theo Olof in de gymzaal van de school, het voorlezen uit eigen werk door de schrijver Belcampo, maar ook bezoeken aan toneelstukken van de Zeeuwse Volksuniversiteit in de Concertzaal waren enkele willekeurige culturele toppers. Rob van Leeuwen beschreef in onze Kroniek van 2014 al de feestcultuur uit de jaren dertig van de vorige eeuw op de toenmalige RHBS. Daarin was twintig jaar later nog weinig verandering geko men, met dien verstande dat alle feestelijkhe den volledig werden georganiseerd door de actieve leerlingenvereniging Contact zonder inmenging van het lerarencorps. Hoogtepunt van het schooljaar was nog altijd het zogenaam de 'HBS-avondje'. Contact organiseerde deze avond voor de leerlingen, hun ouders, de leden van het lerarencorps met hun partners en ver- De spelers van het toneelstuk Het spook van Cambrooke Castte, dat werd opgevoerd tijdens de Lyceumavond in februari 1954. V.r.n.l.: Huib van Schelven, Koos de Nooijer, Co Haringman, Erica Lugt, Steef Goettsch, Joop Hanse, Matty van de Stolpe, Paul Constandse, Lenie de Rijke, Bien Schuurbeque Boeije en Rinus van Langeraad (foto collectie auteur)

Stad en lande | 2015 | | pagina 8