Een jaar na oprichting had men 540 leden, het jaar daarna 1200 leden. Er werd verlies geleden, maar de huisartsen waren solidair en gingen akkoord met een korting van 10% op hun hono rarium. De premie was voor volwassenen 20 cent en voor kinderen 5 cent per week. Pas in november 1941 wordt het ziekenfonds- besluit afgekondigd. Dit onder dwang van de Duitse bezetter. Het ziekenfondsbesluit houdt in dat alle werknemers met een inkomen beneden de wettelijk vastgestelde inkomensgrens ver plicht zijn zich te verzekeren bij een erkend ziekenfonds. Werknemers boven de loongrens en niet-werknemers (bijv. ambtenaren) kunnen zich vrijwillig verzekeren of een ziektekosten verzekering afsluiten. Veel landarbeiders stapten over naar het voor hen gunstiger Ziekenfonds Schouwen-Duiveland te Renesse. Hiermee was een einde gekomen aan een vrije economie ten aanzien van het verzekeren van ziektekosten. Vanaf 1941 zouden nog diverse aanpassingen en wijzingen volgen op het gebied van Ziektewet en ziekenfondswet. In 1979 kwam er de Onderlinge Waarborgmaat schappij het Ziekenfonds Schouwen-Duiveland, Havenpark 8 te Zierikzee. zeven jaar later fuseer de dit fonds met het Ziekenfonds Midden Zeeland. Het kreeg toen in 1987 de naam 'Onderlinge Waarborgmaatschappij het Zieken-fonds Midden en Noord Zeeland'. Directeur van het ziekenfonds Schouwen-Duiveland was K.B. Hoogerland en nadien zijn opvolger C. van der Maas. Bodes waren de al eerder genoemde heren Dekker en Kik. Daarna volgen nog de heerTijs de Moor, Cees van der Hulle, Jasper van der Maas, Cees Boogert, Henk Kok en Johan Grootjans. Deze laatste drie waren de laatste bodes. Cees Boogert was bode in de toenmalige gemeente Duiveland en tevens in Dreischor, Schuddebeurs, Noordgouwe en Kerkwerve. Henk Kok in Bruinisse en Zierikzee. Johan Grootjans bestreek alle dor pen ten westen van Kerkwerve. Zo evolueerde het verzekeren van ziektekosten van een dorpse via een regionale tot een lande lijke aangelegenheid. Geconcludeerd kan wor den, dat aan het eind van de negentiende eeuw en de beginjaren van de twintigste eeuw, in de Dr. J.H. van Eldik, huisarts te Noordgouwe; genees heer-directeur van het ziekenhuis aldaar. Fotograaf onbekend. (Fotoverzameling gemeente archief Schouwen-Duiveland, inv. nr. SP 0164) middel- en bovenste laag van de samenleving het besef zich te bekommeren om het lot van de minderbedeelden uitmondde in de oprich ting van verschillende ondersteuningsfondsen. Uiteindelijk was de dwang van de bezetter (1940-1945) nodig om wettelijke regelingen af te dwingen. Geraadpleegde bronnen - Kappelhof,T, onderzoekgids Zorgverzekeraars 1870-1968 (Den Haag 2005) pag. 10-12; - Kenniscentrum Historie Zorgverzekeraars, De ziekenfonds verzekering voor 1941; http://www.kenniscentrumhistoriezorgverzekeraars.nl - Maas, C.J. van der, Van knechtenbossen tot ziekenfonds wezen (Zierikzee 1987); - Diverse berichten uit de Zierikzeesche Nieuwsbode. - Mededelingen van mevrouw N. Kok-Kik en de heer C. Boogert.

Stad en lande | 2016 | | pagina 10