Ledenexcursie 2016 naar Gent Peter Vleugel in september organiseert de Vereniging Stad en Lande een boeiende excursie naar Gent. Ook niet-leden zijn van harte uitgenodigd om mee te gaan, de kosten zijn voor hen hetzelfde. De Excursie-Commissie heeft het programma vernieuwd: de excursie wordt korter, lange stadswandelingen zijn geschrapt. Voorafgaand aan de excursie wordt een lezing georganiseerd op Schouwen-Duiveland over het onderwerp van de excursie. We willen dit jaar naar Gent, bij voldoende deel name. Gent is een zeer oude stad, waarvan de oorsprong teruggaat tot de Kelten, de Keltische naam "Ganda" betekende 'monding' of 'samen vloeiing' van de rivieren de Leie en de Schelde. Die plek vormde een strategische positie in Vlaanderen: via de waterwegen werd het Noord Franse gebied verbonden met het deltagebied van de grote rivieren. Net ver genoeg van zee om geen last van overstromingen te hebben en toch dichtbij genoeg om van de zee te profite ren. De Kelten en Romeinen zagen deze voorde len ook, zodat in dat gebied al vroeg nederzet tingen ontstonden. Gent komt vanaf de zevende eeuw voor in schrif telijke bronnen. Gent was vroeger de hoofdstad van het machtige graafschap Vlaanderen en is Onderschrift: Het Gravensteen te Gent werd in 1180 gebouwd (foto collectie auteur) tegenwoordig de hoofdstad van de Belgische provincie Oost-Vlaanderen. in de tiende eeuw lieten de graven van Vlaanderen er een burcht bouwen. Op dezelfde plaats staat nog steeds het grafelijk kasteel, 't Gravensteen, gebouwd in 1180 door de Vlaamse graaf Filips van de Elzas. Dit Gravensteen is een echt middeleeuws kas teel met torens en transen, veel imposanter dan het eenvoudige Gravensteen in Zierikzee. in de tijd van de Tachtigjarige oorlog werd hier in de grote zaal de Pacificatie van Gent gesloten tus sen alle Nederlandse gewesten, met als doel de gehate Spaanse soldaten en de inquisitie kwijt te raken. Het gebouw is tegenwoordig een interes sant museum, wel met een flink aantal trapjes. Gent werd in de middeleeuwen een zeer belan grijke stad door de productie van wollen stoffen, het beroemde "laken". De benodigde wol werd grotendeels uit Engeland geïmporteerd. De rijke burgerij kwam menig keer in opstand als de handel en lakennijverheid bedreigd werd. Uit deze middeleeuwse bloeiperiode van Gent zijn nog veel gebouwen bewaard gebleven, zoals gil denhuizen en pakhuizen van koop- en ambachts lieden. De gotische lakenhal met zijn hoog boven de stad uittorenende belfort is een prach tig voorbeeld van de macht van het lakenwe- versgilde. De stad telt vele markten voor vis, koren en groenten. Gent groeide uit tot een machtige stad, die in 1316, zelfs kort na pestepidemieën en hongersnood, zo'n 64.000 inwoners telde, in die tijd was meer dan de helft van de bevolking betrokken bij de lakennijverheid, het produce ren, verven en verwerken van wollen stoffen. De keurig "opgekuiste" grachten en rivieren in de Gentse binnenstad worden niet meer als open riool gebruikt. Tegenwoordig staat net bui ten Gent een grote waterzuiveringsinstallatie. Een rondvaart in de lage, maar overdekte boten door het oude Gent is een interessante beleve nis. De boten varen onder meer door de Graslei met zijn gildenhuizen, de Korenlei, langs de vleeshal en het Leiewater, met uitzicht op de Sint-Baafskathedraal, de sint-Niklaaskerk en het 21 rj

Stad en lande | 2016 | | pagina 23