VMNDVD GESCHIE DENIS m Tolerantie Meertens noemt het antipapisme van de zestiende en zeventiende eeuw 'een historische noodzakelijkheid, een onmisbare component in de meedogenloze strijd van krachten en tegenkrachten, waarin de mensheid oude rechten tracht te handhaven of nieuwe tracht te verwerven.'18 Historische noodzaak of niet, die strijd is in Schouwen-Duiveland in die tijd ook gevoerd. Dat de bestuurders hier over het algemeen anders in stonden dan de predikanten, is ook duidelijk. De religieuze tolerantie in de Republiek omvatte voor de katholieken dan wel gewetensvrijheid, maar niet de vrijheid om die godsdienst ook daadwerkelijk uit te oefenen. De katholieke bronnen uit die periode spreken over de vernieling van kerkschatten, het onmogelijk maken van de bediening van de sacramenten, het vervolgen, gevangen nemen en verbannen van priesters, het opleggen van zware financiële lasten aan de leken, de vrees om lastig gevallen te worden, de uitsluiting uit de publieke ambten, de noodzaak om in het geheim te reizen en kerkdiensten te houden. Aan de katholieken werd de toegang tot de sacramenten ontzegd, in hun ogen de enige toegang tot het heil. Charles Parker noemt dit het 'paradigma van vervolging'.19 Dit betekent dat de katholieke inwoners zelf de maatregelen beleefden als vervolging vanwege hun geloof. We kunnen slechts vermoeden dat de katholieken in Zierikzee dit ook zo hebben ervaren. Plaatselijke katholieke bronnen uit die tijd zijn niet bewaard gebleven. Het archief van de katholieke statie ging bij het Oproer van 1787 verloren, op enkele doopregisters na die een kerkmeester uit de vlammen wist te redden20. rele organisaties in Ne edenis in de schijnw is altijd aanwezig, maa ij geloven dat kennis van het verleden bijdraagt aan begrip van het heden en daaraan context geeft. Bent u actief op het gebied van fi muziek, film, food, politiek, outdoor (wandelen/fietsen), toerisme? En d UI óm duiveland.nl. Wij doen al mee op Schouwen-Duiveland! De VMSD, Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Boekhandel De Vries, Radio- omroep Schouwen-Duiveland, Fimtheater De Weverij/fiZi, Wereldregio, de Zeeuwse Bibliotheek - Zierikzee, Vivi Techni en VVV Schouwen-Duiveland nemen dit jaar het initiatief om deze Maand van de Geschiedenis invulling te geven. .1. -j.

Stad en lande | 2017 | | pagina 15