Schouwen-Duiveland in de ogen van drie moslima s 's Ochtends vroeg klonk de adzaneen oproep voor het gebed. Geleidelijk aan veranderde de stilte naar een aangename drukte. Lampen werden aangedaan. De kranen werden opengedraaid. Spetterend water op de grond, de stappen van mensen op straat, lichtjes vanuit de raampjes, alles draaide om een doel - sholat-oftewel bidden. Nederlandse toeristen die de islamitische landen bezoeken, hebben vaak last van deze vroege vogels en willen zo ver mogelijk van de moskee verblijven. Maar drie inwoners van Schouwen-Duiveland - Fatima, Hasma en Ani (pseudoniemen) - missen die sfeer vreselijk. Ze wonen al ruim tien jaar in deze gemeente. In tegenstelling tot hun landen van herkomst - Somalië, Irak en Indonesië - zien ze Nederland als een prachtige plek zonder oorlog of ernstige milieuvervuiling. Helaas is er niets dat de adzan en de daaropvolgende drukte kunnen vervangen. Bespuugd Fatima woont in het hartje van Zierikzee omringd door aardige buren. Samen met haar Somalische man runt ze het gezin van vijf kinderen volgens de Islam die ze kennen zonder moeite. Haar kinderen zitten op gewone scholen. Thuis leren ze om te bidden en te vasten. Af en toe brengt haar man de kinderen naar Goes of Rotterdam voor het vrijdaggebed. Fatima: 'Ik ben zeer dankbaar dat ik in Zierikzee woon. Ik hoor van mijn vriendin in Burgh- Haamstede, dat ze daar vaak wordt bekeken omdat ze een hoofddoek draagt. Hier heb ik het gelukkig nooit meegemaakt. Wel, een paar Moslima's zijn in het straatbeeld op Schouwen-Duiveland een zeldzame verschijning (foto Peter Noordermeer)

Stad en lande | 2017 | | pagina 16