De kunst van zoet water OPROEP In Burgh-Haamstede in de 'Bewaerschole' loopt een serie tentoonstellingen met als thema 'Balanceren tussen zoet en zout'. Een twaalftal kunstenaars onderzoekt hoe die balans in Zeeland aan het veranderen is, in het landschap, en dan niet alleen in de natuur en de landbouw, ook in de dorpen, en vooral in de cultuur, in de hoofden van de mensen. Wij, Anne Ausloos en Jeroen van Westen werken al ruim drie jaar met dit onderwerp. Tot nu toe concentreerden we ons op hoe zout zichtbaar is in de klei, als aarde, en in de Middeleeuwse bakstenen, de kloostermoppen. Dorpspompen In de komende twee jaar willen we ons vooral bezighouden met de 'kunst' van zoet water oogsten en bewaren. Enkele mensen hebben ons al een beetje op weg geholpen, en prachtige verhalen verteld, ons gewezen op putten en kelders, maar er is zoveel verdwenen dat we blij zijn met de mogelijkheid om via deze weg te vragen naar wie nog herinneringen heeft aan drinkwater voor mens, dier, plant. Verhalen over bouw, onderhoud, en gebruik van waterputten, of regenbakken zoals ze hier heten, cisternen, over hollestelles, poelen, waterhuisjes, dorpspompen, waterdragers. Over water voor de dieren, voor de mensen, voor het schoon maken... En, als er nog restanten zijn die we mogen komen bekijken, dat zou prachtig zijn. Inundatie Schouwen-Duiveland liep niet voorop met het aanleggen van een openbare drinkwaterleiding voor iedereen. De noodzaak om zelf je eigen zoetwatervoorraad aan te leggen en te beheren was hier geperfectioneerd. Vanaf 1900 oefent de overheid druk uit om uit hygiënisch oogpunt over te gaan op gecontroleerd water voor iedereen. De inundatie van Schouwen Duiveland, en vooral de Ramp van 1953, met daarna een half jaar eb en vloed over grote delen van het eiland, gaf de nekslag aan de traditionele zelfvoorziening in zoet water. De putten werden gevuld met zout slib, en ook al werden de regenbakken schoongemaakt, het nieuw verzamelde water werd meteen brak. De regenput bij meestoot De Willem III - Baai met krap, in Noordgouwe (foto auteur) Jammer dat we zijn vergeten hoeveel we ieder voor zich, of als collectief kunnen doen aan regenwater oogsten. En vooral zijn we vergeten hoe goed juist eilanders dat konden. We hopen dat er onder de lezers nog herinneringen leven, en waarschijnlijk is er op Schouwen-Duiveland meer van over dan een eerste globale inventarisatie ons heeft opgeleverd. Stuur uw reacties naar redactie@stad-en-lande.nl icueen

Stad en lande | 2017 | | pagina 25