Verkoop van joods onroerend goed: de Zierikzeese midden stand deed zaken In Stad en Lande nummer 148 schrijft Jan Kroesen over de onlangs in Zierikzee en Burgh-Haamstede geplaatste struikelstenen ter nagedachtenis van de gedeporteerde joodse inwoners van Schouwen-Duiveland. Tijdens de Tweede Wereldoorlog worden door de Duitsers panden verkocht waarvan de eigenaren joods waren. De administratie hiervan staat in de zogeheten Verkaufsbücher die het Nationaal Archief bewaart. De inhoud van deze boeken is onlangs online doorzoek baar gemaakt waardoor ook de Schouwen- Duivelandse informatie nu gemakkelijk voor een ieder vindbaar is. Onteigening en verkoop van panden Op 11 augustus 1941 verplicht de Duitse bezetter Joden hun vastgoed aan te melden bij de Niederlandische Grundstückverwaltung (NGV). De NVG krijgt het beheer over het vastgoed om het vervolgens te onteigenen en te verkopen. De Grundstückverwaltung besteedt het beheer weer uit aan een aantal organisaties zoals Anbo en Nobiscum en aan enkele makelaars. Handel in onroerend goed De beheerders verkopen de panden weer door namens de NGV. Om de afkomst te verhullen worden de panden vaak eerst aan een stroman verkocht. Op die akte staat dan nog de naam van de Joodse eigenaar. De tussenpersoon verkoopt het pand weer door aan een particulier. Op die tweede akte staat alleen de naam van de tussenpersoon en niet van de oorspronkelijke, vaak Joodse eigenaar. Op die manier zijn duizenden Joodse panden geroofd. Verkaufsbücher De bijgehouden administratie in de Verkaufs bücher bevat de adressen en de namen van de oorspronkelijke eigenaren, de betrokken makelaars en de oorlogskopers. Met daarbij de verkoopprijzen. De inhoud van de Verkaufsbücher is uitge werkt in een tabel (pdf-bestand). Er kan onder andere gezocht worden op het adres van het te verkopen pand, naam van de eigenaar of naam van de koper. Helaas is het eerste van de in totaal achttien boeken verloren gegaan en ontbreken 'laufnummers' 1 t/m 449. Joodse Schouwen-Duivelanders In de Verkaufsbücher komen de gegevens voor van een aantal Zierikzeese joden. Opvallend is dat het Zierikzeese en Goese middenstanders zijn als zgn. oorlogskoper uut de pepieren Adres eigenaar Naam eigenaar Adres 2 Adres Plaats Beheer nummer Laufnr. Maarstraat B 378 Hem A 416 Maarstraat B 378 Zierikzee 4477/1,2 3071 J. Labzowski Havenplein D 330 Zierikzee 2254/1 Korte Groendal D 458 Korte Groendal D 458 Zierikzee 3116/1 H. v. Meekeren Dam 359 Zierikzee 4476/1 1/2 W. Frenk-Labzowski Zierikzee 6859/1 B. Frenk L. Nobelstr. 169a

Stad en lande | 2017 | | pagina 26