'Wie bin dat noe?' Excursie Stad en Lande naar Brussel Vol van zelfvertrouwen, met branie en ronduit schuchter. Zo kijken op 3 maart 1949 de verschillende leerlingen van de Zierikzeese Openbare ULO in de lens van de camera van fotograaf Ben Merk. Wat vooral opvalt is de innige omarming van de twee meisjes rechts op de voorgrond. De stoeltjes van dit tweetal zijn zelfs een beetje aan de kant, een beetje van de rest van de klas vandaan. Zou deze vriendschap stand hebben gehouden? We zien hier een afdruk van een glasnegatief afkomstig uit de Anefo-fotocollectie die wordt bewaard door het Nationaal Archief in Den Haag. Heel veel meer dan de plaats, datum en de naam van de fotograaf is niet bekend. Wel is opgetekend dat het een klas betreft van Broere. Hierdoor weten we het dat het om de ULO gaat want het Hoofd der School is op dat moment Teunis Broere. Meneer Broere is waarschijnlijk op deze foto te zien op de achterste rij, vijfde van links. Hij woont in 1949 in de Driekoningenlaan, nummer A 1191, later nummer 19. Voor het cursusjaar 1948-1949 kunnen leerlingen zich tot 31 juli 1948 schriftelijk bij Broere aanmelden. Het aanmelden kan ook persoonlijk en wel dagelijks tussen 12.00-13.00 uur bij Broere aan huis. Zullen veel leerlingen dit laatste hebben aangedurfd? Toegelaten worden leerlingen die de zesde klas van het Lager Onderwijs met 'goede uitslag hebben doorlopen'. We zijn erg benieuwd naar wie er op deze foto staan afgebeeld en wat er van hen na de ULO terecht is gekomen. Antwoorden kunt u sturen aan de redactie via redactie@stad-en-lande.nl of via het secretariaat van de Vereniging Stad en Lande, postbus 70 4300 AB Zierikzee. Klassenfoto genomen van de leerlingen van de Openbare ULO in Zierikzee op 3 maart 1949. (Nationaal Archief, Fotocollectie Anefo, archiefinventaris 2.24.01.09, bestanddeelnr. 903-2522. Fotograaf Ben Merk). Familieportret van een Schouwen-Duivelands gezin Foto: collectie Hugo Doeleman Naar aanleiding van de foto die wij plaatsten in Stad en Lande nummer 150 ontvingen we helaas geen reacties. Mocht u dit gezin herkennen, laat het ons dan weten. We zijn erg benieuwd. In Stad en Lande nummer 149 plaatsten wij een foto uit de collectie van Peter Noordermeer. Naar aanleiding daarvan ontvingen wij een bericht van Hans van Duivendijk. Hij laat weten dat de vrouw op de achtergrond mevrouw Smallegange zou kunnen zijn. Van Duivendijk: 'Zij woonde met haar man, Jan Smallegange, op het boerderijtje in de Korte Blokweg. Zij was, naar ik meen afkomstig van Scharendijke. Het echtpaar was kinderloos en mevrouw Smallegange wandelde bijna elke middag naar de stad om te winkelen/etalages te kijken. Wij woonden op de Lange Blokweg A 529 (nu 32) en zagen haar dan ook regelmatig passeren. Op bijgaande foto is mevrouw Smallegange de vrouw in de witte regenjas. Die foto is in 1949 genomen. De twee andere personen op de foto zijn mijn ouders Joh. van Duivendijk en Maria Jumelet.' Foto: collectie Hans van Duivendijk 19 (foto Peter Vleugel) Op zaterdag 1 september gaat de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland naar Brussel. Het programma is nog niet precies bekend, maar er wordt gedacht aan een rondrit door de Europese Wijk en bezoek aan Mini-Europe. De Excursiecommissie heeft nog geen proefreis gemaakt om alles precies uit te zoeken en af te spreken. De kosten zullen ongeveer 50,- bedragen. Wilt u alvast deze datum reserveren? Brussel is een prachtige stad met heel veel historische gebouwen, die een belangrijke rol heeft gespeeld in geschiedenis. Hierover meer in het juninummer van Stad&Lande. Voorafgaand aan de excursie organiseert Stad en Lande op vrijdag 17 augustus in samenwerking met het Stadhuismuseum Zierikzee een lezing over Europese Samen werking en de EU. Wat hebben we eraan? Drs. Peter Vleugel zal deze lezing houden. Mini-Europe in Brussel: de Grote Markt

Stad en lande | 2018 | | pagina 10