Oorlogsslachtoffers van Schouwen-Duiveland Het boek'oekje een aanvulling In ons artikel 'Oorlogsslachtoffers van Schouwen-Duiveland' in de Kroniek 42 (november 2017), vermeldden wij al dat onze lijst vermoedelijk niet volledig zou zijn, en dat wij openstonden voor aanvullingen en verbeteringen. Inderdaad hebben diverse personen op deze publicatie gereageerd, met als gevolg dat wij nu wat correcties kunnen geven. Er komen zes namen bij en er gaan er drie af. Van Spaanse Zee tot Keulse Putten De Zeeuwse Streekdrachten [DE ZEEUWSE Wim de Vrieze en Jop Steenhof de Jong Gilles Doeleman geboren te Dreischor op 10 april 1867, zijn vrouw Elizabeth Suzanna Viergever geboren te Noordgouwe op 24 juni 1869 en hun dochter Johanna Lena Doeleman geboren in Noordwelle op 27 oktober 1894 kwamen om het leven op 23 februari 1945 te Zuid-Beijerland door de inslag van een VI die op weg was naar Antwerpen. Ze woonden alle drie in Zierikzee aan de Lange Blokweg en waren geëvacueerd. Johannes Hillebrand, geboren in Zierikzee op 13 januari 1917 als zoon van Cornelis Hillebrand, veldarbeider, en Lucia Blankert, woonde in Zonnemaire. Volgens zijn vader was hij in 1943 verplicht tewerkgesteld door de OT (Organisation Todt, red.) bij het vliegveld in Haamstede en daarna naar Kiel vertrokken. Volgens anderen was hij vrijwillig in Duitse krijgsdienst gegaan. Er is nooit meer iets van hem vernomen. Karei Snijders, geboren te Zierikzee op 16 mei 1925, zoon van Cornelis Snijders en Adriana Leijdekkers, was geëvacueerd en verbleef te Sint Philipsland. In de nacht van 22 op 23 januari 1945, toen Duitse commando's een onverwachte landing vanuit Schouwen- Duiveland uitvoerden op Anna Jacoba- polder, werd hij aan de Noorddijk bij de Reephoeve dodelijk getroffen. Karei Snijders Anthonie Wouter Verkamman uit Bruinisse is ten onrechte in de lijst opgenomen. Hij is in 1945 overleden maar niet ten gevolge van oorlogshandelingen. Wel hoort zijn vader Marius Marinus Verkamman, geboren op 21 januari 1900, op de lijst thuis. Hij is op 4 november 1944 tijdens zijn evacuatie in Dinteloord bij een bombardement getroffen en op 16 november 1944 in het ziekenhuis in Bergen op Zoom overleden. Wolfert Elenbaas en Leendert Dekker zijn wel oorlogsslachtoffers maar horen evenmin op onze lijst thuis omdat zij tijdens de oorlog al niet (meer) op Schouwen-Duiveland woonachtig waren. De laatste is overigens niet op de 'Zeeuwse Stromen' (locatie) overleden, zoals wij vermeldden, maar op een schip van die naam dat in de haven van Bruinisse lag. De namenlijst werd door Gert van Engelen in de WereldRegio een 'papieren monument' genoemd. Dit bracht één van de auteurs (W. de V.) op het idee om ergens op het eiland ook een tastbaar monument te laten plaatsen (bv. een hardstenen plaat) met alle 207 namen, liefst alfabetisch per stad of dorp. Hij zal de komende periode aftasten of hiervoor draagvlak bestaat en of er fondsen voor kunnen worden gevonden. Belangstellenden kunnen contact met hem opnemen, awvrieze@zeelandnet.nl of 0111-651667. Wij zijn A. Doeleman, J. Kempeneers, Michiel Schwartzenberg (Oorlogsarchief Rode Kruis Den Haag), K.A. Snijders en J. Wiebrens erkentelijk voor hun bijdrage. 22 Opnieuw is er een boek verschenen van André Flikweert: Van Spaanse Zee tot Keulse Putten, vierhonderd jaar boerderijen in Nieuwerkerk en Ouwer- kerk. Het is wederom een kloek werk van meer dan 400 pagina's waarin nauwkeurig wordt beschreven wie waar en wanneer op welke boerderij heeft gewoond en gewerkt en waarin nauwelijks een detail aan het onderzoekende oog van Flikweert is ontsnapt. Tekenend daarvoor is het persoonsnamenregister dat maar liefst elf volle pagina's omvat. Flikweert heeft zijn onderwerp juist gesitueerd in de polders rond Nieuwerkerk en Ouwerkerk omdat daar tijdens de Ramp van 1953 vrijwel alle oude boerderijen verloren zijn gegaan. De auteur heeft - tot zijn grote dankbaarheid met hulp van derden - alle benodigde informatie en niet te vergeten de schat aan beeldmateriaal achterhaald en bijeengebracht en met een 'flikweertiaanse' precisie geordend en weergegeven. Ook is er alles aan gedaan om oude foto's, en dat zijn er heel veel in dit boek, zo sprekend mogelijk weer te geven. Anders gezegd, de grafische verzorging is van grote kwaliteit. Je hoeft zeker geen boerenachtergrond te hebben om dit boek te lezen en te waarderen. (PN) Het is uitgegeven bij uitgeverij 'het Zuiden' in Middelburg en kost 34,95. Ha, het zoveelste boek over klederdrachten, denk je dan, als je de aankondiging leest van het boek De Zeeuwse Streekdrachten. Maar de ondertitel zet je meteen weer op het goede been: Handboek voor het maken van kleding. Ik citeer hieronder het voorwoord, niet om me er gemakkelijk van af te maken, maar beter zeggen dat dit kan ik het niet: 'Deze uitgave gaat in op de traditionele ver vaardiging van streekdrachtkleding door kleermakers en jakkennaaisters. Met het verdwijnen van de ambachtslieden verdween ook hun kennis. De geschiedenis van deze ambachten wordt nu voor het eerst geboek staafd. Aan de hand van patronen, foto's, details en instructies wordt op verrassend eenvoudige wijze inzichtelijk gemaakt hoe de diverse kledingstukken worden vervaardigd. En mocht u schaar, naald en draad ter hand willen nemen dan biedt dit boek u de unieke mogelijkheid om zelf alle kostuumonderdelen op maat te maken. Hoe vervaardigt u een keus, hemdrok of stiklief? Welke stof gebruikt u daarvoor? Ook geven we u op de modefoto's voorbeelden ter inspiratie hoe een kledingstuk uit de streekdracht als hedendaagse toe passing van uw eigen kledingstijl kan worden gedragen. Antwoord op al deze vragen - en nog veel meer - vindt u terug in deze uitgave.' Al bladerend door het boek drongen mij taferelen uit mijn jeugd op. Mijn moeder die naaister was, de centimeter rond haar hals, gebogen over haar Singer-naaimachine, overal stukjes stof en patroonpapier op de grond en op tafel, rolletjes rijggaren en op de vloer de rokmeter met zo'n ballonnetje gevuld met kalk eraan. De Zeeuwse Streekdrachten is geschreven en samengesteld door Susan Bakx-Plasmans, Liza van der Heijden- van der Werff en Jolien Sturm-Francke. Jeanine Dekker deed de eindredactie. (PN) Het boek is uitgegeven bij W Books (voorheen Waanders) in Zwolle en kost 39,95 JAPOHLUF MET SCHOOT NOORDELIJKE EIUNDEH (1790-1125) STREEKDRACHTEN 23

Stad en lande | 2018 | | pagina 12