Verslag najaar sleden vergadering 2017 Joyce van Dijke-Vermeulen De najaarsledenvergadering van Stad en Lande vond op 24 november 2017 plaats in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Voorzitter Anita de Munnik opent de vergadering. Alle aanwezigen (89 personen) worden van harte welkom geheten. Een speciaal woord van welkom is er voor de ereleden Joop van Loo, Hans Erbrink, Peter Vleugel, Huib Uil en David Schorer. Voor deze vergadering zijn er afmeldingen ontvangen van Menno van Geelen, Ineke v.d. Broek, Inge Heuff, A.P. de Klerk, Sjaak de Vos en de ereleden Frans Beekman en Hugo Doeleman Er zijn geen ingekomen stukken ontvangen voor deze vergadering en het verslag van de voorjaarsvergadering d.d. 21 april 2017 wordt ongewijzigd vastgesteld. Hierna volgen er enkele mededelingen vanuit het bestuur. Penningmeester Cor vd Linde zal na 25 jaar penningmeesterschap per de komende voorjaarsvergadering 2018 niet meer herkiesbaar te zijn. Tevens heeft onze vicevoorzitter Edzard Gelderman wegens drukke werkzaamheden aangegeven ook per april 2018 af te treden. Onze voorzitter Anita de Munnik gaat per 23 januari 2018 naar Zambia om daar een vakschool voor technische beroepen op poten te helpen zetten. Ook zij zal dus onze vereniging op korte termijn verlaten. Haar taken worden tijdelijk waargenomen door Edzard Gelderman. Belangstellenden voor zittingname in het bestuur kunnen zich melden bij het secretariaat. t De begroting 2018 wordt toegelicht door de penningmeester. Het ledental neemt af maar gezien de positieve financiële situatie is contributieverhoging niet noodzakelijk. De begroting wordt hierna vastgesteld. De voorzitter dankt alle commissieleden die zich het afgelopen jaar hebben ingezet hebben voor onze vereniging. Vanuit de monumentencommissie wordt gemeld dat het zich in 2017 vooral heeft beziggehouden met het bewaken en aanvullen van herijkte lijst van gemeentelijke monumenten. Daarnaast is er actie onder nomen rondom de ontwikkelingen inzake huis De Haene en het kruithuisje aan de Houwersweg in Zierikzee. Ook zijn er dit jaar oorkondes uitgereikt aan de eigenaren van de panden Ravestraat 44 in Zierikzee en Weststraat 32 te Burgh Haamstede voor de bijzonder geslaagde restauraties. Commissielid Arjan de Hulster praat de vergadering bij over de activiteiten van de commissie planologie. 2017 was een bewogen jaar. Er is veel tijd gestoken in landschappelijke issues zoals de donkergebieden, Ecolodges, Brouwerseiland, handhaving bestemmingsplan en Zonneparken. De commissie is zich zeker bewust van de noodzaak van duurzame energie en zal daarom altijd zorgvuldig afwegen of er wel of geen zienswijze wordt ingediend. De provincie en gemeente werken momenteel aan een visieplan. Commissielid Anne Osinga heeft in 2017 afscheid genomen van de commissie. U kunt zich aanmelden als u de commissie planologie wilt komen versterken. Ria Geluk informeert de aanwezigen over hoe Stad en Lande omgaat met publiciteit en de zichtbaarheid van de vereniging. Ledenwerving blijft een onderwerp dat veel aandacht behoeft. Onze informatiekraam met reclamebanners was in 2017 aanwezig op de Open Monumentendag en de Landschapsdag. We geven reclamepennen uit en via onze ledenvergaderingen, het tijdschrift Stad Lande, de Kroniek en de digitale nieuwsbrief informeren we onze leden over onze activiteiten en ontwikkelingen binnen de vereniging. Momenteel lopen er drie verschillende projecten binnen onze vereniging; het digitale educatieproject voor basisschoolleerlingen, bunkerinventarisering en het project 65 jaar (na) Watersnood. Dit laatste project wordt in samenwerking met het Watersnood museum uitgevoerd en heeft als doel alle kenmerken en gevolgen van de Ramp die nu nog bestaan en zichtbaar zijn op ons eiland te verzamelen en in kaart te brengen. U moet dan denken aan bijvoorbeeld doorbraken binnendijken en buitendijken, geschenkwoningen, monumenten en merkstenen, herdenkingsstenen en bijzonder fotomateriaal. Ook dit project kan mensen gebruiken die hieraan willen meewerken. De voorzitter meldt de bijzonder geslaagde lancering van ons digitale educatieproject Mijnstadenlande.nl voor basisschoolleerlingen. Op 26 oktober jl. opende burgemeester Rabelink met een druk op de knop de website www.mijnstadenlande.nl De site is voor iedereen toegankelijk en de voorzitter laat zien hoe de website werkt en in elkaar zit. Zoals u wellicht weet is naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van onze vereniging in 2014 dit project door ons opgezet voor alle basisschoolleerlingen van Schouwen-Duiveland. Onze vereniging wil de jeugd op deze manier meer betrekken bij het eiland en interesse wekken voor het erfgoed. De jaarlijkse excursie ging dit jaar naar Schoonhoven en Kinderdijk en was volledig volgeboekt. Vanuit de commissie excursie vertelde Peter Vleugel over deze prachtige dag in september die door een goede voorbereiding op rolletjes liep. Ook de voorafgaande lezing over zilver in het Stadhuismuseum Zierikzee werd goed bezocht. Ook zal er in het voorjaar van 2018 weer een aantal lezingen worden georganiseerd in het kader van Geschiedenis Leeft! Het aanbod en de onderwerpen zijn nog niet vastgesteld maar meer informatie hierover zal z.s.m. bekend worden gemaakt. Vice-voorzitter Edzard Gelderman richt namens het bestuur een woord van dank aan Anita de Munnik. Anita heeft in de drie jaar dat ze voorzitter is geweest behoorlijk wat bakens verzet en vernieuwingen gebracht in onze vereniging. Edzard wenst haar namens het bestuur heel veel succes met haar mooie uitdaging in Zambia en overhandigt een bos bloemen en een attentie als dank voor alles wat Anita voor onze vereniging heeft betekend. In de rondvraag wordt het bestuur gevraagd de ontwikkelingen rondom de plannen voor uitbreiding van campingfaciliteiten langs de Rampweg duidelijk in beeld te krijgen en te volgen. Ook ontving het bestuur een pluim van de heer Rien v.d. Luitgaarden inzake alle inspanningen die door Stad en Lande gedaan zijn rondom de procedure Brouwerseiland. Hierna volgde de aanbieding van de 42e jaargang van de 'Kroniek van het land van de zeemeermin (Schouwen-Duiveland)' en gaven enkele auteurs een toelichting op hun geplaatste artikel. Na de pauze gaven mevrouw Renée vd Hulle en de heer Jan Kroesen een zeer indrukwekkende presentatie over het onderwerp 'Struikelstenen op Schouwen-Duiveland'. Na afloop van deze presentatie dankt de voorzitter alle aanwezigen voor hun komst en sluit de vergadering. 25

Stad en lande | 2018 | | pagina 13