ffln<hind>, uhx£ hMrav UW; ruv t&cfv eav lekke/v huit. Modelwoning Ouderwetse meubelen Zuurkoolpot Dubbel glas Koningin Maudplein Johannes Hus was een Tsjechische hervormer die omwille van zijn geloof in 1415 zijn leven op de brandstapel verloor. Dit soort woningen vroeg om en heel ander soort inrichting dan men gewend was. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zag dit al snel in en bemoeide zich er mee. Ze stelde een aparte commissie in om voorlichting te geven over woninginrichting. De bond had ook een binnenhuisarchitect in dienst. Mejuffrouw Bosman woonde zelfs in Zierikzee. Haar werd gevraagd om een modelwoning in te richten in Nieuwerkerk. Het huis werd bewoond door de familie Padmos-Lievense en iedereen die met inrichtingsvragen zat, mocht het bezichtigen. Het interieur van de modelwoning was compleet verzorgd door de Nieuwerkerkse middenstand, de meubels door de firma Tanis en de elektrische en huishoudelijke artikelen door de firma Lievense. De firma De Braai had voor het sanitair en de verwarming gezorgd. Op 18 februari 1955 werd de modelwoning officieel geopend. Mejuffrouw De Jong, als vertegenwoordigster van het Rode Kruis, verrichtte de officiële openingshandeling van het eerste huis. De Zierikzeesche Nieuwsbode: 'De modelwoning bleek keurig en stijlvol ingericht. De woningindeling is als volgt: een woonkeuken, zitkamer, slaapkamer en bergruimte. De zitkamer is geverfd in de kleur van het interieur; vloerbedekking, traplopers, tot zelfs de bedspreien toe zijn alle gehouden in dezelfde harmoniërende tinten. Eensluidend kwam men tot de conclusie dat mej. Bosman zeer veel eer heeft ingelegd met dit verantwoorde ontwerp, dat zeer velen tot lering zal kunnen strekken bij allen die de inrichting van een Noors huis op verantwoorde wijze tot stand willen brengen.' In ongeveer dezelfde maand schonk het blad van het Rode Kruis in een uitgebreid artikel aandacht aan de wederopbouw in zuidwest Nederland. De Zierikzeesche Nieuwsbode sprak onder anderen met mevrouw Romeijn, de echtgenote van de Ouwerkerkse burgemeester. Zij vertelde dat de voorlichting over het inrichten van de woningen zijn vruchten ging afwerpen. 'Ingeroeste opvattingen beginnen te wankelen, al dringt men niemand uiteraard een modern interieur op. Dit is vooral voor oudere mensen van belang, die uiteraard terugverlangen naar de hen vertrouwde ouderwetse meubelen. Een voorbeeld van stijlvolle woninginrichting vindt men in Ouwerkerk in het Noorse huis Holmedal, bewoond door de heer en mevrouw Berrevoets-Quist, het hoofd van de Openbare School aldaar.' Duidelijk dat er ruimschoots aandacht werd geschonken aan het wonen in een geschenkwoning. Van dit soort voorlichting herinnerde Annie Dijkman-van Dijke uit Haamstede zich niets. Het gezin Van Dijke is ruim een jaar lang geëvacueerd geweest in Rotterdam. Annie was 15 toen ze met haar ouders en grootvader een geschenkwoning aan de Sandstramstraat (nr. 39) in Oosterland betrok. Ze wist zich nog heel goed te herinneren dat haar moeder regelmatig riep: 'M'n kind, wat hebben we nu toch een lekker huis.' En dat was ook zo. Het was goed geïsoleerd, want tussen de dubbele wanden zat geteerd papier of glaswol. Het was ruimer dan ze gewend waren en dit, gecombineerd met het nieuwe, gaf een gevoel van luxe. De huizen waren even boven het straatniveau gebouwd. Voor de voor- en achterdeur waren een paar treetjes gemetseld. Daardoor was het relatief eenvoudig om in de huizen een kelder te maken met 8 veel bergruimte. Een ideale plek voor o.a. de zuurkoolpot! De keuken was gewoon fantastisch met veel kasten en het ruime aanrecht bezat een roestvrijstalen blad! Tot de geschonken huisraad hoorde een grijsgewolkt fornuisje met twee kookplaten en een oven. Verder herinnerde Annie zich de pannenset nog goed, de pastelkleurige handdoeken en vooral het uitgebreide crèmekleurige servies. Ook zij genoten van de douche en de doortrek-wc. Twee nadelen wist ze zich nog goed te herinneren, de dubbele ramen. Een simpel en doeltreffend systeem was het, met een extra glasraam aan de binnenkant. Lekker warm, dat wel. Maar als ze gezeemd moesten worden had je dubbel werk, want ook de binnenkant van het buitenste glas en achterkant van het binnenste glas moesten gedaan worden om een heldere kijk op de buitenwereld te houden. Ook dat het behang snel scheurde op de houten wanden - hoewel er eerst linnen op de wand was geplakt - was een nadeel. De trap was wel heel comfortabel, bijzonder gemakkelijk en had halverwege een bordesje, zodat zelfs opa en op zijn gemak boven kon komen. Voor de inrichting van de woning kreeg men een bedrag van 3000 gulden. De Oosterlandse woninginrichter Piet Hage nam zijn klanten mee naar het Groothandelsgebouw in Rotterdam om daar meubels uit te zoeken. Zo ook de familie Van Dijke. Moeder had een moderne smaak en daarom werd het huis ingericht in tamelijk lichte kleuren. Bij Annie Dijkman overheersten de positieve herinneringen. Zo sterk zelfs, dat ze later heel erg graag weer in een houten huis wilde wonen. Deze wens werd vervuld in Burg Haamstede. Jammer genoeg heeft ze er niet erg lang van kunnen genieten, ze overleed in december 2008. Toch waren er ook mensen die al dat hout maar niets vonden en hun geschenkwoning zo snel mogelijk verkochten. Ook het feit dat er een groot aantal op Schouwen-Duiveland rondom van steen zijn voorzien, wijst erop dat het regelmatig schilderen van het huis niet bij iedereen zo populair was als bij Jewan van der Weijde. Maar de meeste staan er nog en leveren een heel bijzonder plaatje op. Niet alleen het Koningin Maudplein is ronduit aardig om te zien, ook in andere plaatsen is er iets moois van gemaakt. Kerkwerve is er totaal door veranderd. En als u een ander plein omringd met houten huizen wilt zien: rijd dan Nieuwe Tonge eens in. Het Finlandplein aldaar oogt met zijn dertien houten woningen heel origineel, fraai, knus en groen. De Esdoornstraat in Nieuwerkerk nu (foto's Peter Noordermeer)

Stad en lande | 2018 | | pagina 5