\^/Opsporing; verzocht' Vergankelijk in Zonnemaire OKtA het t ep het Ua. Afgelopen zomer is er een project gestart onder de noemer 'Vergankelijk in Zonnemaire'. Het is ontstaan vanuit een persoonlijke passie voor zowel het begrip vergankelijkheid, als voor het prachtige plaatsje Zonnemaire, met zijn weidse en verstilde omgeving. later bekende kapitein van de veerboot Anna Jacobapolder-Zijpe - RvL) naar het café van de heer Zoeter op Zijpe om met de prikslee diens voorraad drank aan te vullen. Vijf kan brandewijn, vijf kan cognac en een vaatje bier. De overtocht ging prima en toen men dat op Bruinisse allemaal zag wilde ieder de overtocht maken. En op 7 januari was het compleet feest op het ijs. De timmerman Marien Krijger boorde enkele gaten. De dikste laag ijs die hij aanboorde was 24 cm, de dunste 18 cm, dus maar een betrekkelijk dun laagje om al die honderden mensen te houden. En hij peilde ook de bodem van het Zijpe in een der gaten die hij geboord had: 104 voet, ruim 30 meter. Dat was toch wel genoeg om de mensen te doen inzien hoe gewaagd het was met zoveel honderden op het Zijpe te lopen. In de nacht van 8 op 9 januari brak het ijsveld op, het scheurde in honderden stukken en dreef stroomafwaarts het Mastgat in. Een zucht van verlichting werd in honderden gezinnen geslaakt want wat zou er gebeurd zijn indien het ijs eens overdag was gescheurd en weggedreven? De ramp zou niet te overzien zijn geweest.' Ongetwijfeld zullen ook veel inwoners van Anna Jacobapolder aan het ijsfeest op het Zijpe hebben deelgenomen. Wellicht zijn daaruit relaties tussen beide dorpen voortgekomen die na enkele dagen weer door een diep water gescheiden werden. Maar daarover verhaalt de kroniekschrijver uit Bruinisse niet. r Via onze collega's van Heemkundekring Stad en Lande van Tholen ontvingen wij onder staande oproep van Robert Baumgardner. Kunt u hem helpen? Ik ben Robert Baumgardner, neef van Haynes M. Baumgardner. Haynes was tijdens de Tweede Wereldoorlog piloot van een B-24 bommenwerper in de 491st Bomb Group van de U. S. 8th Air Force. Hij vloog met zijn squadron op 18 september 1944 een bevoorradingsvlucht naar de dropzones ten Noordwesten van Son in het kader van operatie Market Garden. Mijn oom Haynes is dit jaar overleden. Hij heeft mij ooit een voorval verteld tijdens zijn terugvlucht van Son naar zijn vliegbasis in Engeland. Om vijandelijke luchtafweer en radardetectie te vermijden, vlogen de bommenwerpers op zeer lage hoogte ('below dike level') terug over Brabant, Philipsland en Schouwen Duiveland naar de Noordzee. Het vliegtuig van mijn oom Haynes naderde een dijk waarop duidelijk een fietsende man werd waargenomen. Die zag op tijd het vliegtuig aankomen, sprong van zijn fiets en dook op de grond. Het vliegtuig van mijn oom vloog rakelings over hem heen. Die persoon moet de wind van de propellers hebben gevoeld. Het voorval vond plaats in de middag van 18 september 1944 tussen 16.45 en 17.15 uur plaatselijke tijd. Nu ben ik op zoek naar die bewuste dijk (plaats en naam) en de betrokken persoon, of personen aan wie dit voorval is verteld, met de bron erbij. Mijn vraag is of binnen uw Heemkundekring dit bijzondere voorval uit die tijd bekend is en of u mij verder kunt helpen? Indien u aanvullende informatie nodig heeft, kunt mij altijd e-mailen U kunt mij in het Nederlands of Engels antwoorden. Bij voorbaat mijn dank voor uw inspanningen. Reacties zijn welkom via redactie@stad-en-lande.nl of het secretariaat, postbus 70, 4300 AB Zierikzee. Marco van de Plasse Alles op aarde is van voorbijgaande aard. Het is een continu proces van vergankelijkheid. Op zich is het thema dorpsoverstijgend, maar in dit project wordt aan de hand van 25 specifieke items en (korte)verhalen beschreven en vorm gegeven hoe dit proces in Zonnemaire plaatsvindt. De verhalen hebben een cultuur historische achtergrond en betekenis en zijn enigszins poëtisch van aard, maar tegelijk heel toegankelijk. Soms liggen de onderwerpen voor de hand, als het gaat over het verdwijnen van het laatste winkeltje en de restanten van de bietenbrug, over het verdronken stadje Bommenede en het teloorgaan van de tram, en over het bijna-verlies van het archief van de beroemde dorpszoon Pieter Zeeman of over het afscheid nemen van de basisschool na bijna 440 jaar onderwijs in Zonnemaire. Soms zijn de thema's wat minder vanzelfsprekend, als verhaald wordt over het verdwijnen van (bij)namen zoals 'puppehulletje' of over de grauwe grafsteen van Willemijntje Romeijn, als er een bespiegeling volgt over het afzagen van populieren op de Veerdijk of over een telefooncel die als minibieb dient. 'Vergankelijk in Zonnemaire' is een project dat bestaat uit drie componenten: het creëren van een aantrekkelijk lees- en kijkboek met authentieke illustraties, het exposeren van het beeldmateriaal met bijpassende teksten en het geven van lezingen, indien gevraagd, over dit onderwerp in de regio. Daarnaast kunnen en willen de initiatiefnemers, schrijver Marco van de Plasse en graficus Saskia Eggink, een projectbijdrage leveren aan het verdwijnen van het onderwijs in het dorp in 2018, door op school met de kinderen een grafisch en creatief taalprojectte ontwikkelen en uit te voeren over de allerlaatste schooldag: 'Vooruit, hoe 21 kinderen nog één keer omkijken'. De kraai, symbool van vergankelijkheid (illustratie Saskia Eggink) Inmiddels zijn er inhoudelijke contacten gelegd met het gemeentelijke archief - archivaris Huib Uil - en diverse dorpsbewoners, onder wie schooldirecteur Debora de Bruin, oud- dorpsraadvoorzitter Johan Goemans, oud gemeenteraadslid en harmoniepromotor Kees de Munnik, de huidige dorpsraadvoorzitter Janny Walhout en nog enkele andere inwoners. Er verschijnt ook een boek over het project, waarover meer in het volgende nummer van Stad&Lande.

Stad en lande | 2018 | | pagina 8