O O O Excursie naar Brussel Hoe het was en wat het is geworden (vervolg) Een van de uitkomsten van het lezersonderzoek, zie pagina 23, was dat sommige lezers wat meer willen zien van het verschil tussen vroeger en nu. Welnu, zij worden op hun wenken bediend. Mini-Europe Brussel O En schrik vooral niet. Bij 1 zien we de 'Weel van Krepel' in Bruinisse. Ik heb er als jongetje nog geschaatst. Als iets ons duidelijk maakt wat transport en (toeristen) verkeer op ons eiland teweeg hebben gebracht, zijn het wel die twee foto's. De ene uit 1957 de andere eind mei 2018. Er wordt nu ook 'gerecreëerd', maar dan in vakantiepark Aquadelta, het hele jaar door. die in 1856 is gebouwd en in 1916 al is afgebroken, en een klein huisje op welks fundamenten nu hotel-café-restaurant Zeerust staat. Het is niet helemaal duidelijk of de huidige trap op dezelfde plaats ligt als de oude. ©Datzelfde geldt min of meer voor nr. 2, het haventje van Burghsluis. We zien het hier afgebeeld in de jaren 1910-1920 als onder meer landbouw- en vissershaven (rechts op de foto vermoedelijk door de oorlog uitgeweken Belgische vissersschepen), en als populaire jachthaven aan de Oosterschelde nu. Men moet niet vergeten dat Schouwen-Duiveland vóór de tijd van de Zeelandbrug en de dammen voor verkeer en transport over water afhankelijk was van de scheepvaart en veel van dergelijke haventjes telde. Vuurtorens waren een baken voor het verkeer op zee. Bij 3 zien we de ijzeren vuurtoren (foto uit 1912) in Renesse, Voor de nieuwe foto bij 4 was het even zoeken naar de juiste plaats van de watergangen ten opzichte van de weg en molen 'De Zwaan' bij Moriaanshoofd uit 1886. De foto uit het Gemeentearchief van Schouwen-Duiveland is gedateerd op 1920 1929. De watergangen deden in die tijd ook dienst als trekvaarten. Zie ook het artikel van Ana en Wim de Vrieze over de kloetschuiten op pagina 4-6. Bij de Dijk van Bommenede (5) is eigenlijk niet zoveel veranderd, behalve dan dat de tramrails (foto uit 1930 1940) er niet meer zijn en er rechts een groot recreatieterrein ligt. Van de kerk zien we nog net een torenspits boven het groen uitkomen. Ook het grote huis staat er nog. Er is zelfs een garage in dezelfde stijl naast gebouwd. Maar dat alles staat ook verborgen onder het lentelover. Peter Vleugel De jaarlijkse excursie voert op zaterdag 1 sep tember 2018 naar Brussel, te beginnen bij: Aan de voet van het Atomium in Brussel ligt Mjni-Europe, het enige park waar men in enkele uren door heel Europa reist. Kuier door de typische sfeer van de mooiste steden van het oude continent en de Europese Unie. Zoals Robert Schuman, een van de bedenkers van de Europese Unie, opmerkte, kan men op die manier ontdekken wat deze volkeren, regio's en landen gemeen hebben... en wat hun eigenheid is. Ook Zeeland is goed vertegenwoordigd met de Abdij in Middelburg en de Kloveniersdoelen in Renaissancestijl. Vervolgens gaat de reis naar: Kort voor het jaar 1000 bouwde de hertog van Neder-Lotharingen ter verdediging van de westelijke grenzen van het Duitse Rijk een kasteel op Sint-Gorikseiland in de rivier de Zenne. In de elfde eeuw zien we allerlei economische activiteiten en het ontstaan van een bovenstad en een benedenstad van het latere Brussel. In de bovenstad werd een nieuwe vesting gebouwd op de Coudenberg en tevens een kerk in Romaanse Stijl: de Sint Goedele of Sint Michielskerk. 14 Het hooggelegen deel van de nederzetting werd de vestigingsplaats van de kerkelijke en politieke elite. Rondom de Zenne vestigden zich handelaren en handwerkslieden. In de elfde eeuw kreeg Brussel stadsrechten en werd de eerste omwalling gebouwd. Diverse dorpen in de omgeving werden onder het gezag van de Brusselse schepenen gebracht. Tussen 1357 en 1379 werd een nieuwe, ruimere omwalling aangelegd. In 1406 stierf het Brabantse hertogelijk geslacht uit en kwam Brabant onder de Bourgondische hertogen van Valois, met Philips de Goede. Hij verbleef regelmatig in Brussel. In 1404 was in de stad een centrale Rekenkamer gevestigd, die de financiën van Brabant en Limburg controleerde, dit werd in 1463 uitgebreid met de Rekenkamer van Holland en Zeeland. Karei V probeerde meer eenheid te brengen in het bestuur van de Nederlanden en zijn zus, Maria van Hongarije, jong weduwe geworden, werd in 1531 landvoogdes en koos Brussel als centrale residentie. Hiermee werd de stad Hofstad en eigenlijk hoofdstad van de zeventien Nederlanden. Ook de hoogste rechtbank in de Nederlanden werd er gevestigd, evenals de drie belangrijkste Raden: Raad van Financiën, Raad van State en Geheime Raad, vergelijkbaar met het ministerie van Justitie en Binnenlandse Zaken. In de omgeving van Brussel bevonden zich in de achttiende eeuw niet minder dan 150 buitenplaatsen, waaronder verschillende van vorstelijke allure. De Brusselse kantklosnijverheid, tapijtweve rijen met zijde, wol en gouddraad, een groot aantal winkels met vele luxe producten als pralines en fabricage van luxe rijtuigen werkten voor een kapitaalkrachtige en inter nationaal georiënteerde elite. Nadat Napoleon Bonaparte in 1815 bij Waterloo definitief verslagen en verbannen was, oordeelde het Congres van Wenen, dat er een sterke buffer in het noorden tegen Frankrijk moest komen. Dit werd het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden onder koning Willem I van Oranje-Nassau. Brussel werd met Amsterdam hoofdstad van dit Rijk. In Brussel braken in 1830 rellen uit, die leidden tot de Belgische Afscheiding uit het Verenigd Koninkrijk. De stad Brussel bleef de hoofdstad van het nieuwe koninkrijk België. Na de Tweede Wereldoorlog werd Brussel het centrum voor de Europese samen werking, met Europees Parlement, Europese Commissie enz., kortom, de hoofdstad van Europa. Hierover gaat de lezing op vrijdag 17 augustus in samenwerking met het Stadhuismuseum Zierikzee: Waarom samenwerking? Kort historisch overzicht van Europese samenwerking; welke betekenis heeft Europa voor Schouwen-Duiveland? Neemt u alstublieft uw museumjaarkaart mee. We maken een rondrit door de Europese Wijk tijdens de excursie. Eén van de hoogtepunten van de excursie op 1 september is een bezoek aan de Sint Goedele of Sint Michielkathedraal. Sint Groedelekathedraal. Foto collectie auteur 15

Stad en lande | 2018 | | pagina 8