'Wie bin dat noe?' Van het bestuur Wijzigingen in het bestuur In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 4 februari 1927 kondigt C.H. van Oeveren de door hem opgerichte autobusdienst Ellemeet-Zierikzee aan. De route voert van Ellemeet over Eikerzee naar Scharendijke, Looperskapelle, Brijdorpe, Schutje, Kerkwerve naar Zierikzee. Dagelijks zijn er drie ritten waarvan de eerste om 4.50 uur vertrekt uit Ellemeet. De prijs voor een retourtje van Ellemeet naar Zierikzee is 1 gulden en een enkeltje kost 70 cent. Op dat moment is Van Oeveren niet de enige exploitant van een autobusdienst. Bij de Provinciale Griffie liggen vanaf 7 maart van dat jaar nog vier andere aanvragen om een vergunning. Het gaat om L.M. Blom te Haamstede voor de lijn Burgh- Zierikzee, G. de Waal te Bruinisse voor de lijn Bruinisse-Zierikzee, J. Dijkman en J.J. van Zweden voor de lijn Bruinisse-Zierikzee en Zierikzee-Dreischor (alleen op donderdagen) en ten slotte de weduwe L. Meermans en zoon te Bruinisse eveneens voor een lijn Bruinisse- Zierikzee. Op 23 mei 1927 is het dan eindelijk zover: de Ford T-bus van Van Oeveren rijdt zijn eerste rit over het eiland. In latere jaren geeft vooral de aansluiting van Schouwen-Duiveland op het vasteland een belangrijke impuls aan het bedrijf. Waar op dat moment nog de nadruk op de lijndienst ligt ontstaat nu ook een sterke behoefte aan dag- en meerdaagse reizen en groepsvervoer. In 1951 wordt de concessie voor de busdienst van Van Oeveren door de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (RTM) overgenomen waarbij wordt bepaald dat Van Oeveren nog 100 jaar, dus tot 2051, autobusdiensten mag uitvoeren in opdracht van de RTM en haar rechtsopvolgers. Nu, na meer dan 80 jaar na oprichting bestaat Van Oeveren uit ruim 50 personeelsleden en telt het wagenpark zo'n 27 bussen. In 1977 begint Van Oeveren met het zogenaamde 'seniorenbusprogramma' dat met zo'n 40 reizen per jaar ook heden ten dage onverminderd populair is. In de jaren negentig wordt de samenwerking met de Zierikzeesche Nieuwsbode aangegaan en de 'Nieuwsbode reize' is een feit. Nadat de Nieuwsbode is Ter herinnering aan de PZC-Lezersreis van 3 t/m 5 april 2003 naar Bremen De deelnemers aan de PZC-ledenreis naar Bremen. Foto collectie J.M. Padmos; fotograaf onbekend opgegaan in de PZC verzorgt Van Oeveren de jaarlijkse PZC-Lezersreis. In de loop van de jaren ontstaat er een vaste schare fans op Schouwen- Duiveland die elkaar mobiliseert zodra de eerste aankondigingen in de krant verschijnen. Dat geldt waarschijnlijk ook voor een groot aantal van de afgebeelde personen: we hebben te maken met de 'Bruinisse-groep' die in 2003 op reis gaat naar Bremen. Op het programma staat onder meer een bezoek aan het oude centrum met de Schnoor, Sankt Petridom, het Rathaus en de Alte Markt. Zowel de heen- en de terugreis gaat door de bijzonder mooie gebieden Emsland en Ostfriesland. Een van de hoogtepunten van zo'n reis is natuurlijk het gezamenlijk fotomoment. Het resultaat is een foto van een wat verkleumd gezelschap, maar dat mocht te pret vast niet drukken. Hoewel we best wat van deze reis afweten is ook dit keer weer de vraag: Wie bin dat noe? Antwoorden kunt u sturen aan de redactie via redactie@stad-en-lande.nl of via het secretariaat van de Vereniging Stad en Lande, postbus 70 4300 AB Zierikzee. 16 In Stad Lande nummer 151 publiceerden we een klassenfoto uit 1949 van de Openbare ULO in Zierikzee. Dit leverde twee reacties op. Hans van Duivendijk te Nijmegen laat weten: 'Op de tweede rij staan 10 personen. Volgens mij is nr. 3 van rechts H.C. (Huib) Lucas. Hij woonde met zijn ouders, jongere broer en zus op de St. Joostmeet. Zijn vader was de vertegenwoordiger van Van Dijk Co. Bouwstoffen BV voor Schouwen-Duiveland. Voor nadere bijzonderheden over die vader, D.J. (Dirk) Lucas zie het nummer van de Zierikzeesche Nieuwsbode van 16 maart 1978. Ik denk dat het de eindexamenklas is op de foto. Huib ging na de ULO naar de HBS en haalde zijn diploma HBS-A in, naar ik meen, 1952. Hij ging toen naar Rotterdam (ik denk de Belastingacademie maar weet dat niet zeker). Dat was geen succes en enige jaren later werd hij administratief medewerker van zijn vader in diens kantoor op de Scheepstimmerdijk. Huib is ongetrouwd gebleven en overleed op 44 jarige leeftijd (6 maart 1977).' De heer L. van Citters meent 3 personen te herkennen. 'Staande 3e van links: Steef Slager uit Burgh. Staande 6e van links: Rinus Laban uit Haamstede (Kwam met zijn ouders uit Indië) Zittend 3e van links: Anneke Laban (Zuster van Rinus) uit Haamstede.' Klassenfoto genomen van de leerlingen van de Openbare ULO in Zierikzee op 3 maart 1949. (Nationaal Archief, Fotocollectie Anefo, archiefinventaris 2.24.01.09, bestanddeelnr. 903 2522. Fotograaf Ben Merk) Bronnen: 1. https://nl.wikipedia.org/wiki/Van_Oeveren 2. http://www.vanoeveren.nl/busbedrijf/historie.php 'Kijk op de Toekomst'. Wie denkt er mee? Door de snel veranderende wereld om ons heen en de vergrijzing van ons ledenbestand willen we graag samen met onze leden nadenken over de toekomst van onze vereniging. Mogelijkheden tot eventuele herformulering van onze visie en verbreding van het huidige beleid willen we in enkele sessies in kaart brengen en daarna presenteren op de najaarsvergadering in november 2018. Bert de Kok, lid van de vereniging en ervarings deskundige op het gebied van veranderings processen, is bereid ons hierbij te begeleiden. Vanuit het bestuur willen we graag aan de slag om dit proces 'Kijk op de Toekomst' te starten. Wilt u met ons hierin mee denken? Stuur even een berichtje naar secretariaat@stad-en-lande.nl en we nemen contact met u op. We hebben afscheid genomen van penning meester Cor van der Linde. Cor is ruim 25 jaar penningmeester geweest en we gaan hem en zijn kennis van de vereniging in het bestuur zeker missen. Tevens zijn er op de ledenvergadering drie nieuwe bestuurskandidaten voorgesteld aan de leden, te weten Lydia Mol-Sipman, Christan Zantboer en Gé Berghout. Alle drie zijn benoemd. Bestuur: Edzard Gelderman, voorzitter Joyce van Dijke-Vermeulen, secretaris Christan Zantboer, penningmeester Gé Berghout Piet van Beveren Ria Geluk Aize Meintema Lydia Mol-Sipman Kees Struyk Secretariaat: Postbus 70 4300 AB Zierikzee Tel: 06 292 429 45 secreta r iaat@stad-e n -1 a n d e. n I 17

Stad en lande | 2018 | | pagina 9