Lezingencyclus Maana van de Geschiedenis 2018 VMHDVD GESCHIE k DENIS Samenvatting voordracht prof. dr. Simon Groenveld (11 oktober 2018) Samenvatting voordracht dr. Albert A. J. Scheffers (25 oktober 2018) De Maand van de Geschiedenis 2018 Plaats, tijd, kosten en reserveren Samenvatting voordracht dr. Gijs van der Ham (6 november 2018) Het Stadhuismuseum Zierikzee organiseert ook dit jaar samen met de Heemkundige Vereniging Stad en Lande een serie voordrachten in het kader van de Maand van de Geschiedenis. Het thema van 2018 is 'oproer en verzet'. In 2018 is het 450 jaar geleden dat de 80 jaar durende strijd van de Nederlanders tegen het Spaanse gezag begon. In diverse musea wordt met thematentoonstellingen aandacht besteed aan de periode 1568-1648, ofwel de Tachtigjarige Oorlog. Prof. dr. Simon Groenveld, emeritus-hoogleraar van de Universiteit Leiden gespecialiseerd in de geschiedenis en cultuur van de Republiek der Verenigde Nederlanden, bijt op 11 oktober 2018 het spits af met zijn voordracht 'Het begin van de Tachtigjarige Oorlog, ca. 1559-1572'. Historicus dr. Albert A.J. Scheffers, directeur bestuurder van het Stadhuismuseum Zierikzee, gaat op 25 oktober in op het begin van de Tachtigjarige Oorlog in Zeeland met de nadruk op Schouwen-Duiveland. Dr. Gijs van der Ham, senior conservator van het Rijkmuseum Amsterdam, sluit de reeks met een voordracht waarin de nieuwe expositie in het Rijksmuseum 80 jaar oorlog en zijn gelijknamige boek het uitgangspunt vormen. In 2018 is het 450 jaar geleden dat, volgens de traditie, de Tachtigjarige Oorlog zou zijn begonnen. Deze lezing is geconcentreerd op de vraag, hoe het ontstaan van de oorlog kan worden verklaard. De Tachtigjarige Oorlog blijkt een complex fenomeen. Hij doorliep diverse stadia van onvrede via opstand naar burgeroorlog, gods dienst- en vrijheidsoorlog en mondde uit in een internationale strijd. Deze karakteristieken vragen om toelichting. Golden zij wel voor alle groepen van de bevolking? Bovendien werd volgens de traditie de strijd steeds tegen Spanje gevoerd. Hoe valt dit te verklaren? En is deze kwalificatie in haar absoluutheid wel terecht? Wij kijken naar feiten en structuren - zowel binnen de Nederlanden als in Europa - rond het jaar 1568. Ons begin moeten wij vroeger leggen, veeleer rond het jaar 1559. Ons eind punt zal 1572 zijn, het jaar waarin de bekende verovering van het havenstadje Den Briel plaats vond en het inmiddels uitgroeiende conflict een geheel nieuwe wending nam. Ter afsluiting worden de daaropvolgende jaren in vogelvlucht en analytisch bekeken, tot 1648 - de Vrede van Munster - toe. Was het toen bereikte resultaat inderdaad het doel dat men zich tachtig jaar eerder had gesteld? En was het aangehouden beginjaar van de opstandigheid wel even precies te bepalen als het eindjaar 1648? Prof. Groenveld heeft veel gepubliceerd over de Tachtigjarige Oorlog. Zijn meest recente publicatie is verschenen bij Uitgeverij Verloren onder de titel: Facetten van de Tachtigjarige oorlog. Twaalf artikelen over de periode 1559 1652. Stadshistoricus dr. Huib Uil heeft dit boek gerecenseerd in zijn column in de Wereld Regio van 22 juni 2018 en noemt het 'een aanwinst voor iedereen die zich verdiept in de wording van Nederland'. Zijn voordracht is gebaseerd op onderzoek in bestaande literatuur en gepubliceerde bronnen die zich specifiek richten op de periode van de Tachtigjarige Oorlog waarin de Republiek der Verenigde Nederlanden en de Staten van 22 Pas tachtig jaar en drie generaties later kon vrede worden gesloten. De Maand van de Geschiedenis is het grootste geschiedenisevenement van Nederland. Door honderden culturele, toeristische, literaire en mediaorganisaties wordt geschiedenis onder de aandacht gebracht van miljoenen Nederlanders. Het thema van de Maand van de Geschiedenis 2018 is 'oproer en verzet'. De voordrachten worden gehouden in de Schepen- of Trouwzaal van het Stadhuis museum Zierikzee, Meelstraat 6-8, 4301 EC Zierikzee, 0111-454464. De aanvang is steeds om 19:30 u. Het museumcafé van het Stadhuismuseum is op genoemde avonden vanaf 19:00 u geopend. De toegang is 4,50 per voordracht. Een kopje koffie of thee bij aanvang van de avond is bij de prijs inbegrepen. Bij reservering van de gehele reeks van drie voordrachten en na overmaking van 11,25 via NL 92 RBRB 0929122674 o.v.v. lezingencyclus Maand van de Geschiedenis 2018, bedraagt de toegang slechts 3,75 per voordracht. Het kopje koffie of thee bij aanvang van de avond is ook dan bij de prijs inbegrepen. De Schepen- of Trouwzaal van het Stadhuis museum heeft een beperkt aantal zitplaatsen beschikbaar. Reserveren wordt aanbevolen. Zeeland gevormd worden. Het onderzoek is aangevuld met informatie verzameld door wijlen fiscaal jurist mr. Wim Dirksen (1924-2012). Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen publiceert later dit jaar in de serie Werken het door Dirksen nagelaten script onder de titel Gezag en geld in Zeeland 1572 1576. Van Revolte tot Pacificatie. In 2018 is het 450 jaar geleden dat de Tachtigjarige Oorlog begon (1568-1648). Het is de aanleiding voor een grote tentoonstelling in het Rijksmuseum, een zevendelige televisie serie van de NTR en een bijbehorend boek: 80 jaar oorlog (1568-1648). Alle drie laten zij zien hoe onderwerpen zoals tolerantie, godsdienst vrijheid, zelfbeschikkingsrecht en identiteit - ook nu nog relevant-, een cruciale rol speelden in het ontstaan van het huidige Nederland en België. In 80 jaar oorlog beschrijft historicus Gijs van der Ham hoe verzet, opstand en burgeroorlog ervoor zorgden dat de bestaande Nederlanden in twee delen uiteenvielen. Het noorden, het huidige Nederland, werd onafhankelijk. Het zuiden, nu grofweg België, bleef onderdeel van het Spaanse rijk. De overgave van Breda in 1625. De burgemeester Justinus van Nassau overhandigt de stadssleutels aan generaal Ambrogio Spinola. Schilderij van Diego Velasquez (Wikipedia)

Stad en lande | 2018 | | pagina 12