Enkele vondsten over Schouwse kloosters Kloosters en orden in Schouwen Legger klooster Sion Henk Dalebout Vanuit het archief werd ik gevraagd om historisch achtergrond materiaal te maken voor het educatieproject van Stad en Lande voor de basisschooljeugd van Schouwen-Duiveland, www.mijnstadenlande.nl. Al enige jaren ben ik geïnteresseerd in de (verdwenen) kloosters op Schouwen. Dit is dan ook mijn bijdrage aan dit project. Het materiaal dient als ondersteuning voor de digitale 'schatkaart' met, hopelijk, vele andere onderwerpen. Momenteel werkt Fien van Reeven- Rodoe aan materiaal over de molens op Schouwen-Duiveland, Joop van Loo aan de stolpboerderijen en Leo Schoof aan de meekrapcultuur. De leerlingen kunnen door het aanklikken van het onderwerp op een digitale kaart een gedetailleerde omschrijving van het gekozen onderwerp zien. Het doel is om onze jeugd op een aantrekkelijke of spannende manier de rijke historie van ons eiland mee te geven. Vrijwel gelijktijdig werd vanuit het pioniersteam Kloosterwelle (Noordwelle) een historisch culturele werkgroep van ons eiland gestart, die op Schouwen-Duiveland bezig is een kloosterroute over land en water te ontwikkelen, langs oude fundamenten van kloosters uit de Middeleeuwen, met 'Kloosterwelle' als levend hart. Eef van Brummelen maakte mij hierop attent en ik kreeg een uitnodiging om hierin vanuit het archief aan deel te nemen. In dit pioniersteam zitten deskundigen op gebied van kerkgeschiedenis, theologen, schrijvers en kunstenaars. Mijn deel is het onderzoek doen en schrijven van een artikel over de kloosters. WIB®IBILniriFSISE.!gSTf SAW 331 fl> "TlSffi W J S 3L SITE IB U It BS11® S3). De restanten van het klooster Bethlehem in Eikerzee, zoals die er in 1839 uitzagen. Zeeuwse Volksalmanak 1840, steendruk door H.J. Backer. (GASD BB 5852-001) 4 Plaats Klooster Orde Actieve periode Eikerzee 'Bethlehem' cisterciënzerinnen vóór 1224-1572 Burgh 'Leliëndale' begijnen - tertiarissen vóór 1271- 1459 dominicanessen 1459-1569 Noordgouwe 'Sion' karthuizers 1434-1572 Rengerskerke 'Bethlehem' reguliere kanunniken 1476-ca.l485 Haamstede 'Noordklooster' grauwe zusters - franciscanen ca. 1490-1572 Zierikzee Begijnen tertiarissen vóór 1256-ca.l572 Minderbroederklooster franciscanen vóór 1260-1572 Eksterbroederklooster augustijnen tussen 1271-1274/1286 Predikherenklooster dominicanen 1271/9-1572 'Sint-Aagtenhuis' Bogarden tertiaristen na 1483 cisterciënzers 1311-1483 'Driekoningenklooster' regularissen ca. 1430-1572 'Swarte Susterhuys' Cellezusters augustijnen vóór 1443-1580? 'Bernardyte' cisterciënzers 1470-1572 'Nazareth' grauwe zusters - franciscanen (1445) 1490-ca. 1572 Bi rgitti nessen niet actief, Engelse vluchtelingen 1563-1567 In de periode circa 1200 - 1572 was Schouwen (op Duiveland kwam het, voorzover bekend, niet tot kloosterstichting) rijk aan maar liefst elf kloosters. In deze kloosters waren vijftien verschillende conventen actief. Op het platteland waren cisterciënzerinnen, begijnen, dominicanessen, franciscanen, karthuizers en, zij het van korte duur, reguliere kanunniken actief. Er stonden kloosters in Eikerzee, Burgh, Haamstede, Noordgouwe en het nu verdronken Rengerskerke. De stad Zierikzee was heel rijk aan kloosters, wat maar weer eens laat zien hoe belangrijk en groots deze stad in tijden van weleer was. Naast de enorme St. Lievensmonsterkerk lag het uitgebreide kloostercomplex van de bernardieten waar nu o.a. het politiebureau en de basisschool Binnen de Veste is gebouwd. Het klooster van de tot een bedelorde behorende minderbroeders lag (vanzelfsprekend) aan de Minder broederstraat, waar nu een nieuw huizenblok verrijst. Het klooster van de eveneens tot een bedelorde behorende predikheren lag met de hoofdingang tegenover de Korte St. Janstraat. Er was een begijnhof met een eigen kerktoren. Er waren grauwe- en zwarte zusters. Het Driekoningenklooster met een prachtige boomgaard, een sieraad en een aanwinst voor de stad zoals het stadsbestuur dit in 1569 opmerkt, lag nabij de Nobelpoort. Een bezoek aan Zierikzee moet in die eeuwen een onvergetelijke indruk hebben achtergelaten. Tijdens het onderzoek in de archivalia stuitte ik op een mededeling dat er in het gemeente archief een legger (opgaaf van o.a. grondbezit) van klooster Sion zou moeten zijn. Met vriende lijke hulp van de archiefmedewerkers werd deze legger opgezocht en mocht ik deze fotograferen. Al tijdens de transcriptie van de uit circa 1560 daterende legger bleek al dat er een schat aan Laatmiddeleeuwse en 16eeeuwse gegevens in staan. De oudste vermelding betreft een koopbrief uit 20 december 1433 over 4V2 gemet land in Gooikensnieuwland. Dit is opvallend omdat als stichtingsjaar 1434 wordt aangenomen. Het zal daarom een van de eerste bezittingen van het klooster geweest zijn. In de uit 60 bladzijden (helaas zijn er waarschijnlijk 8 uitgescheurd) bestaande legger worden 185 percelen genoemd die de monniken van Sion in bezit hadden. Het betreft honderden hectaren aan gronden. Het is niet vreemd dat de meeste van deze in en rondom Noordgouwe en Dreischor lagen. Alleen al in de St. Jeroen of Bantampolder hadden zij 36 5

Stad en lande | 2018 | | pagina 3