r eerste plaats als na .er, noch als bontkowpiaan of preparateur doch-als causeur en voordrachtkunstenaar. Op beide avonden werden weer nieuwe leden ingeschreven. Voor ruim 150 kinderen" van de-beidescholen te Brouwershaven-en de hoogste klassen uit Zonnemaire, vergezeld van-'hun onderwijs krachten, hield de heer Bos eveneenszijn lezing. Zeer geboeid en verrukt door het diorama, luisterde dit"-honderdtal even aan dachtig als de ouderen. w-v De natuupbeschermingsgedachte werd bij deze lezing nog.-meer naar voren" gebrachthet- doel der Vogelwacht uiteengezet en de jeugd- vogelwacht onder de loupe genomen. Het is te hopen dat op alle plaatsen op ons eiland de ouders het belang inzien van de vogel- en natuurbescherming en hun kinderen in de gelegenheid stellen om jeugdlid van onze vereniging te wor den, Dankzij de aktiviteit van de heren Slieker en Van't Hof te Brou wershaven, meldden zich 40 nieuwe leden uit die plaats aan, ter wijl vooral de heer Catsman, Hoofd van de Nationale School uit dij plaats er voor zorgde, dat er zeer veel jeugdleden bijkwamen. rek.gegevens. Een op 15 juli 1955 te Schuddebeurs geringde' jonge reiger, werd op 18 februari 1955 te Remy bij Atrecht in il.Frankrijk- geschoten. Op 10 mei 1956 werd te Renesse een jonge kievit geringd. Deze vogel werd op 24 maart 1957 te Fort Mardijck in H.Frankrijk dood gevonden. De terugkomst van de hieronder vermelde broedvogels werd op de daarbij aangegeven data waargenomen- kluut 7 maart grutto 21 Op 18 mei- trokken 20 ganzen het stern 5 april tap uit 6 tortel 6 zwaluw 20 koekoek 26 wielewaal 8 mei gierzwaluw 15 zuiden in. Zowel in mei als in juni- werden wilde zwanen waargenomen. Nachtegaal en vele andere zangvogels lieten zich dit voorjaar reeds vroeg horen. In het laatst van april verbleven te Oosterland nog een groot aantal kemphanen en een tiental zilverpluvieren. Deze vogels trok! ken enige dagen later weg. Aangezien de broedtijd nog niet is verstreken, kunnen wij thans nog geen volledige broedresultaten vermelden. Onze voorlopige indruk is dat wilde eenden, bergeenden,'"tureluursl grutto's en scholeksters in grote getale hebben gebroed. De kievii vertoonde een kleine achteruitgangterwijl het aantal wulpen vrif wel gelijk was aan voorgaande jaren. Nieuwelin g e n. Konden wij verleden jaar melding maken van de aanwezigheid van - een paartje turkse tortels achter het slot "Haamstede", thans kunl nen wij mededelen dat een paartje van deze vogels te Renesse tot broeden is gekomen. Wij hebben dan ook alle ho-op dat deze tortel soort zich blijvend op ons eiland zal vestigen. Als men weet dat deze tortels voor het eerst in 1949 in ons land werden waargenomen en het eerste broedgeval in 1950 te Musselkanal werd gesignaleerd, dan heeft deze vogelsoort zich met enorme snelt heid over ons land uitgebreid. De roep van deze tortel sluit vergissing uit. De luide roep roe-koê-koemet de klemtoon" op de tweede lettergreep, verraad zijn aanwezigheid. De vogel is bovendien van andere tortels te onderscheiden door de smalle, zwarte band om de achterhals. Wij ontvingen gaarne bericht van leden die elders dan te Haamstedl en Renesse turkse tortels hebben waargenomen. Een tweede nieuweling is de "steltkluutwelke thans in één der vogelreservaten op ons eiland broedt. Jaren geleden is deze klutea

Sterna | 1957 | | pagina 2