51- 1,1 5 gebeuren, het overige werk bestaat uit hot verzenden van 2 of 3 maal enigo drukwerken. Als tegemoetkoming ontvangt IJ gratis "Sterna" en het Jaarverslag; al de bescheiden van de Nod. Vereniging tot bescherming van Vogels, waarbij het altijd zeer verzorgde Verslag en ettelijke malen per jaar het Tijd schrift voor Vogelstudie en Vogelbescherming "Het Vogeljaar". 1 pgeltrek. I Tenslotte nog een verheugende mededeling voor de hoofden van de scholen op Schouwen. De vogelkenner en schrijver van verschillende boeken en vele artikelen op vogelgcbied, Ds. van Schaick,die tijdelijk in Haam- 'j stede vertoeft, heeft zich bereid verklaard om gedurende de vogeltrek- maand oktober, groepen in schoolverband iets van de trek te laten zien. «Aangezien wij hier in Schouwen gunstig liggen in de trekweg, en de I vogeltrek vanaf de hoge duintoppen goed gevolgd kan worden, is de toe- Jzegging van Ds. van Schaick zeer welkom. I Hoewel de vroege morgenuren het beste zijn, trekken zeer veel vogels j ook bij gunstig weer de overige tijd van de dag. Voor groepen, die toch i| de vroege trekfcijd willen bijwonen, bestaat gelegenheid in schoolver- I band in Burgh in "de Koe-bel" te overnachten, tegen de prijs van onge- I ve er f 1- ïl Natuurlijk voor eigen rekening. Zonodig zal hot bestuur van de Vogel- wacht aan de Inspecteur van het L.O. afwijking van lesrooster vragen. Is er inderdaad liefhebberij voor, dan lijkt het bijzonder aantrekke- lijk om b.v. voor 2 maaltijden boterhammen mee te nemen, na schooltijd I 'smiddags op de fiets te stappen, de avondboterham in Burgh op te eter- en 'savonds aan de hand van plaatjes al vast iets over de trek te horen. De volgende morgen na het vroege, ontbijt kan de jeugd al om 7 uur op de duinen staan om'regen 12 uur weer thuis te zijn aangeland. Een aardige afwisseling van het traditionele schoolreisje. Uit eigen ervaring kan vrorden meegedeeld, dat het een ware belevenis is, deze massale uittocht van noord naar zuid, -uren on uren aan één stuit. aurtorens er. vog'c-lbeschormi n g In no. van de le jaargang van, ons blad deden wij enigo mededelingen over het doodvliegen van vogels tegen de vuurtoren te Haamstede en dit gaf ons aanleiding nog eens na te gaan in hoeverre deze toren thans nog gevaar voor dc trekvogels oplevert. De vuurtoren te Haamstede werd in het jaar 1837 gebouwd. Hij is rond van vorm en van de voet tot de top (windvaan) 58 motor hoog. Het ver schil in hoogte tussen de z.g. lantaarn en de eigenlijke top bedraagt 5 meter. Tot voor enige jaren waren aan deze toren geen bijzondere voorzieningen getroffen om hot doodvliegen van trekvogels zoveel mo gelijk tegen te gaan. Het gevolg hiervan was, dat in de troktijd op avonden met zwaar bewolkte luchten of andere voor de vogels ongunstige weersomstandigheden, voor deze vogels slechts de zeer sterke liclfbron waarneembaar was. Bij dergelijke weersomstandigheden trachtten dui- zende vogels oen rustplaats op deze toren to vinden. Dc dieren vlogen om het licht heen en velen trachtten onder of boven de lantaarn door te vliegen. Zij kwamen daarbij in botsing met het onverlichte toren lichaam of de onverlichte- kap der lantaarn met het gevolg dat zeer veel vogels zich te pletter vlogen. Het is dan ook vaak gc-beurd dat dc volgende morgen manden vol dodo vogels aan de voet dor toren werden verzameld. In 1953 werd de vuurtoren voorzien van een nieuwe, veel sterkere licht bron, welko in mei van dat jaar in gebruik werd genomen. Do lichtsterk te bedraagt thans 5.200.000 kaars en bij helder weer zijn de licht stralen tot op een afstand van 38 zeemijlen (circa^ 70 km..) te zien. Hot is begrijpelijk dat een dergelijke lichtbron oen enorm aantrek- kingspunt vormt voor trekkende vogels. Gelukkig zijn, tegelijk mot hot aanbrengen van do nieuwe lichtbron, maatregelen genomen om de trekvo gels zoveel mogelijk voor doodvliegen te behoeden. Door een samenstel van sterke lampen^ kunnen kap cn torenlichaam thans zodanig worden ver licht, dat deze tijdig door de vogels worden opgemerkt. Zodra de wach-

Sterna | 1957 | | pagina 5