-2- Naar aanleiding van de mededeling van de heer Francke van de Dienst! der Herverkaveling, tijdens de jaarvergadering 1958, merkt de secre-1 taris het navolgende op; "Het was goed, dat Ir. Francke bij de bespreking tijdens de jaarvergal dering nog eens de nadruk legde op de algemene gan van zaken bij zijn dienst. Zonder overleg wordt nimmer een gebied van Schouwen onder handen ge nomen. Voor dat een gebied van enige waarde voor flora en/of faunai of van landschappelijke betekenis een verandering ondergaat, wordt nauwkeurig overleg gepleegd met vele instanties, die ter zake kundi zijn en worden het Staatsbosbeheer, de Provinciale Planologische Die en de Natuurbescherming enz. er in gekend. Na overleg met de heer Francke is besloten, dat ook onze vereniging en die van Stad en Lande van Schouwen en Duiveland eens hun wensen kenbaar maken. Ook de "Stichting Het Zeeuwsche Landschap" zou in di gesprek betrokken moeten worden. En al zijn deze drie verenigingen, vergeleken bij de officiële instai ties, slechts medelevende leken, juist omdat zij het eiland een zeer w&rm hart toe dragen, kunnen zij naast de nuchtere factoren van de a d($re partijen, een gewaardeerd tegenwicht in de schaal leggen. W&s dit eerder mogelijk geweest, dan had dit de Herverkaveling waar-5, sQhijnlijk critiek bespaard., Bovendien zou alleen al door het feit, dat genoemde verenigingen ii do opbouw van het eiland worden betrokken, een prettiger sfeer ont- sijaan, die de verstandhouding ongetwijfeld zal verbeteren, waardoor moer begrip wordt verkregen voor eikaars opinie. Zipu. aan de Vogelwacht b.v. haar oordeel worden gevraagd over enige v.'Orken, die thans onder handen worden genomen of binnenkort worden uiltgevoerd, dan rijzen de volgende vragen bij haar op: 1is er gevaar, dat-het waterpeil bij de werken van de Steenzwaan daalt en indien dit het geval is, zal het gebied voor de vogels dan nog wel van zo veel betekenis zijn welke gedeelten van Schouwen zal Staatsbosbeheer inplanten en w< ke houtsoorten gebruikt men daarbij 3.- Blijft er na de werkzaamheden in de Koudekerks, e inlagen een gebif over dat inderdaad als broedterrein voor de kluten kan worden ai gesloten Hoe wordt het waterpeil in dit gebied en dat van de omgeving, m< - in verband met het fourageren van de kluten 4.- voor de inlagen van Westenschouwen gelden dezelfde vragen. Van groot belang is hier vooral de medewerking van de grondeigenarf Indien overeenstemming wordt bereikt om het broedterrein als zodan: in te richten, dat niet iedereen het kan betreden, is reeds veel gs wonnen. Ofschoon er thans gelukkig ook tamelijk veel vogels tot brof den zijn gekomen, blijft het een grote ergernis, op vrijwel ieder uur van de dag de zwaar beproefde kluten te moeten zien vechten voor h( lijfsbehoud van hun eieren en jongen. En het is thans niet in de eerste, plaats de jeugd die hier de boel verstoort. Landbouwers, Jachtaktebezitters -die allen wel een motif kunnen aanvoeren, dat zij gerechtigd zijn daar te lopen- maken het v- meermalen onveilig. Onse vogelwachters zijn er de weekends voor dag en dauw; zij waken o1 de weidevogels, doch tegen de hierboven beschreven mentaliteit pas: slechts twee afdoende maatregelen: 1. het beste zou zijn de afsluit: door middel van een watergang en 2. het aanstellen van een vogel- wachter, die ter plaatse zou wonen van half april tot midden juni. Wat de leden van de Belgische zustervereniging betreft, deelt de secretaris nog het volgende mede: Reeds meerdere malen had onze vereniging contact met "De Wielewaal' en va hen behulpzaam bij het houden van excursies en het geven van lichtingen. Wordt dit in goede banen geleid, dan kan het alleen ma; worden toegejuicht. Is er een té massaal bezoek het gevolg van, vu al in de periode(kwetsbare) van jonge vogels, dan is beperking nooi zakelijk, Het afgelopen pinkster!~zoek (of op z'n Vlaams; tijdens de Sinksendi gen) van een der afdelingen geschiedde onder leiding van onze voge'| wachter de heer van Dijkc, Hij kreeg na afloop zeer veel dankwoorden Hij schreef 14 Delgen als lid in, wel een bewijs, dat onze zuiderbur -zee;

Sterna | 1958 | | pagina 2