nog vele dergelijke prettige gebaren volgen! EXCURSIE i; AAR DE HOMPELVOET In de namiddag' van zaterdag 5 juli j.l. vond de aangekondigde vaartocht naar de "Hompelvoet" plaats. Aan deze tocht werd door 80 vogelvrienden deelgenomen, waaronder vele van buiten het eiland. De tocht werd gemaakt vanaf Scharendijke met het beurtschip van gebrs. de Jonge. De zon liet op deze zomerdag helaas verstek gaan, hetgeen wel jammer was, want hoeveel schoner zijn de vergezichten bij zonlicht ge durende een vaartocht door het Brouwershavens eg atNiettemin hebben de deelnemers intens genoten en kon van de meegenomen kijkers een druk gebruik worden gemaakt Een aankomst bij de "Hompelvoet" is steeds een belevenis op zich zelf. Reeds van verre is de hoge schelprug te zien en naarmate men het doel nadert, vertonen zich allengs meer vogels. Massaal verhef fen zij zich echter in de lucht als de zandplaat betreden wordt. Hoewel de boot vrij dicht bij de zandplaat komen kon, leverde het debarkeren -vooral voor de dames- nog wel wat moeilijkheden op, maar met behulp van mannenhanden bereikten allen veilig de plaat. We1 was het broedseizcen reeds ver gevorderd, maar het aantal nesten van visdief en grote stern was overweldigend. De kèlonie kok meeuwen, welke van het breeds met vegetatie bedekte gedeelte van de zandplaat bezit had genomen, bleek nogal te lijden te hebben gehad van t? hoge vloeden. Wij zagen tal van nessen welke opnieuw v/aren opgebouwd 'op de resten van het eerste nest Onder leiding van de heren vafkSanten Kolff en Zevering werd een korte voettocht oner de zandplaat gemaakt en de deelnemers hebben een goede indruk gekregen van dit belangrijke broedgebied. Veel'eieren en.jonge vogels konden rustig worden geobserveerd en menig filmpje v/erd verschoten. Dat "Hompelvoet" ook een geliefde pleisterplaats voor andere vo gels is, bleek wel uit de plotselinge verschijning van een paar fla mingo's. Voor de deelnemers zeer zeker een zeldzame waarneming. Het is trouwens bekend, dat jaarlijksook veel lepelaars (op trek) deze zandplaat bezoeken. Hoewel de rust op deze plaat door haar ligging in een niet druk bevaren zeearm tamelijk gewaarborgd is, heeft de Vogelbescheming het nodig geoordeeld het betreden van de zandplaat door onbevoegden te verbieden. Op verschillende plaatsen op "Hompelvoet" zijn dan ook ver bodsbordjes geplaatst, zulks met medewerking van de Rijkspolitie te Water en de Vogelwacht Schouwen. Na een succesvolle en leerzame tocht, werd omstreeks 18.30 uur de haven van Scharendijke wederom bereikt, vanwaar ieder voldaan huis waarts keerde. ZCMEREXCURSIES Er was weer veel animo voor het bezoek aan de kolonies van de zilvermeeuwen; ruim 1300 personen namen er aan deel. Het was wel jam mer dat enige tochten wegens regen niet door konden gaan. Aan de leiders van deze excursies wordt vanaf deze plaats dank gebracht. Voor het laatst fungeerde als zodanig de heer P.J.v.d.Berg uit Haamstede. Wegens het bereiken van de bekende leeftijd is hij thans schoolhoofd af en heeft nu Leek bij Groningen als woonplaats boven Haamstede verkozen, waardoor wij deae rustige gids in 't vervolg moe ten missen. Heel wat voetstappon heeft üre hè er van den Berg met zijn "groot gevolg" in de duinen gezet. Heel wac verhalen -vooral van vroeger- hebben de deelnemers met belangstelling van hem aangehoord. Bij het officiële afscheid, dat op 1 augustus plaats vond, heeft de secreta ris dan ook gemeerd uit aller naam de heer van den Berg te mogen be danken. Onder het uitspreken van. deze dankwoorden werd hem het boek "Vogels voor de camera" van Max Verbruggen toegezegd. Een leerkracht van dezelfde school van de heer van den Berg is van plan als gids voor deze excursies zich te bekwamen.

Sterna | 1958 | | pagina 3