'q ar ms5e lino c 3e Jaargang. Nr. 4 december 1953. VERENIGINGSBLAD VAN DE VOGELJACHT SC HOUTEN-DUIVELAND H (DENK OM DE WINTEHV OEDERING Bij de intrede van het jaar 1959 wenst het Bestuur van de Vogelwacht en de Redactie van "Sterna" alle leden veel geluk en voorspoed toe. Ze danken alle vogelvrienden voor de in het afgelopen/ondervonden steun en sympatie._/ jaar Het jaar 1958 was voor onze vereniging een jaar van groer5n veel aktiviteiten. Moge met uw aller steun ook het komende jaar de groei en de bloei van de Vogelwacht voortgang vinden en moge het ons allen gegeven zijn weer veel van het vogelleven te genieten. I. De Vogelwacht startte haar serie lezingen (c.q. Filmvertoningen) in dit seizoen in het Dorpshuis te Renesse, waar in de avcnd van 22 okto ber als spreker optrad de bekende schrijver en ornitholoog de heer ICO Nadat de voorzitter der vereniging de aanwezigen welkom had geheten, en de spreker had ingeleid, vertelde deze -onder het vertonen van prachtige kleurendia's- interessante gegevens over de resultaten die kunnen worden bereikt indien voldoende broedgelegenheid voor vogels gevreeërd wordtHoe meer nestkastjes in oen bepaald gebied worden op gehangen, des te meer vogels zullen tot broeden komen. In bepaalde ge bieden in Duitsland werd op deze manier een resultaat verkregen vaij 40 paar broedende vogels per HA bos. In Nederland wasdit resultaat slechts lo a 12 paartjes per HA. Niet alleen nestkastjes kunnen worden gebezigd. Ook het aanbrengen van takkebossen (dennehout) aan boomstammen leverde aanmerkelijk resul taten op. Spreker vestigde er vervolgens de aondacht op, dat door cultuur technische werken in ons land veel broedgebied verloren raakt voor be paalde vogelsoorten en verwacht moet worden dat als de Deltawerken klaar gekomen zijn en de Zuid-Hollandse- en Zeeuwse stromen "zoet" zijn geworden, veel vogelsoorten uit ..dat gebied zullen verdwijnen. Sr te: er over staat-, dat andere vogelsoorten zich waarschijnlijk in deze streken zullen vestigen en de heer Zweeres noemde de fuut,1 de zwarte stern, de aalscholver, het vrouwaapje en mogelijk ook de ooievaar en de lepelaar. Na de pauze werd de bekende Engelse kleurenfilm "Broedvogels in Ne derland" vertoond. Hoewel deze film eerder in de westhoek werd ge draaid, boeiden de prachtige opnamen van het specifieke Nederlandse landschap en de daarin broedende vogels, alle aanwezigen opnieuw. Prachtig zijn de opnamen van de zijn jongen voederende wielewaal en het wouwwapje-. Na vertoning van de film ontstond nog een discussie over volgelbe- scherming in de nabuurlanden. De heer Zweeres was van mening., dat de vogelbeschermingsgedachte ook in het buitenland meer veld wint, al worden daar nog te veel vogels, die in ons land broeden en wegtrekken, gevangen en gedood. Het verdient, volgens spreker, wellicht aanbeveling- de pers in die landen voor deze zaak "warm" te maken, door in het ko mende broedseizoen een aantal journalisten uit die landen naar Neder land te laten komen, zodat zij met eigen ogen kunnen zien, welk een moeite men zich hier getroost om de vogelstand op peil te houden. De secretaris van de vereniging dankte ten slotte de spreker voor zijn boeiende causerie en de' aanwezigen voor hun opkomst. -Tot- LS ZING-EN ZWEERES

Sterna | 1958 | | pagina 1