De patrijswaarop de jacht meestal geopend is van 1 september tot en met 31 december, heeft een andere leefwijze dan de fazant. Zo brengt de patrijs de nacht niet in bomen door maar op de grond. Buiten de broedtijd leeft deze vogel meer in troepenverband en verplaatst zich ook wel over groter afstand. Een grote trekker is echter ook de patrijs niet en het zal wel niet voorkomen dat een klucht patrijzen zich over de Schelde ver plaatst naar Woord-Beveland van Schouwen. Wij betwijfelen zelfs of b.v. in de Westhoek geboren patrijzen in de polder Bruinisse zullen worden aan getroffen. In tegenstelling tot de fazant, zoekt de patrijs het meer in de vlakke polders al ontbreekt hij ook in de duinstreek niet. De vogel nestelt in ruigten langs wegen en sloten en in dekking geven de landbouwgewassen als hooi-klaver, enz. Bij het oogsten van die gewassen gaan ook dikwijls legsels verloren. Ook de jonge patrijzen kunnen in het voorjaar veel te lijden hebben van regen en koude. Het afgelopen jaar was een bijzonder gunstig patrijzenjaar Wie in het voorjaar de polders doorkruist (wij kunnen onze leden dit ten zeerste aanbevelen) kan dikwijls vechtende of achter elkander rennende patrijzen waarnemen en men zal versteld staan over de smelheid en het uit houdingsvermogen der dieren. De eerste eieren van de patrijs kunnen circa half april worden verwacht. Het legsel bestaat uit 10 tot 16 eieren (soms ook meer). Ook bij de patrijs kunnen zeer grote legsels van twee hennetjes zijn. Na ongeveer 25 dagen komen de jongen te voorschijn, en zij zijn na ongeveer een week vliegvaardig. Tijdens de jacht verplaatsen de patrijzen zich telkens over korte af stand en zij kunnen zich in de bietenvelden danig schuil houden, Hoe later op het jaar, hoe moeilijker een klucht patrijzen te benaderen is. Door de jachtbedrijven zijn zij dan dermate verontrust (ril), dat zij niet meer op de korrel genomen kunnen worden. De holenduifwaarop de laatste jaren de jacht het gehele jaar geopend is, behoort tot de vaste broeders van Schouwen-Duiveland. Deze vogelsoort nestelt in holle bomen, konijnenholen, muurnissen- enzOok verblijven in deze streek in het winterhalfjaar veel trekkers. De holenduif is kleiner dan de houtduif, heeft een blauwere kleur en vliegt ook sneller. Het leg sel van deze vogel bestaat uit 2 of 3 eieren en de broedduur bedraagt ongeveer 16 dagen. Dat de jacht op deze duivensoort het gehele jaar geopend is, vindt wel zijn oorzaak in het feit, dat het aantal holenduiven de laatste jaren be langrijk is toegenomen en dat zij - evenals de houtduif - schadelijk zijn voor land- en tuinbouw. Tenslotte iets over de houtsnip waarvan niet bekend is, of deze op Schouwen-Duiveland broedt, maar daar reeds vroeg in het najaar en gedu rende de winter en het voorjaar, wordt waargenomen. De snip, waarop de jacht is geopend van 15 oktober tot en met 30 januari, is .een bosvogel die op de grond verblijft en door zijn sublieme schutkleur vrijwel niet wordt opgemerkt voordat hij met een suizend geluid op de wieken gaat om na korte vlucht weer neer te strijken. In afwisselende aantallen komt de houtsnip in de duinstreek voor. De weersinvloeden (stormachtig weer) zijn wel van invloed op de trek. Het is niet uitgesloten, dat deze dame met het lange gezicht (zoals zij in jagerskringen bekend staat) nog eens standvoge.1 wordt. Het beboste duin te Haamstede staat haar wel aan. Opmerkelijk is de hoeveelheid slachtoffers in de late voorjaarsmaanden. In de dennen worden dan de restanten van vele houtsnippen gevonden; waar schijnlijk de prooi van kiekendieven. Verspreid in het bos zijn wel eens 10 dode vogels op één dag aangetroffen, netjes schoongemaakt en vakkundig uitgegeten. In ons volgens nummer hopen wij een overzicht te kunnen geven van het in de jachtwet genoemde waterwild PRIJSVRAAG - 5 - V/ie ontwerpt er een opvallende en aantrekkelijke plaat, die bestemd is voor de verspreiding in hotels, pensions, wachtkamers enz. De opzet hiervan moet zijn, om de aandacht te vestigen op onze vereniging. Er zijn zovele vrienden van het eiland, die jaar in, jaar uit naar Schouwen komen en Schouwen trouw blijven, dat het juist bij hen weinig moeite moet kosten, zich lij onze Vogelwacht te scharen. De ontwerper van de gekozen plaat ontvangt als prijs het boek van Marcel Verbruggen. Voorts zijn er 4 troostprijzen.

Sterna | 1959 | | pagina 5