- 6 - Een gezellige, in groepsverband levende vogel, is de kauw die overal op Schouwen-Dj veland verblijft en daar ook massaal broedt in holle bomen, muurnissen, schoorstenej enz. Vooral in het voorjaar kan de kauw aan de landbouw wel schade toe brengen. Dez vogelsoort is echter meer lastig (in schoorstenen) dan schadelijk. Het legsel van de kauw bestaat uit 4-6, soms 3 tot 7 eieren en de broedduur bedraagt 18 tot IS dagen, De kauw wordt wel als huisdier gehouden en hij kan zich gemakkelijk aan de mens hecht Reeds eerder maakten wij melding van het feit dat de roek op Schouwen-Duiveland niet broedt. Deze vogelsoort verblijft slechts na de broedtijd en dan nog slechts in het j terhalfjaar op ons eiland. Deze kraaiesoort is duidelijk te kennen aan de naakte sni basis en grijze snavel. De roek broedt in kolonies in de toppen van bomen. Het broei bestaat uit 3-5 eieren en de broedduur bedraagt 17 dagen. Er wordt maar een keer pi jaar gebroed. Een vooral voor de vogelstand schadelijke vogel is de Vlaamse Gaai. Deze vogel met kleurrijk vorenkleed, komt voor in bosrijke streken en in de duinen. Ook in de Westhi van Schouwen nestelt deze vogel en is daar gedurende het gehele jaar te zien. In hi winterhalfjaar (najaar) trekken vaak grote groepen gaaien door en zij kunnen dan in fruitboomgaarden grote schade aanrichten. De Gaai is echter een echteeierrover a geen legsol van andere vogels is veilig in de buurt van zijn nest. Hij nestelt in la hout, vaak in de nabijheid van menselijke woningen. Het legsel bestaat uit 5-7 eiere: en de broedduur bedraagt ongeveer 17 dagen. Er wordt eenmaal por jaar gebroed. Een bekende standvogel is de Ekstordie alom bekendheid geniet vanwege z^jn roofzui en bijzondere nestbouw. Hij dekt zijn in een boom gebouwd nest meestal af met een van twijgen vervaardigd kapje met aan één zijde een vliegopening. Ook deze vogelsoort r eieren en mogelijk ook jongen van andere vogels (zangvogels). Een geliefdkoosde nes plaats van de Ekster is een boom in de onmiddellijke nabijheid van een boerenerf wan tijd wat voor hem te vinden is. Geen kippenei is veilig voor hem. Het legsel van de ster bestaat uit 5-8, soms 9 eieren en d® broedduur bedraagt ongeveer 17 dagen. In winter komen op Schouwon-Duiveland ook trekkende eksters voor. Al doze, in de Jachtwet genoemde, schadelijke vogels, hebben uiteraard ook een goeci (nuttige) zijde. De mate van schadelijkheid beperkt zich slechts tot bepaalde periodi in het jaar. Het is algemeen bekend dat b.v. kraaien en eksters veel afval, cadave enz. opruimen en dat duiven, hoe schadelijk zij ook zijn, onkruidzaden niet versmada en alzo mede helpen het onkruid te verdelgen. (Van de hand van de Archivaris, de hoor P.van Beveren, wordt in de volgende Sterna een beschouwing over de karrevelden opgenomen, Personalia Met het heengaan van de heer W.J.van Dijke uit Oosterland heeft de vereniging eens verlies geleden. Hij, "de man van het vak", die te midden van de natuur leefde, wis ter dan wij allen, hoe in tijden van nood, do helpende hand te bieden aan de vogels, Omdat het aantal actieve leden uit Duiveland toch al niet zo groot is, missen wijl dubbel. Verder is overleden Mevrouw Vis-de Oude, die al van de oprichting af lid was en ds heer P.v.d.Bout. 3 leden hebben door verhuizing en om andere redonon bedankt. Welkom heten we dit kwartaal 7 nieuwe leden. Het zijn de heron: Joh.Beye en K.J.Bakker uit Burgh; Th.D.Roest uit Haamstede; M.C.de Vlieger en D.A. Hooge uit Zierikzee; J.Minneboo thans nog te Veere, binnenkort te Haamstede en Ds. I.P.v.d.Waal uit den Haag. Rectificatie De groene bijlage van het afgelopen jaarverslag vermeldde het verloren gaan van tai markante meidoornstruiken in de buurt van de Koudekerkse inlaagdijken. Hierin zou het Waterschap Schouwen de hand hebben gehad. Thans is gebleken, dat het Waterschap dit werk, als maatregel haar van hogerhando dragen, met gemengdo gevoelens heeft moeten uitvoeren. Varia: Een goede geefster heeft het nadelig saldo over het afgelopen jaar aangezuiverd. Onze dank hiervoor. Houders van onze lijst van broedvogels gelieven onder "Ringmus" bij te schrijven: "Nachtzwaluw - Caprimulgidae" Niouwe brocdvogel voor Schouwen, Reeds enige tijd huist een paartje nachtzwaluwen "ergens" op ons eiland. Dat we ze< verheugd zijn met dit broedgeval spreekt vanzelf.

Sterna | 1960 | | pagina 6