Verenigingsblad ran de vogelwacht S CHOUWEN-DUIYE IAND September 1960 no.3 Overzicht broedseizoen 1960 Het afgelopen seizoen gaf op Schouwen-Duive- land, met name ook in de duinstreek, een toename te zien van het aantal kieviten, grutto's en wulpen. Wat de kieviten betreft, was deze vermeerde ring duidelijk waar te nemen in de inlagen. Zelfs in de 2e helft van juni werden nog legsels van de kievit aangetroffen. In juni waren, vooral op pas gemaaide weilanden, ook zeer grote concentraties van grutto's waar te nemen. Een aantal van enige honderden bijeen was geen zeldzaamheid en wij hebben toch wel de indruk, dat 1960 een "grutto-jaar" is geweest. Yan de op Schouwen-Duiveland aanwezige broedterreinen spande het ingedijk te Dijkwater bij Sir-Jansland wel de kroon. Een grote verscheidenheid van Yogels koos dat gebied als broedplaats. Tellingen van legsels welke wer den verricht, toen de meeste weidevogels reeds waren uitgebroed, leverden de volgende resultaten op: 25 mei (noordwestelijk gedeelte): kluten 20 strand/bontbekplevieren 18 visdiefje s/Noordse sterns 2 kieviten 2 patrijs 1 (tevens waargenomen vier kemphanen) 31 mei (noordoostelijk gedeelte): nesten nesten nesten nesten nest klut e n 13 nesten strand/bontbekplevieren 12 nesten kleine plevier 1 nest dwergsterns 16 nesten visdiefjes/Noordse sterns 24 nesten kieviten 3 nesten tureluurs 3 nesten waterhoen 1 nest meerkoet 1 nest 9 juni (zuidelijk gedeelte): nesten strandplevier 2 kleine plevier 1 nest kluut 1 ne st dwergsterns 2 nesten wilde eend 1 nest visdiefjes/Noordse sterns 9 nesten scholekster 1 nest Niet geteld werden de nesten van kokmeeuwen, die in groot aantal broedden op het in de aanwezige kreek gelegen eilandje en verder verspreid over de oevergronden. De bovengenoemde soorten en aantallen van vogels wijzen er op, dat in dat gedeelte van Schouwen-Duiveland een vogelreservaat van de 1e orde is ont staan. Dit reservaat kan zijn belangrijkheid slechts behouden zolang geen terreinveranderingen meer worden aangebracht. Beplanting met houtgewas, hoe gering ook, zal voor de vogelstand funeste gevolgen kunnen hebben. De thans in het Dijkwater broedende vogels zijn alle open terrein (vlakter- rein) broeders.

Sterna | 1960 | | pagina 1