rJfn elders speciaal naar Schouwen-Duiveland komen om vogels te ringen. Zelfs Belgen doen dit met ringen van het Belgische Vogeltrekstation en dit ondanks het feit, dat zulks niet is toegestaan. Wellicht kan in deze toestand verbetering worden gebracht door op de vergunningen die voor het ringen van vogels nodig zijn, te vermelden voor welk gebied deze gelden. Politie en Vogelwachters hebben ook dit broedseizoen weer hun beste krach ten gegeven in het belang van onze vogelstand. Laat in de toekomst ieder medewerken de broedende vogels niet te verstoren. Zwaluwen De afgelopen zomer werd in de gemeente Renesse een telling van broedende zwaluwen gehouden. De resultaten hiervan waren alleszins bemoedigend en van een vermindering van deze vogelsoort ten opzichte van voorgaande jaren kan zeker niet worden gesproken. Dit moge blijken uit ondervolgende opgaven: Boerenzwaluw in 1959: 12. In 1960: 21 Huiszwaluw in 1959: 7. In 1960: 7 Bij deze aantallen dienen te worden opgeteld de niet geringe aantallen boerenzwaluwen, die jaar op jaar broeden in de vele, dikwijls ontoegan kelijke bunkers en andere uit de laatste oorlog afkomstige onderkomens, die alom in de duinen aanwezig zijn. Er zijn nog steeds gebruikers van gebouwen, die daaraan geen zwaluwnest jJ dulden en elke poging van deze vogels tot nestbouw verhinderen. Wellicht leggen zij in de toekomst meer verdraagzaamheid aan de dag na het lezen van hetgeen Donald Culross Peattie over zwaluwen schreef in "Het Beste" uit Reader's Digest van mei 1960. "Meer dan enige andere vogel is de zwaluw een schakel tussen de ongerepte natuur en de mensenwereld" aldus deze schrijver, Vervolgens "Zwaluwen moeten wel de meest geliefde vogels in de westerse wereld zijn. Er zijn geen statistieken om dit te bewijzen, maar heeft liefde zich ooit in statistieken laten vangen? Het volksgeloof is hier een betere maatstaf. Terwijl uilen, raven en arenden als boodschappers des onheils worden be schouwd, is de zwaluw de brenger van blijde maren, troost en vreugde. Het was een zwaluw die de Heiland aan het kruis wilde vertroosten. Dat staat natuurlijk niet in de Evangeliën - het is slechts een christelijke legende. Maar ze maakt duidelijk, dat de mens in zijn hart een warm plekje voor de vriendelijkste, de meest op de mensen gestelde van alle vogels, heeft. Bijkans elke zwaluwsoort in Europa en Noord-Amerika heeft haar natuurlijke nestplaatsen verlaten om bij de mens te komen wonen. Enkele Europese zwa luwsoorten nestelen in schoorstenen. In het verre westen van de Verenigde Staten heeft de stuntvlieger met zijn vaelkleurige weerschijn, die men daar de violet-groene zwaluw noemt, zijn intrek genomen onder de bruggen, net als een andere, dofbruine zwaluwsoort met een minder glad verenkleed. De boerenzwaluw heeft zijn oorspronkelijke rotsnissen geruild voor de sche mer van de hanebalken op hooizolders. Deze boerenzwaluw draagt, wat uiter lijke elegantie betreft, wel de erepalm weg, met zijn "gezwaluwstaarte rok- kostuum" en zijn staalblauw glanzende rug, zijn roze borst en zijn kaneel kleurige buik. Zijn liefdesspel begint met flitsende vluchten van mannetje en wijfje, die krijgertje spelen zonder elkaar te "tikken". Wanneer de paan drift sterker wordt, gaat dit vliegspelletje over in een zoenspelletje en het eindigt er mee, dat mannetje en wijfje zich, wang aan wang, terug trekken in het nest. Het is iets heel gewoons, dat de seksen eendrachtig hun komvormig nest in orde maken - of het nu gaat om het oplappen van een oud, dan wel om het bouwen van een nieuw- en daaraan gaat vaak een levendig debat vooraf, waarin het wijfje doorgaans de laatste tsjilp heeft. Ze spoedt zich naar de dichtstbijzijnde plas of sloot, schept in de vlucht wat water, pikt zigzaggend een paar vliegjes mee en spatelt - het gaat allemaal in ëën moeite door - een kluitje modder op. Dat wordt tijdens het transport met kleverig speeksel vermengd en tot een balletje gefatsoeneerd en daar mee schiet ze naar binnen onder de bovendorpel van de schuurdeur. Nu floept het mannetje naar buiten, om het spel te herhalen. Wanneer de herfst in het land komt, vertrekt het rusteloze paar naar het winterkwartier in de subtropen, de tropen, of zelfs in de gematigde zone van het zuidelijk halfrond, waar de koesterende zon schijnt terwijl hier in het noorden de sneeuw ligt. Bepaalde zwaluwsoorten zijn de trek- kampioenen onder de landvogels. Er is een soort die van Europa naar India en zelfs naar Malakka trekt. De zwaluwen vliegen alleen overdag; ze haas ten zich trouwens allerminst, hoe bliksemsnel ze ook kunnen vliegen als het moet. Maar het merkwaardigste is, dat ze in zoveel gevallen op het 5.

Sterna | 1960 | | pagina 5