28 januari Gemene Geul 11 februari Schelphoekgat 22 februari Flaauwersinlaag 33 zwanen (kleine wilde- en knobbelzwanen) Op de "Glee'1 nabij de Langendijk te Middenschouwen, vertoefden op 28 januari ca. 600 Brand ganzen. In de Eoudekerkse inlaag werden op 13 fe bruari 50 Rotganzen geteld, terwijl op die dag op percelen bouw- en wei land bij de voormalige "Vlaice" aan de Delingsdijk (Middenschouwen) 500 brandganzen en 450 Rietganzen werden waargenomen. Nabij Eikerzee verble ven toen eveneens 500 Rietganzen. De gehele winter zwierven grote troepen wulpen aan de zuidkant van Schouwen rond en deze waren voornamelijk te zien in het gebied tussen Provinciale weg Serooskerke-Moriaanshoofd en de inlaagd'jken. Door de abnormaal hoge temperatuur in februari en maart, keerden veel vogels vroeger terug dan gewoonlijk. Te Burgh werd reeds op 2 februari de Tjiftjaf gesignaleerd. De veldleeuwerik die einde januari reeds te zien was, steeg op 3 febru ari reeds jubelend omhoog. Ook de blauwe reigers keerden vroeg op de oude nesten terug en deze vogels zitten thans reeds te broeden. Ook de wilde eend nestelde heel vroeg in het duingebied. De witte kwik staart diende zich reeds op 19 februari aan. Zijn soortgenoot, de Rouw- kwikstaart, werd op 4 maart te Renesse waargenomen. Naast de kieviten, ook vroeg dit voorjaar, arriveerde de Grutto op 6 maart op het vlieg veld Haamstede en omgeving. De grote regenval in het afgelopen seizoen heeft de waterstand in het duingebied uiteraard gunstig beïnvloed en tal van plaatsen, waar in geen jaren water te zien was, staan nu nog onder water. De omstandighe den voor de weidevogels zijn dan ook zeer -gunstig en verwacht mag worden, dat grotere aantallen vogels in de duinen en op de Vroongronden zullen komen broeden. Het naderende broedseizoen noopt ons onze leden met klem te ver zoeken er toe mede te werken, dat de rust in de broedgebieden zóóveel mogelijk gewaarborgd blijft. Vooral dient aandacht te worden geschonken aan de jeugd! Vogels in de Verenigde Staten. De vogels in N.Amerika zijn ongeveer van dezelfde vogelfamilies als in ons land. Maar zoals het met veel dingen in de liStates" is, zijn de vogels ook meer kleurrijker misschien. Aan de oostkust, in de buurt van Washington, vielen mij direkt de prachtige z.g. "Rode Kardinalen" (Richmondena ca.rdina.lis) op, waarvan het verspreidingsgebied zich uitstrekt van N.Amerika tot noordelijk Zuid- Amerika. De vogelsoort, die verwant is aan de gorzen en vinken, heeft in Europa geen vertegenwoordigers. Verleden zomer werd echter in Schou- wens Westhoek een Rode Kardinaal waargenomen. Aangenomen kan wel worden, dat dit een uit gevangenschap ontvlucht exemplaar is geweest. De meer kleurige vogels behoren, volgens ons denken, meer thuis in de Tropen, maar laten wij onze prachtige ijsvogel, wielewaal, Vlaa.mse gaai en de zeldzame bijeneter niet vergeten. Voor de goede orde wil ik echter niet vergeten te vertellen, dat de 48 staten aan het vaste land van Amerika ruwweg zijn gelegen tussen de 30e en 49e breedtegraad, of wel in Europa tussen Parijs en Caïro, dus aanmerkelijk zuidelijker dan ons kleine landje. Er zijn maar een dikke twintig vogels die ik in de Vogelgids heb kunnen opsporen, die ook in N.Amerika voorkomen en dat zijn dan nog de zeldzame exemplaren uit Europese vogelboeken. Algemeen aan beide zijden van de Oceaan zijn - om er enkele te noemen - wilde eend en Pijlstaart eend, watersnip, zilvermeeuw, visdiefje, kerkuil en fazant. Gewone ver schijningen zijn ook geworden de huismus en de ringmus, die destijds in Amerika zijn ingevoerd, evenals de spreeuwen, die in 1890 in de staat lew-York geïntroduceerd werden en die nu ieder jaar hun gebied meer naar het westen uitbreiden. Men kan ze reeds aantreffen aan de westzijde van 350 smienten 200 meerkoeten 200 wilde eenden 6 knobbelzwanen 250 kuifeenden 25 bergeenden 14 kleine zwanen enige brilduikers eenden en tafel- 150 toppereenden (andere soorten niet geteld)

Sterna | 1961 | | pagina 3