- 4 - het Rotsgebergte. De Amerikanen hebben het niet op zwermen van deze gels begrepen, omdat zij boven de vliegvelden gevaar opleveren voor d motoren der straalvliegtuigen. Op de noordelijke helft van de Verenigde Staten kun je wel 9 soo ten zwaluwen aantreffen. Hiervan waren mij alleen de boerenzwaluw en; oeverzwaluw bekend. Ook zag ik grote kolonies van de Cliffswallow (F. zwaluw). Deze nestkolonies deden mij denken aan onze huiszwaluwen, mai in dit geval zaten de nesten hoog tegen overhangende rotsformaties a geplakt, wel 75 nesten bij elkaar met een paar meter lager in een rot spleet broederlijk het nest van een Duck Hawk (Falco-Peregrinus anatu; er bij. Toen ik met veel moeite tegen de rotswand was opgeklommen, oq veer een meter of vijftien hoog, probeerde de havik door middel van d vluchten, mij van mijn plan, het nest wat dichterbij te bekijken, af te brengen, wat ook wel gedeeltelijk gelukt is. In het nest zaten twee j gen en het kwakende alarmgeroep van de oude vogel klonk ver over het dorre en droge gebergte in het rond. Bij nabeschouwing is de Eend-ha? nauw verwant aan onze Slechtvalk. Een andere vogel, die een groot verspreidingsgebied heeft in N, Amerika, en die grote gelijkenis heeft met de Bontbekplevieris de "Killdeerplevier" of, zoals de Amerikaan kortweg zegt, de Kildeer. Je kunt ze vooral vinden op de uitgestrekte weidevelden van het midd en verre westen van Amerika. Hun hoge fluitachtige alarmgeroep volgt overal. Het opvallende van deze plevier is, dat ze twee zwarte borst banden hebben en de bontbek- en kleine plevier maar één. Ook zijn de Killdeerplevieren iets forser, wat ook tot uitdrukking komt in de vi eieren die zich in een eenvoudig gemaakt en daardoor des te moeilijke te vinden nest bevinden. Toen ik eind mei naar het westen reisde, zag ik ergens in Noord Dakota vanuit de bus, een grote kolonie Amerikaanse kluten. (Recurvi rostra americana) aan de rand van een half droog gevallen meertje. Bi half drooggevallene de hoge temperatuur was er de oorzaak van, dat een ontzettende geur van half vergane vis de bus binnen drong. Aardi was het deze kluten van dichtbij te zien. Zij hadden een roestkleurige nek en kop en het is vreemd, dat ze buiten de broedtijd die roestbrui kleur verliezen en dan precies eender zijn als hun verre verwanten in Koudekerkse inlaag. De Amerikaanse kluut, samen met de Mexicaanse St kluut (ilematopus mexicana) zijn de enige vertegenwoordigers van deze milie op dat continent. Ook de Amerikaanse eksters (alleen westelijk' de Mississippi) zijn erg talrijk en bezorgen de mensen veel last met hl roven van eieren uit de kippenhokken. Deze vogel is als onze ekster, maar heeft een iets langere staart. Het verschil is slechts bij nauvsk rige waarneming te zien. De wetenschappelijke naam van deze ekster is Pica Pica Hudsonia. Wanneer je over deze nauwe verwantschap nadenkt, kom je tot de conclusie, dat de continenten in oude tijden dichter tij elkander gelegen moeten hebben, want het is onmogelijk, dat vogels - en dan vooral zangvogels - de grote afstanden over open water hebben kunnen overbruggen. Misschien vindt de theorie van Wagner over de af drijving der continenten hier weer een beetje steun. Ook een eventuee verzonken "Atlantis" uit vervlogen tijden zou de overtocht gemakkelijk! hebben gemaakt. Een andere vogel, die iedereen in de U.S.A. kent, is de "Robin'1, een rnodborstlijsterIk vond hem ook vermeld in de "Vogelgids" als ei vogel die wel eens naar Engeland afdwaalt. De eieren va.n de "Robin"! hemelsblauw zonder meer. Dus niet zoals bij onze lijster met zwarte vlf jes en streepjes. In de eerste week van juni begonnen deze vogels pa! te broeden, dit vanwege het late voorjaar in Montana. Er was daar sneeuw geweest tot eind april. Alle staten hebben een z.g. "State-bird" (Staatvogel)Dit is a regel de meest voorkomende of meest kenmerkende vogel in de betrokke! staat. Zo heeft Montana (een prairie-staat) de "Western-Meadow Lark (sturnella neglecta.) tot mascotte. Het is een kwartelachtige vogel di geel gekleurd op de borst met een prachtige bruine band en bruine lei testrepen over de kop, direkt opvalt. Vertaald is zijn naam dus Westerse weideleeuwerik, maar hij heeft uite: delijk met leeuwerikken niets te maken. Het is een vertegenwoordiger1 een uit een tiental leden bestaande vogelfamilie die alleen in de nil wereld voorkomt, zijn naam is "buidelspreeuw" of "troepiaal"Een andf vertegenwoordiger is de "Brewers Blackbird (Brewers merel troepiaal). Feitelijk hoort deze vogel - zoals zijn naam ook zegt - in de Tropen tl

Sterna | 1961 | | pagina 4