- 6 - het onderploegen van de vis. Toen hij een paar dagen later wilde gaai ploegen, stegen de laatste meeuwen maar moeizaam op, net als een zwa beladen vliegtuig en alle vis was van zijn land verdwenen. Meermalen hebben ze geprobeerd vis te kapen, die we gevangen ha den. Daarbij hebben we gezien, dat ze probeerden een zeebaars mee te slepen, een vis die zeker drie keer zo zwaar was als de meeuw zelf. Meeuwen hangen ook wel rond in de buurt van Aalscholvernesten. Als de oude vogels weg zijn, strijken zij op het nest neer, pikken de eieren open en eten de nog ongeboren aalscholvers op. Zijn er kleine jongen in het nest, dan verzwelgen ze die heel. We hebben ons vaak verwonderd over het wonderlijk communicatie3j teem van de meeuwen, dat hen doet weten, dat er voedsel te vinden is in de buurt. Als we vis gaan schoonmaken zonder dat er een meeuw te zien is, dan hebben we nauwelijks het eerste afval in het water gegoo of de lucht is vol van wild slaande grauwe vleugels. Dit gevoelige waarnemingsapparaat deed de Californische meeuwen ze broeden heden ten dage nog steeds np het grote zoutmeer - te hulp komen aan de Mormonen, meer dan honderd jaar geleden. Millioenen sprinkhanen bedreigden de eerste graanoogst van de pionie in 184-8, toen plotseling de meeuwen uit het niets te voorschijn kwame en de hele insectenhorde verdelgden. De dankbare Mormonen hebben eet monument voor de meeuwen opgericht, dat als een bezienswaardigheid geldt voor toeristen in Zoutmeerstad Elke winter, als de haringtrek begint, zwemmen miljoenen van cU vissen de baai in als een stroom van gesmolten zilver, om op de ondi plaatsen kuit te schieten. De meeuwen weten, dat de haring komt, ree lang vóórdat wij het water in beroering zien door de scholen vis. Ze zitten ^p de aken en steigers, mannetje aan mannetje en schreeuwen e krijsen onophoudelijk. Als zij zich zat gegeten hebben aan het visfestij trekken zij weer weg en vliegen terug naar hun verspreid liggende vei blijf plaatsen. Zij laten de daken achter in een witte staat en het is een heel probleem, hoe je die weer schoon moet krijgen. Een aantal jaren geleden liet de stad Oakland enige honderden "galons" clandestien gestookte jenever, die in beslag genomen waren, op het stadsvuil gooien en dit vuil werd in zee gestort. Vele duizen meeuwen kwamen op dit huisvuil azen, dat door het bijmengsel voor hen noodlottig werd. Duizende kwamen er door om het leven. Als we mijlen uit de kust aan het vissen zijn op een grauwe kille dag met weinig zicht, dan kan ons een onbehagelijk gevoel van verlate heid bekruipen. Plotseling cirkelen er zilvermeeuwen boven ons en we horen hun doordringende roep. Het gevoel van verlatenheid va.lt dan ineens van ons af en we beseffen, dat de zilvermeeuw, ondanks zijn on hebbelijkheden, toch een plaatsje in ons hart inneemt.

Sterna | 1961 | | pagina 6