- 5 - Vogelbescherming Hoe staat het met de vogelbescherming in de wereld? Ik weet het niet. De wereld is zo onoverzichtelijk groot. Wel gebeurt er wat internatio naal, maar de indruk is gewettigd, dat dat allemaal nog maar in de kin derschoenen staat. Laten we wat dichter bij huis blijven. Hoe staat het met de vogelbe scherming in ons land? Zo ogenschijnlijk staat die er goed voor. We heb ben allerlei beschermende wetten en bepalingen en daar zijn we erg blij mee, maar a.1 die wetten helpen weinig, als ze'niet aanslaan bij het volk. Om dat te bewerkstelligen is, mijns inziens, de voornaamste taak van^ verenigingen als onze ''Vogelwacht" en al boeken we va,ak teleurstellin gen en mislukkingen, er is, meen ik, toch al heel wat bereikt. Maken we eens een vergelijking met streken, waar een dergelijke vere niging niet is of werkt. Gedurende 7 jaren heb ik in Bra,bant gewoond, in de buurt va,n Breda. Da,ar is bij de bevolking vrijwel nog geen sprake van vogelbescherming. Het eerste voorjaar, dat ik er meemaakte, belden er op een prachtige morgen vier jongens bij mij aan, die mij vroegen, of ze in mijn tuin de nesten mochten uithalen. Nu, ik heb mij toen een paar lelijke woorden laten ontvallen, wat meestal weinig helpt, maar dat ge beurt da,n wel eens bij zo'n gelegenheid. Iedereen haalde daar nesten uit, jong en oud, het gebeurde haast stelselmatig. Overa,l in de huizen za,g je de aan een touwtje geregen uitgebla.zen eieren hangen. Met windbuk sen werd 's-Zondags op allerlei soort vogels geschoten. Nu is er in Breda een zeer bloeiende en actieve natuur historische vereniging, die s-winters veel goede lezingen laat houden en in het voorjaar en 's-zomers mooie excursies houdt, maar vat op de bevolking heeft deze vereniging niet, naar buiten wordt er niet gewerkt. Hoe staat het nu bij ons? Ontegenzeggelijk veel beter dan in Brabant, maar ook bij ons is het nog niet in orde. Enige jaren geleden was ik bij een fruitkweker, die me liet zien, hoe zijn fruit geleden had van de vogels, kisten vol met aangepikt fruit. 1111 Krioelt van de vogels in de boomgaard", zei hij, "allemaal van dat kleine goed, ik weet niet hoe ze heten, maa,r ik ben het eens met het advies, dat in het vakblad heeft gestaan: alles uitroeien en geen nest sparen." Nu, ik zat daar wat mee in mijn maag. Daarom ging ik een paar dagen later zijn boomgaard eens bekijken, om me te overtuigen van de toestand. Wat zag ik? Grote troepen vinken en daar tussen door wat mezen, maar ik za.g meer. Ik zag, dat de bodem bedekt was met melde, die in het zaad geschoten was. Opeens kwam ik de eigenaar tegen en ik zei tegen hem: "dat hier zoveel vogels zijn, is je eigen schuld. Al deze vogels zijn zaadeters en ze worden hier naar toegelokt door al het onkruid, dat tussen de bomen groeit. Het is voor de vinken gewoon een lustoord en dat ze dan eens naar boven vliegen en een lekker ha,pje uit een appel nemen, is geen wonder. Hij had toen niet veel meer te zeggen, alleen, dat hij ook geen tijd had gehad, om de boel schoon te houden. Dat geloof ik graag, maar dan ook in de eerste plaats de schuld zoeken, waa.r hij ligt Va.n 't jaar sprak ik iemand anders. We stonden bij het nest van een zanglijster. Vroeger zei hij, als jongen, haalden we die allemaal uit, tegenwoordig gebeurt dat niet meer zo, ook niet door de jongens. Zie, dat is dan weer een gunstig bericht en we mogen aannemen, dat de Vogelwacht hieraan ook heeft meegewerkt. Ik zou nog allerlei voorbeelden kunnen aanhalen van goed en kwaad op dit gebied. Laat ik het niet doen, U kent ze zelf ook wel. De Vogelwacht is nog lang niet overbodig, maar dat onze vereniging goed werk verricht, is zeker. Daarom heeft ze recht op aller steun en waar dering. J.I.v.Schaick. ZWEMMENDE SCHOLEKSTER Een opmerkelijk feit zagen wij op 21 juli j.ï., toen in het Schelp- hoekgat een scholekster, gelijk een meeuw, op het water neerstreek en zwemmend een behoorlijke afstand aflegde, om aldus een ondiepe plaats te bereiken, waar hij staan kon. Zwemmende scholeksters zijn voorwaar geen alledaagse verschijningen.

Sterna | 1961 | | pagina 5