4 - Als slachtoffer van de vuurtoren, viel in de maand september een "draaihals"Op de door de vogelwacht verstrekte "Lijst van. dwaalgasten"zijnde die vogels, die onregelmatig en sporadisch o Schouwen--Duiveland zijn waargenomen, gedurende de laatste 10 jare; (Lijst zomer 1958), dient dan ook te worden bijgeschreven; draaih - Jynx torquilla. Kinderen van de school te Noordwelle, vonden eind nov. in ee sloot nabij hun v/oonplaatseen dode - gedeeltelijk vergane-purpe: reiger. Het dier, dat kennelijk op trek Schouwen passeerde, kwam daar door onbekende oorzaak om het leven. Ook op ons eiland is een toename van het aantal knobbelzwane waar te nemen. Zij verblijven in het Dijkwater, in de kreken bij Ouwerkerk, in de brede watergangen en in de inlagen. Zo werden ei nov.-begin Deo aldaar 27 knobbelzwanen waargenomen. Of dit voor 100% wilde dieren zijn wordt betwijfeld omdat vilde zwanen op Soh wen-Duiveland in het verleden slechts werden gezien bij zeer stre: winterweer in west-Europa. Wie in het najaar vogels wil zien, moet een tochtje ondernem naar de zuidkant van Schouwen en de daar aanwezige inlagen. Ontel' zijn daar de vele eendesoorten en plevieren c.q. strandlopers Het aantal wulpen en scholeksters dat (bij vloed) binnendijks zie! ophoudt is enorm. Zo telden wij(ruw geschat) op zekere dag 6000 s eksters op één stuk bouwland hij een. Ons bestuurslid, de heer Vijverberg die, zoals bekend, reeds in de twintiger jaren studie van het vogelleven op Schouwen-Duive maakt, ringde in 1929(32 jaar geleden) te Haamstede een jonge zil vermeeuw. Deze vogel is wel zeer oud geworden, want op 5 juli 196 werd de vogel zwaar gewond aangetroffen op het strand te Renesse. Dit was de oudste teruggemelde zilvermeeuw in Nederland. Een andere zilvermeeuw -in juni 1960 te Haamstede geringd- werd 7 okt1961 dood aangetroffen op de schorren hij Ritthem. Deze vogel, die bij het vinden reeds geruime tijd dood was, had e vishaak in de hek. Hij heeft zijn roofzucht met de dood moeten hekopen Een op 7 juni 1956 te Renesse geringde jonge kievit, werd op 0 aug. 1961 te Lampernisse in de Belgische provincie West-Vlaande: geschoten. V/ij wisten niet, dat bij onze zuiderburen nog op kievi v/erd gejaagd en dan nog v/el in augustus. Een torenvalk, die op 27 juni 1955 te Renesse als nest jong werd geringd, v/erd op 2 aug. 1961 dood aangetroffen te Lavannes ii het departement Marne in Frankrijk. Uit vroegere terugmeldingen, kan worden afgeleid dat de torenvalken uit Schouvrens v^estlioek vee! naar midden Frankrijk trekken. -0-0-0—0-0-0-0- On bezoek bij de trekwaarnemers De milde herfstzon lost de nachtnevels langzaam op als wij ons op zondagmorgen 1 oktober naar de zeeduinen te Renesse begeven. Op het hoo; duin aldaar, in een uitkijkpost van de voormalige Atlantic wal, die nu voor vreedzamer doeleinden Y/ordt gebruikt, weten wij onze leden Geleijnsi en Duson die, zoals elk najaar, de vogeltrek over het Brouwershavensejjal waarnemen Geen enkel mens ontmoeten wij op onze weg en het is duidelijk dat Renesse als hadplaats, zichzelf is geworden. Bij onze komst op het circa 30 meter hoge duin, heeft de herfstnevel zich zover opgelost dat de con touren van de Ouddorpse vuurtoren en de stompe toren van Goedereede ziel haar worden. De eb is ingetreden en stroken zandplaat worden in het Broi wershavensegat zichtbaar. Met behulp van onze veldkijker ontdekken wij O] die plaatsen grote aantallen wilde eenden. Het is nu dermate helder ge worden dat een gedeeltelijk achter de kim aanwezig zeeschip zichtbaar wo: Vanuit het haventje van Scharendijke maakt zich een motorsloep los en z koers naar een zandplaat om daar hengelaars af te zetten. Landinwaarts ontrolt zich voor ons oog het prachtige, in vakken verdeelde, kleurrijke Schouv/se land met in de verte de niet weg te denken toren van Koudekerk Op een strandhoofd maakt een hengelaar zich gereed zijn geluk te beproeY en andere strandhoofden zijn met zilvermeeuwen -meest jonge- bezet. Blijkens de aantekeningen, hebben de waarnemers reeds veel over het v/ater komende trekkers waargenomen en wij zijn hen bij die waarneming a tief behulpzaam. Naar het oosten is het zicht niet zo best in verhand dp stand van de zon„

Sterna | 1961 | | pagina 4