6 Direct daarop sloten aan: de wilde eend, de patrijs en de fazant (690 De roofvogelvergiftiging is wel "bijzonder betreurenswaardig. Er zijn zoveel buizerden doodgevonden als ongeveer de helft va,n de gehe le Nederlandse broedvogelbévolking bedraagt. Dat is voor een zo uit gesproken nuttige vogel als de buizerd wel zeer bedenkelijk. Zeer te betreuren zijn ook de verliezen van kiekendieven. Nederland herbergt naar schatting niet meer dan 100-200 paar bruine kiekendieven. Nu er ongeveer 10 volwassen vogels zijn gevonden, is de aderlating vlak voor het broedseizoen wel gevoelig geweest. Zo iets moet niet te vaak gebeuren, anders wordt deze vogelsoort met ondergang bedreigd. Ook de betrekkelijk zeldzame grauwe kiekendief viel als slachtoffer van vergiften. In de mededeling van het R.I.V.O.N. is een lijst opgenomen vermelden de de soorten en aantallen gevonden dode (vergiftigde)vogels. In to taal 55 soorten en 27000 exemplaren. RIVON - mededeling no.120. DE VOGELS IN DE HERALDIEK Ik heb hier voor me een boekje over de gemeentewapens van Neder land, samengesteld, met bijschriften, door Kl.Sierksma, wa-arbij dan in begrepen zijn ons rijkswapen en de wapens van de elf provinciën. Deze meegerekend, staan ruim 1000 wapens a.fgebeeld. Als meest op deze wa pens voorkomende - niet minder dan 225 wapens voeren hem - noemen we ofschoon geen vogel, de leeuw. De koning der dieren, de leeuw, heeft dus ook hier het leeuwenaandee. Dan volgt de koning der vogels, de adelaar of arend, de enkele op 22 de dubbele op 29 wapens. Men neemt aan, dat de dubbele arend op het wapen van Groningen die van het Duitse rijk is. Ook Deventer en Nijmegen als oude rijkssted voeren de arend in hun wapen. Overigens is het voorkomen va.n de arem - enkele of dubbele - vaak ontleend aan de wapens en blazoenen van ridders, oude adelijke families of ambachtsheerlijkheden. De pelikaan komt voor op het wapen van Appingedam. Vanouds heette het: nAlsoo hebbe ick mijn nest in 't midden gesettet van tw.e gnaphan dige gripende voegelen. Als tussen die Harpie unde tweecopten Arents voegelen." Dit slaat daarop, dat Appingedam tussen twee steden Gro ningen (adelaar) en Emden (grijpvogel of harpy) nooit tot volle bloei kon komen. De zwaan op 't wapen van Arkel is ontleend aan een sage. Omstreeks 690 moet Jan van Arkel op aanwijzing van een zwaan, die voo: zijn boot uitvloog, teruggekeerd zijn naar zijn stamland en zich daar voor goed hebben gevestigd. We laten het bij deze twee aanhalingen en bepalen ons tot het noemen van de vogelsoorten, die voorkomen op d< wa.pens van de gemeente, a.chter hun naam vermeld: Arkel, Broek in Waterland, Huissen, Resteren, Kuinre Zijpe, Landsmeer en Stellendam. Appingedam. 1 s—GravenhageAnkeveen (eig.reiger) en Zwaag. He erhugowaardHeinkenszand en Weesperkarspel. V/ie ringen. Maarheze Jisp. Herwen en Ardt, Ouddorp en Rossum. Bunnik en Hensbroek. Valkenburg en Westerbork. Ovezande Goes, Gendringen, 1 s-Graveland en Oudendijk. Diemen, Ellemeet, Werkendam en Moerkapelle. Vogelwaarde Duiven, Duivendijke en Hoornaar. Eelde, Waspik, Ravestein (raaf staande op een steen). Noordgouwe Boxtel, IJsselmuiden, Bergen (N.H.), Cuijk, Waalre, Grav< en Vierlingsbeek. Hoge en Lage Zwaluwe en Zaamslag. Zwaan Pe lik'aan Ooievaar Reiger Rotgans Kraanvogel Le pelaar Papegaai Haan of hen Valk Fazant Gans Eend Kievit Duif Raaf Meerkoet Merel Zwaluw J. Vijverberg.

Sterna | 1962 | | pagina 6