Het middel van bestaan is in Finland in hoofdzaak: de houtindustrie en de getoonde film gaf een goede indruk van de wijze waa,rop de gerooide bomen door snel stromende rivieren worden afgevoerd naar de kustplaatv sen. In Finland broeden veel vogels die ook in ons land te zien zijn. Zo maakte de heer de Waard mooie opnamen va,n een nest jonge kramsvogels, een broedende franjepoot, de bonte vliegenvanger en een Noordsestern. Deze mooie avond, die door de voorzitter van "het Nut" met een wel komswoord was geopend, werd door onze voorzitter, de heer Boot gesloten met dankwoorden aan het adres van de spreker, voor diens prachtige film en zijn mooie causerie. Varia.. Er zullen binnenkort weer trips worden gemaakt naar diverse natuur gebieden. Omtrent plaats en datum zullen de leden nader worden ingelicht. Zo za.1 op Hemelvaartsdag in de morgenuren de gebruikelijke geluidenex cursie worden gehouden (.omtrek Burgh/Haamstede)7 uur v.m. ingang Slot Haamstede. Met het broedseizoen in het vooruitzicht, doen wij een beroep op onze leden om in voorkomend geval op te treden tegen personen die het hebben voorzien op' nesten van beschermde vogels. Vooral de'jeugd behoeft nog wel aandacht. Meestal kan worden volstaan met betrokkene er op te wijzen hoe ver keerd hun handelwijze is. (Vogelwaohters kunnen nu eenmaal niet overal tegelijk zijn!). Vogels in de winter. Als wij dit schrijven, is de winter 1963/1964 alweer op zijn retour en dienen do eerste lenteboden zich aan. Zo streng als de vorige winter was, zo mild was het afgelopen seizoen in Zeeland. Enige korte vorstperioden en vrijwel geen sneeuw was a.l wat deze winter ons bracht. Daar ook in het noorden van Europa geen,al te streng winterweer heerste, hebben wij geen plotselinge trek van voor de koude vluchtende vogels ge zien. Doordat op Schouwen-Duiveland vrijwel de gehele winter open binnen water aanwezig was en de sneeuwval van geen betekenis was, is het niet nodig geweest in actie te komen voor vogels in nood. Natuurlijk verbleven op het eiland wederom de gebruikelijke overwin terende vogels, maar hun aantal was toch wel aanmerkelijk kleiner dan in de voorgaande winter. Z'o waren b.v. het "nonnetje" en de "toppereend" zeldzame verschijningen. Ook andere soorten als kuifeend, tafeleend, pijl staart en zaagbek waren niet in grote aantallen te zien. v Een op 10 januari bij Moriaanshoofd gevonden dode brandgans bleek op 9 februari 1962 te Bunschoten te zijn geringd Grauwe- en rietganzen vertoefden in troepjes in de buurt van het slot "Moermond" en te Noordwelle. Ook elders op het eiland waren zij wel te zien. Het kwam ons voor, dat hun aantal niet zo groot was. De wilde gan zen kwamen laat op Schouwen-Duiveland en vóór 1 maart j/varen zij vertrok ken. Wilde zwanen zagen wij er maar enkele. Er waren echter nogal veel knob belzwanen te zien in de Flaauwersinlaag, de kreken bij Ouwerkerk en het "Diepe gat" aldaar. Tamelijk grote aantallen smienten waren de gehele winter te zien in de Koudekerkse inlaag en de Flaauwersinlaag. Begin februari zagen wij onder Zierikzee bij "Pikgat" veel kemphanen, die aan de binnenzijde van de zeedijk kennelijk voedsel vonden in aldaar uitgestrooid dorsafva.1. De veldleeuwerikken keerden reeds vroeg in februari terug. Dit was ook het geval met enige bla,uwe reigers, die hun nestplaats te Schudde- beurs opzochten. Hun aantal was tot nu toe nog zeer gering. Op 24 februari (één. dag na het invallen van de .dooi) kwamen reeds kieviten op het eiland aan en vertoonden zij zich op de bekende broed- terreinen. De witte kwikstaart keerde terug op 28 februari. Op 6 maart werd te Westenschouwen een dode sperwer gevonden. De vogel bleek in het najaar-, van 1963 te zijn geringd op de Vinkenbaan aldaar. De vogel heeft dus vermoedelijk in die omgeving overwinterd. - 2 - Wat de wilde ganzen betreft, zagen wij op 16 januari j.l. circa 1000 brandganzen op de bekende pleisterplaats bij Moriaanshoofd en,'op 20 fe bruari nog een honderdtal langs de Langedijk bij den Osse.

Sterna | 1964 | | pagina 2