Niet alle er. vanwege deze vogelstand zijn de kooibossen "biologisch waardevol, ook vanwege hun insectenwereld en hun plantengroei. Het streven van het Ministerie van O.K. W. is, na eventuele aan koop de kooi in stand to houden. Dit geschiedt ondermeer door de kooi in te schakelen bij het wetenschappelijk onderzoek van het waterwild. Er is namelijk nog heel weinig bekend van trekgewoonten, gedrag ingen en ievdnswijze van vele in de eendenkooien geregeld vertoevende vogels. De eendenkooien zijn voor dit onderzoek ideale inrichtingen. Het zijn als het ware "waarnemingsposten", die door de ervaringen van generaties kooikers tot een perfectie zijn opgebouwd, zoals nergens anders wordt ge vonden. Door gebruik te maken van de eendenkooi" als vanginrichting van levende eenden en van de ervaringen van de kooikers kan er ringon- derzoek worden gedaan met onderzoek van verplaatsingen en van leeftijd. De kooien zijn ook ideaal voor het verrichten van tellingen. Er kunnen daardoor verschuvingen van populaties worden vastgesteld b.v. onder in vloed van het weer, de verhoudingen van woerden en eenden kan nauwkeu rig worden gevolgd on die van oude en jonge vogels. Onderzoek naar de conditie van de vogels, hun rui, hun voedseltoestand kan nergens beter tot zijn recht komen dan met behulp van eendenkooien. Ook voor de beant woording van bijzondere vragen, b.v. over de oriënt at iezin van eenden soorten of over het percentage vogels, dat hagel in zich heeft zijn de eendenkooien bijzonder geschikt als cerrein van onderzoek. Tenslotte hebben de eendenkooien nog het voordeel, dat het vangin richtingen zijn, die kunnen worden ingeschakeld, wa.nneer er regulaties nodig zijn ook ten behoeve van de natuurbescherming en die moeilijk op andere wijze kunnen worden uitgevoerd. Men denke daarbij aan het stelsel matig wegvangen van bonte eenden uit de wilde populaties, een beheers maatregel die steeds weer nodig is en het reguleren wanneer er van een soort of groep een overmaat is. De betekenis van de eendenkooien voor de natuurbescherming is door dit alles veel groter dan menigeen zich realiseert. Het is daarom be slist niet zo, dat -de natuurbescherming vijandig staat tegenover het voortbestaan van eendenkooien. Integendeel, het kan gebeuren, dat er juist van de zijde van de natuurbescherming steun is te verwachten, wan neer er voor een eendenkooi gevaren dreigen. Noot: In Zeeland treffen wij niet veel eendenkooien meer aan. Er zijn nog in functie zijnde kooien te Renesse, Oosterland en Anna-Ja,cobapol- der. Of de te 0o3tka.pelle aanwezige kooi nog als zodanig wordt ge bruikt weten wij'niet. Dit was wel het geval vóór 1940 (Red.) Vinkenbaan "Westenschouwen" Wij geven hieronder de vangresultaten van de vinkenbaan te Westen- schouwen in het najaar van 1963: sperwer 7 grasmus 3 vl.gaai 6 f itis 4 koolmees 1 t jiftjaf 2 roodborst 4 heggemus 3 paapje 1 graspieper 113 kramsvogel 1 witte kwikstaart 2 zanglijster 1 spreeuw 415 grote lijster 1 putter 7 ringmus 55 sijs 12 greenling 77 frater 68 kneu 58 vink 289 Europese kanarie 3 keep 15 ort olaan 1 rietgors 11 Op deze baan werd alleen in de week-ends gevangen. Alle vogels werden, na geringd te zijn, uiteraard in vrijheid gesteld. - 5 - r

Sterna | 1964 | | pagina 5