- 2 - Onkunde werkt veel vernielingen in de hand en iets meer begrip voor d natuur en het samenspel van een en ander, kan a.1 veel onheil voorkóme Het ware te wensen, dat leden van G.S., Hoofden van scholen, organisaj ties van jeugdverenigingen in onze provincie, zich net als wij eens ko den verdiepen in deze gids voor opleiding natuurgids. Zó gewapend, kan men dan tenminste, als de dammen en bruggen een feit zijn geworden en de angst voor waterstromen heeft plants gemaakt voor die van de mensenmassa's, ietwat regelend optreden in het belang van de vele natuurgebieden hier. Op de avond van de uitreiking legde de voorzitter eerst in een vrij lai ge toespraak de nadruk op het groot belang van de natuurbescherming. Burgemeester Everwijn, die tot ons grote genoegen graag van de partij wjj prees het initiatief van deze cursus en reikte aan de volgende *15 ledf het diploma uit; Mevr.C.E.v.d.Salm-Doornink, Zierikzee; Mevr.E.C.van Dalsen-v.d.Graaf me j .G.Costerus, Haamstede; P.M.Zorge, Serooskerke, W .L. Kriste lijn en W. Janse, Renesse, A.Moelijker, Bruinisse, G.Kraayenbrink en W.K.Schot, Zij rikzee; W.P.de Vrieze, Chr.Kouwen en M.P.Zorge, Haamstede en M.L.J.Fol ker, P.M.den Haan en N.H.Lysen, Burgh. Dat de heer van Dijk, de stimulans van de I.V.N. in Nederland, uit Am sterdam was overgekomen, werd ook erg op prijs gesteld. Als insider weé hij maar al te goed, hoe belangrijk het is, anderen te trachten iets vat de natuur bij te brengen, om zodoende verliezen te vermijden. Hij kaatste het gezegde van de voorzitter, "dat men van de vele inspan ning voor natuurbescherming nooit rijk wordt", op een aardige manier tei rug, door juist op het tegenovergestelde te wijzen. Wel wordt er inderdaad geen geld vergaard, maar wel een grote voldoe ning geoogst, als men de resultaten ziet. Uit naam van de cursisten sprak de heer Kristelijn hartelijke woorden, die hij vergezeld liet gaan van boekenbonnen voor de cursusleiders. De pers had ook ruime aandacht er aan besteed en ook op deze wijze weer "voor het uitdragen" van de natuurbeschermingsgedachte gezorgd. Een bijzonder geslaagde cursus werd op een even prettige manier afgeslo ten. Controleur-Vogelwet Nauwelijks is de ene cursus afgesloten, of een andere kan -al worden aan gekondigd. In september wordt gestart met de voorbereiding voor het examen van Co troleur-VogelwetAlle goed te naam en fa,am bekend staande personen bo ven de 18 jaar kunnen hieraan deelnemen. 4 of 5 leden van de Vogelwacht, waaronder enkele pas geslaagde natuur- gidsen zijn reeds van plan mee te doen. Men kan zich opgeven bij de secretaris, N.H.Lysen, Lageweg 8, B.urgh, te 414. De hoofdzaak van de cursus bestaat uit het juist hanteren van de voornaamste artikelen van de Vogelwet en het kunnen opmaken van een ve baal, dat hierop betrekking heeft. Daarnaast wordt de kennis verwacht van 20 tot 25 vogels. In april 1965 wordt het examen centraal, waarschijnlijk in Utrecht, af ge-1 nomen. De Vogelwacht Schouwen vergoedt de reiskosten. Indien het aantaj deelnemers niet te beperkt is, zal inet Dep.van O.K. enW. de mogelijkhe worden besproken, het examen hier ter plaatse te doen afnemen. De geslaagden krijgen de bevoegdheid om bij overtredingen - uitsluitend van de Vogelwet - in te grijpen. Verwacht wordt, dat door een tactisch optreden van de Controleur, de overtreder op zijn fouten wordt gewezen. Het is persó niet de bedoeling, dat men direct een verbaal opmaakt. Eei 6n ander hangt natuurlijk wel af van de overtreding. Het belangrijkste i: echter wel, dat wij hier dan op Schouwen en Duiveland kunnen beschikken over bevoegde jonge mensen, die als ze over de nodige tact beschikken, er veel toe kunnen bijdragen, om na,ast de politie, met wie vanzelfspre kend zal worden samengewerkt, de noodzakelijke rust te handhaven in de natuurgebieden en vogelbroedplaatsen, die we nog bezitten. Nieuwe Schouwse VogeHijst. Het tweede belangrijke punt van bespreking van het verenigingsnieuws geldt het uitkomen van de nieuwe lijst van de broedvogels, de trekkers en de dwaalgasten van Schouwen en Duiveland. Deze uitgave kon alleen tot stand komen door de belangeloze medewerking van een industrie uit Zierikzee, nadat Ds.van Schaick en de heer Kouwet

Sterna | 1964 | | pagina 2