- 3 - Koperwiek 1 Rutter 31. Tuinfluiter 1 Sijs 14 Eitis 2 Kneu 75 Tjiftjaf 2 Fra.ter 1,2 Heggemus 8 Kleine B arms ijs 3 Graspieper 26 Vink 368 Witte kwikstaart 1 Keep 80 Spreeuw 305 Geelgors 45 Huismus 4 Rie tgors 11 Ringmus 60 Kruising vinkxkeep 1, Groenïing 61 Totaal aanta.l soorten 3*1. Totaal generaal 1108. Andere Vogelwachten Yan vele Vogelwachten ontvingen we gegevens, veelal goed gedocumenteerde verslagen van onderzoekingen enz. De Haag vierde een bijzonder bejaard lustrum (8x5) en herdacht dit op een avondfeest, waa.rop ook wij wanen uitgenodigd, doch verstek hebben la.ten gaan (helaas). Dikke bundels ont vangen we geregeld uit West-Zeeuwsvlaanderen, terwijl ons de ha,rtekreet van A.J.H.Baron van Lynden (Utrecht en omgeving) bijzonder trof. Hij be treurde zeer de gevolgen van de (vaak) afgedwongen ruilverkavelingen. Boven zijn stukje staat "Wacht U voor de welvaart". De tendens is daar, evenals vaak in andere delen van ons land tijdens verkavelingen ""weg met het oude, lang "leve het nieuwe". Ruim op die oude heggen, de erfbeplan- tingen, de oude huisjes, weg er mee en toon de welvaart Hij noemt de omgeving van Maa,rsseveen en de Tielerwaard en vergelijkt deze met een- maanlandschap! Voor wie z'n oor in natuurbeschermingskringen te luisteren legt, zijn deze kreten helaas schering en insla,g. Zo blijkt de noodzakelijkheid van het nieuwe hoogovenproject, waarvoor de Beer vernield werd - plots niet meer zo urgent. Een groot gebied op de Veluwe wordt bedreigd. Het oude landschap van Twente is "in de koppen"' van de kranten geweest en thans is het Waddengebied aan de beurt. Maar we kunnen ook dichter bij huis blijven. Aan ons restantje bomen op Schouwen (echte oude bomen) is weer terdege geknabbeld. Vöor een nieuwe busha,lte van de R.T.M. tussen Haamstede en Renesse zijn tientallen oude bomen, iepen en abelen gerooid en wegverbredingen te Renesse zullen fu nest zijn voor de-Walletjes en het houtgewas. Kan men een bestaande weg dan nooit sparen, door er b.v. een tweede van dezelfde soort naast te leggen en eenrichtingsverkeer toe te passen? Dan zal de wonde minder erg zijn, dan dat men een weg vele - en vele malen verbreedt. We moeten met het oude landschap, dat we met recht ONS NATUURLIJK ERF GOED noemen, uitermate zuinig zijn. Zo zal elke ingreep de prachtige Luiewég te Renesse, met zijn heggen van bramen en zijn abelen, zijn. ner gens meer te vinden sfeer voor goed verknoeien. Deze weg is waarschijn lijk in zijn soort enig in geheel Zeeland. Het spreekt vanzelf, dat een ieder die Schouwen en de Westhoek kent, op de hoogte is van de grote - haast angstwekkende - zomergastentoename en dat vele wegverbeteringen hoog- en hoog nodig zijn. Maan, wij kunnen als Vogel en NATUURbeschermingswacht al deze zaken niet critiekloos aan vaarden. Brengt het soms wel eens bezwanen mee, bestuurslid van een aan de weg timmerende vereniging te zijn, aan de andere kant is het ook wel een voorrecht om je hart eens te kunnen luchten, met als achtergrond natuur lijk de hoop, da.t enige kreten worden gehoord en de pers ze zal overnemen. Contactdag voor Vogelwachten en vogelstudie. Onze voorzitter is, evena,ls voorgaande ja.ren, naar de jaarlijkse contact dag; in Utrecht geweest. Uit alle provincies waren de diverse wachten vertegenwoordigd. Hoofdpunten van bespreking vormden o.a. de bedreiging van het Waddengebied; de toename van het gebruik van land- en tuinbouw— vergiften (een onderwerp waar onze voorzitter zeer in thuis is en wat door hem ook uitvoerig is behandeld) Het ging niet a.lleen ever het be ruchte parathion, maar ook vele andere vergiften, zoals T.M.E.R., waar door kippen, die hier iets van binnen krijgen, schaalloze eieren leggen. En hoe za,l het onze vogels in de natuur vergaan? 4 tot 5 ma,al wordt hiermee gespoten, net in de periode als elke vogel aan de leg is. De funeste gevolgen van de chemische bestrijding in de sloten kwam ook ter sprake en de urgentie om de strafbaarheid van het verkeerde gebruik

Sterna | 1964 | | pagina 3