- 7 - Dank zij de "bemoeiingen van het reeds genoemde Natuur Noodfonds Nederland zullen ten slotte 5 Indische Halfezels de runderfamilie aanvullen. Aangenomen mag worden, dat deze dieren (die haast uitgeroeid zijn) op Schouwen hun optimum "biotoop zullen vinden. Immers zij komen van oorsprong in kale zoutvlaktes voort! (Het moet de samensteller van dit zrtikel echter wel even van-het hart, dat in de toekomst nauwlettend zal worden toegezien, dat de evenzo mon sterlijke, als "be drie gelijke souvenirkaar ten van een moedergems op eieren, of die met een verzaligde "blik kijkende gems na.ar een half uit te komen ei, hier volstrekt niet mogen worden verkocht. Wel wordt nog overwogen, elke duizendste bezoeker een gemsbaard mee te geven, die bekende en -zeer gewilde jachttrofee. Doch hier komen we later op terug). Nog even iets over de algehele opzet. Omdat sedert jaren lang het Streven er op gericht is, de dieren grotere ruimten te geven, zo volledig mogelijk in hun natuurlijke staat, zien vak mensen van de gehele wereld, héél, héél veel in deze frappante baanbre kende proef. Bij de vóórbesprekingen was men tenminste a.l dèrma,te enthousiast, dat al spoedig bleek, dat niet al de plannen verwezenlijkt kónden worden. Het is nu eenmaal ongebonnen werk, half Blijdorp na.a.r Schouwen over te brengen en wel erg sneu voor de Rotterda.mmers, die zich toch zo'n beetje als eigenaar van al deze dieren beschouwen! Trouwens, daa,rbij komt de niet te onderschatten factor van de huisvesting van de dierenpsychologen, de dierenartsen, de overige deskundigen, de ver zorgers en wat dies meer zij. Maar we gaan door met het opsommen van dieren, die tot dusver a.chter de Rotterdamse tralies hebben gezeten en over enige tijd vrolijk rond zullen hupsen tussen de Oude Eendenkooi en het Hoekeputje. Die dieren zijn de Reuzenkangeroes of wel Bennett's Kangeroe. Het mannetje is roestkleurig tot wijnrood op de rug, het vrouwtje blauwgrijs. Bij iedere sprong komen de dieren wel 10 meter vooruit en zweven daarbij soms 21/2 tot 3 meter hoog. Daar kangeroevlees - vooral de staart - een veel gevraagde delicatesse is en de afrastering om technische redenen hoogstens 2,75 m. kan worden opgetrokken, wordt thans al een beroep op alle Zeeuwen gedaan, om toch volstrekt van deze staa.rten af te blijven. Omtrent het aantal verkeert men nog in het onzekere, men dubt nog over de import va,n 20 stuks tot 2 dozijn. Zijn kleine broertje komt ook mee, de dwergsoortdoch ten hoogste 8 of 9 in getal. Daar vele van de hier bovengenoemde dieren in hun huidige verblijf te Blijdorp blijvende vriendschap hebben gesloten met halfapen, kraanvogels en wasbeertjes,kan het niet anders of deze kameraden verhuizen mee. Wel betekent dit extra voorzieningen - dus kosten - speciaal tegen het uitbreken va,n de halfapen, doch de nieuwe leiding acht ook in dit reser vaat - dat zijn weerga, in Europa niet vindt - de kameraadschap zo'n belang rijke factor, sterker nog; een eerste levensvoorwaarde. Wat is er aan een kwijnende kraan en aan een zure wasbeer? De genoemde extra arbeid zal bestaan uit het onder zwakke zwakstroom zet ten van de afrastering, zodat de fijngevoelige halfaap het wel uit zijn hoofd zal halen, hier tegen op te klimmen. Proeven hebben echter uitgewezen, dat de doorsnee mens niets van deze onderstroom voelt. En nu de commerciële kant. Het mag een publiek geheim genoemd worden, dat de regeling van de vele kwesties, die deze moeilijke materie omgeven, niet voor de poes zijn. Voor alles wilde de Gemeente Westerschouwen de gebruike lijke vermakelijkheidsbelasting. Rotterdam besliste echter anders en ofschoon de Westerschouwens burgemeester er nog Dr.J.Pen, de kundige hoogleraar uit Groningen heeft bijgehaald, mocht hem dit niet baten. Nochtans pikken velen een graantje mee. Allereerst de Staat, die de ter reinen in erfpacht heeft uitgegeven en dus de gebruikelijke canon op kan eisen. Daa.r tegenover staan vele voorzieningen van papiermanden, E.H.B.O. tentjes, enz. Voorts zal V.V.V.Burgh/Haamstede over een klein deel mogen beschikken en indien de fusie tussen deze vereniging en die van Renesse een feit wordt doen ze sam—sam en wordt het percentage hoger. Ook de Vogel- en Natuurwacht van Schouwen en Duiveland kan belangrijke in-

Sterna | 1965 | | pagina 7