STERNA Verenigingsblad van de Vogelwacht "Schouwen-Duiveland 1Oe jaargang juni 1965 Redactie Penningm Voorz Secretaris L.Kouwen, Capelweg 16, Renesse mevrM.CJoppe-Muste P.D.de Vosstr.7, Zierikzee giro: 59368, t.n.v. "penningm. Vogelwacht "Schouwen-Duiveland" J.P.Gf.Boot, Duinweg 31» Haamstede, tel. 01115 - 61 6 W.Kristelijn, Jan v.Renesseweg te Renesse Jaarcontr. ƒ.2. aansl. I.V.N.P. per jaar. No. 2. met ƒ.3,25 In memoriam Ben zeer zwaar verlies leed onze vereniging door het op 84 jarige leeftijd overlijden van ons bestuurslid en erelid, de heer J.VIJVERBERG-. Geboren te Oosterland, werd hij, na de lagere school in zijn woonplaats te hebben doorlopen, in Zierikzee opgeleid tot onderwijzer. Iedere schooldag legde hij de afstand Oosterland-Zierikzee (ruim 9 km.l) en terug te voet af! Op deze wijze zelf al in zijn jeugd gehard, heeft hij als onderwijzer en al spoe dig als schoolhoofd, velen op dergelijke wijze rijp mogen maken voor het ver dere leven. Na betrekkelijk korte tijd het onderwijs elders in ons land te hebben gediend, keerde hij spoedig naar Schouwen-Duiveland"zijn eiland" terug en werd hij Hoofd van de school te NoordgouweDe natuur, in 't bijzonder het Schouwse leven der vogels, trok hem erg aan. Als geen andere kende hij alle eilande- lijke broedvogels en wintergasten. Iedere vierkante meter natuurgebied op het eiland be'trad hij en met iedere er voorkomende vogelsoort zat hij dikwijls oog in oog, om, verborgen in zijn schuilhut, hun doen en laten te bestuderen. Vele van zijn waarnemingen werden vastgelegd op de gevoelige plaataanvankelijk in zwart-witmaar later ook in kleur (wat een geluk dat juist hij de ontwik keling der kleurenfotografie nog heeft mogen beleven!) Zijn opnamen en zijn verworven kennis vormden de grondslag van ontelbare le zingen tot ver buiten de landsgrenzen. Gretig werden ook zijn boeiende bijdragen, die hij nog tot kort vóór zijn dood verzorgde, in diverse dagbladen en periodieken gelezen. Vele malen mochten ook onze verenigingsorganen "Sterna" en "Dwergstern" leer zame artikelen van zijn hand opnemen. De kroon op zijn vele werk zette Vijverberg door het schrijven van zijn "Vogel- Idyllen" "Ranke Wieken", (waarin een voorwoord van wijlen Dr Jac P Thijsse "Trouwe Wachters", "Van Diverse Pluimage" en andere werken. Stuk voor stuk vormen zij het altijd weer met genoegen te lezen verhaal van een brok Schouws natuurleven van weleer. Uit het Schouwen dat de schrijver tot het eind van zijn leven inspireerde Koninklijke waardering van zijn werk bracht hem de Hoge onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Voor zijn vele voorlichtende diensten aan onze vereniging bewezen, maar voor al voor zijn grote vriendschap, zijn wij Vijverberg zeer dankbaar. Als de "Schouw se Vogelaar" zal hij in onze herinnering blijven voortleven. j p g00^_ Te Moriaanshoofd overleed op 15 mei j.l. plotseling ons geëerd lid en mede werker Ggrrit van den HOEK, in leven pachter van de inlagen aldaar. De op betrekkelijk jeugdige leeftijd overleden Van den Hoek, oefende in de We vers en Plaauwersinlaag de visserij en vogelarij uit, een beroep, dat reeds tal van jaren door deze familie wordt uitgeoefend. De in die inlagen aanwe zige vogelhillen werden door Van den Hoek met kennis van zaken onderhouden en hij beheerste daarop de vogelstand zodanig dat daaraan niet de minste scha de werd toegebracht. Mede door zijn werk voor de vogels, hebben de Wevers- en Plaauwersinlaag nog grotere bekendheid gekregen en talrijke vogelliefhebbers gaf hij zijn medewerking bij het bezoek aan zijn inlagen

Sterna | 1965 | | pagina 1