- 4 - ontzien de nesten van onze vogels opzettelijk te verstoren. Wat de jeugd treft doen wij nogmaals een beroep op ouders en onderwijzend personeel de deren op te voeden tot ware vogelbeschermers Zonder vooruit te lopen op een meer uitgebreid verslag in de volgende "I na" kunnen wij nu reeds mededelen dat de vogelstand op Schouwen-Duivelam dit voorjaar weer bevredigend was. In enkele reservaten werd de rust en zins verstoord door vroeg in het seizoen aanwezige recreanten en door bi opruiming. Ook werd vaak overlast ondervonden van loslopende honden en 1 verwilderde katten. Deze zonder toezicht in het veld opererende dieren 1 gen aan het wild en de vogelstand belangrijk nadeel toe. Ben ratteplag teisterde dit voorjaar de Wevers- en Plaauwersinlaagwaai veel schade werd toegebracht aan de vogels in die reservaten. Kennelijl gevolge van deze plaag kwamen dit seizoen in die inlagen geen grote ste: voor, hetgeen als een groot verlies moet worden beschouwd. Wij zagen voorts weinig visdiefjes en dwergsterns. De blauwe reiger broei nog te Schuddebeurs maar in zeer gering aantal. In de inlage te Koudeken en te Ouwerkerk waren weer veel kluten te zien. Met enige bezorgdheid di wij aan een toenemende "dijkrecreatiewaardoor de vogels, vooral in de 1 van de inlagen, wel nadeel ondervinden. De 1e kluut werd dit voorjaar bij Zonnemaire gezien en wel op 1 februari Op 13 maart zagen wij de 1e witte kwikstaart. Jonge wilde eenden werden Haamstede reeds op 25 maart waargenomen. De eerste tapuit zagen wij op 3' Op die datum vonden wij ook het eerste legsel (3) van de kievit. De eerste grote stern werd op Schouwen gesignaleerd op 11 april, evenals fitis en de tjiftjaf. Op 15 april werd te Renesse de koekoek gezien maar deze liet zich daar horen op 19 april. Jonge turkse tortels waren op 22 april reeds te Renesse. De boerenzwalut werd op 23 april in de Westhoek voor het eerst gezien. Te Renesse arrivi een steeds terug kerende boerenzwaluw echter pas op 9 mei bij het oude n< (vorig jaar 16 april). De 1e tortels zagen wij op 6 mei. Op die datum eveneens de gierzwaluw. D< wielewaal werd op 12 mei gezien. Op 7 juni 1960 werd te Bllemeet (Haard) een jonge kievit geringd. Deze 1 gel werd op 1 januari 1965 geschoten te La Linea de Conception (Cadiz) i Spanje Te Zaamslag werd op 15 april j.l. een dode zilvermeeuw gevonden. Deze v< bleek op 1 6 juni 1960 als nest jong te Haamstede te zijn geringd. Zondag 2 en maandag 3 mei j.l. verbleef op Schouwen een zeldzame gast. die data werd n.l. te Brouwershaven, BrijdorpeRenesse en Haamstede/Bur^ een "Vale gier" gezien. Deze zeldzaam grote vogel konden wij te Renesse v nemen op de nok van een huis waar de vogel zich rustig liet bewonderen, dier, dat geen teken van schuwheid vertoonde, trok later in de richting de vuurtoren en het "Zeepe" achter het slot "Haamstede". Vanwaar deze v< kwam,.en waarheen hij gevlogen is, weten wij niet. Wij vroegen ons wel af oj ke wyze deze aaseter aan de kost is gekomen. In elk geval een unieke was ming al is twijfel gerezen of wij hier te maken hadden met een echte dwaal dan wel met een uit een verzameling ontsnapt exemplaar. Wij houden het oj laatste omdat te Brouwershaven geconstateerd zou zijn, dat om één der poi van de gier een ring zat STOOKOLIESLACHTOFFERS Dat in zee geloosde afvalstoffen van olieproducten nog steeds veel slacl offers onder de vogels 'maken, bleek wel bij een inspectietocht over het welke de heer J.F.Bakker te Rotterdam op 18 en 19 april j.l. hield. Op 18 april controleerde hij het strandgedeelte tussen het "Watergat" en "Koepeltje" bij ScharendijkeHij vond daar niet minder dan 82 dode vogels van 30 stuks stookolie vertoonden. Gevonden werden: 33 zwarte zeeeenden, grote zaagbekken, 6 zilvermeeuwen, 1 mantelmeeuw, 1 stormmeeuw, 1 kokmef 1 drieteenmeeuw2 alken, 6 roodkeelduikers11 scholeksters, 2 pijlstaa: 4 futen, 2 postduiven, 1 bonte kraai, 2 zeekoeten, 3 wulpen, 1 spreeuw, niet meer te determineren stormvogel en vermoedelijk Noordse stern. Op 19 april werd een tocht over het strand gemaakt van Westenschouwen t( het Watergat. Gevonden werden 76 dode vogels en wel: 37 zwarte zeeeenden, 5 mantelmeeuwen, 8 zilvermeeuwen, 9 roodkeelduikers futen, 1 stormmeeuw, 2 scholeksters, 2 drieteenmeeuwen1 kokmeeuw, 1 b< kraai en 1 postduif.

Sterna | 1965 | | pagina 4