- 3 - iet strand niet te vergeten)' kon worden genoten van onvergetelijke vergezichten- Vanzelfsprekend was oktober bij uitstek geschikt voor het doen van vogelwaamfflKingen. Er werden dan ook veel trekgegevens verzameld. Vogels van diverse pluimage verbleven korte of langere tijd op Schouwen-Duive- land en daaronder waren soorten die sporadisch op dit eiland te zien zijn, zoals de "baardmees" en de "pestvogel". Deze mooie maand oktober heeft kennelijk enige vogels in de war ge bracht. Zo werd op 29 oktober tussen Zonnemaire en Brouwershaven een wilde eend met nog kleine jongen gezien. Boerenzwaluwen (3 ex.) zagen wij zelfs op 12 en 13 november nog te Renesse. Het winterde t-oen reeds zodat wij voor deze fragiele vogeltjes het ergste vreesden. Uit waarnemingen is gebleken, dat veel trekvogels op hun weg naar het Zuidwesten, gebruik maakten vain de Oosterscheldebrug die Schouwen- Duiveland met Noord-Beveland verbindt. Een dergelijke trek werd verleden jaar reeds waargenomen- bij de Grevelingendam bij Bruinisse. Bijzonder interessant was de waarneming van een troepje "baardmezen" in een rietkraag bij het oude Stoomgemaal te Flaauwers. Ook elders in het westen van Nederland werd deze vogelsoort op trek gesignaleerd. Aangezien ba,ardroezen tevoren op Schouwen-Duiveland nog niet werden ge zien, ontbreekt deze vogelsoort op de (ten dele) door de Vogelwacht uit gegeven vogellijsten. Houders daarvan gelieven de lijst als volgt aan te vullen: op bladzijde 7 onder staartmees" W panurus b biarmicus baardmees (9/10/1965) Een andere bijzondere gast werd op 17 oktober te Brouwershaven gezien n.l. een Rose spreeuw. Een door zijn kleuren opvallende vogel die in deze streken als dwaalgast kan worden aangemerkt. Houders van de VogeHijst gelieven deze als volgt aan te vullen: Op bladzijde 8 onder spreeuw: D pastor Roseus Rose spreeuw (7/10/'65) Veel natuurliefhebbers zijn er in de maand oktober op uit getrokken en niet te vergeefs zullen zij de medegebra.ch.te veldkijker hebben gehan teerd. Wij hebben trouwens erva,ren hoeveel vogelliefhebbers - ook in de herfst - de weg via bruggen en dammen, na,a,r Schouwen-Duiveland kunnen vinden. Op tochten langs natuurreservaten waren dikwijls interessante waarnemingen te doen. Zo maakten wij op 1 november een tocht langs de zuidkant van het eiland en tekenden onze waarnemingen op. In de kreek bij Ouwerkerk zagen wij: 21 tafeleenden; 2 bontbekplevieren; 2 regenwulpen en een troepje bonte strandlopers In het "Diepe gat" in die plaats, namen wij 5 kl. wilde zwanen waar. Veel vogels zijn altijd te zien op slikken bij Viane. Op gemelde datum za gen wij daar: 12 zwarte ruiters; 2 groenpootruiters4 zilverplevieren; 5 tureluurs; 2 grutto's; 3 rose grutto's; 4 steenlopers; een grote troep kanoet- strandlopers en een troep wintertalingen. De zeer vele vogels die zich toen bij de laagwaterlijn ophielden, waren niet te determineren, hun aan tal was bijzonder groot. Op de terugweg "Kakkersweel" te Kerkwerve aandoende, zagen wij daar 4 kluten, 14 slobeenden en 2 blauwe reigers. Na de prachtige oktobermaand, trad een periode in met vroeg winter weer. Deze periode ving aan cp 12 november en duurde lang voor de tijd van het jaar. Hoewel de winter zich in de kuststreken minder streng doet gevoelen dan in de overige delen van het land, vroor het ook hier enige dagen tamelijk hard. Veel vogels kondigden tevoren het koude front reeds aan en wij zagen dan ook grote vluchten kieviten en goudplevieren zich naar zuidelijker streken spoeden. Een vogelsoort, wiens aanwezigheid in ons land wel eens met strenge winters in verband wordt gebracht, is de pestvogel. Welnu, kort vóór deze koudeperiode was er in onze streken een ware invasie van pestvogels. Overal op Schouwen-Duiveland werden deze vogels waargenomen, soms in vrij grote troepen en dagen achtereen. Op 17 november j.l. kwam aan deze winterse periode een einde en tra,d de dooi in. Wij mogen de aandacht van onze leden wederom vestigen op de vogelvoe- dering. Waar bij het huis plaats is, kan een eenvoudig voedertafeltje worden geplaatst. Een dergelijk voedertafeltje kan, in eenvoudige vorm, zelf worden gemaakt. Etensresten, pinda's, een stukje spek en een "vetbol" zal veel vogels dcor de winter helpen. Bij sneeuwval of stren ge vorst is ook vooral drinkwater onmisbaar. Dit neerzetten in niet te diepe schotels," anders gaan de vogels zich daarin wa.ssen. In het veld zal de Vogelwacht - waar nodig en mogelijk - voor de win- tervoedering zorg dragen.

Sterna | 1965 | | pagina 3